DomovMóda a krása5 najsenzačnejších rób prvých dám na inaugurácii

5 najsenzačnejších rób prvých dám na inaugurácii

- Reklama -

O prvých dámach sa často hovorí aj ako o vzoroch, čo sa odevného priemyslu týka. Niektoré z nich dokonca zmenili históriu módy po inaugurácii. Tieto dámy boli svetu predstavené na prezidentských inauguráciách. Teraz sa pozrieme na niektoré z najvýnimočnejších a najsenzačnejších rób, ktoré nám prvé dámy predviedli.

Jacqueline Kennedy v jej vlastnom návrhu na inaugurácii (1961)

I keď jej pôsobenie ako prvá dáma bolo relatívne krátke, jej vplyv bol taký, aký Biely dom ešte nevidel. Nikdy predtým úrad prezidenta nemal taký štýl a zároveň mladosť a kultúru v jednom. Jackie Kennedy je často označovaná ako stelesnenie čara prvých dám. Na inaugurácii jej manžela John F.

Zdroj: vogue.com

Kennedy-ho mala oblečený svoj vlastný návrh, na ktorom pracovala spolu s Ethel Frankau. Biela róba s vyzdobeným korzetom a jemným prekrytím spolu s ladiacim plášťom, z tohto outfitu spravil nesmrteľnú spomienku na túto prvú dámu. Pani Kennedyová bodku svojmu outfitu dodala bielymi rukavicami, ktoré jej siahali po lakeť.

Betty Ford na inaugurácii v outfite od Frankie Welch (1973)

Betty Ford sa stala prvou dámou náhle v roku 1973, kedy bol jej manžel Gerald Ford zvolený za prezidenta. Gerald Ford prevzal úrad prezidenta po tom, čo Richard Nixon zo svojho postu rezignoval. I keď Gerald Ford nemal nikdy oficiálnu inauguráciu, jedna róba sa s jeho manželkou často spája.

Zdroj: rd.com

Ide o svetlozelené flitrované šifónové šaty, ktoré mala táto prvá dáma oblečené na viacerých štátnych večerách. Šaty nesú výzdobu v tvare chryzantémy a neskôr sa ich Betty Ford rozhodla darovať do múzea, kde ich označila za svoje inauguračné šaty. 

Barbara Bush v outfite od Arnold Scassi (1989)

Vo veku 63, Barbara Bush bola najstaršou prvou dámou za posledné storočie. Avšak to neznamená, že sa tak aj obliekala. Za svoju inauguračnú róbu si zvolila zamatovo modrý korzet, ktorý doladila asymetrickou saténovou modrou sukňou. Ako doplnok zvolila perlový náhrdelník. Arnold Scassi ju označil za najokúzľujúcejšiu starú mamu v Spojených štátoch.

Zdroj: vogue.com

Hillary Rodham Clinton (1993, 1997)

Ešte predtým ako sa stala kráľovnou nohavicových oblekov, Hillary Rodham Clinton bola stále okúzľujúcou prvou dámou. Na prvej inaugurácii svojho manžela Bill Clintona mala oblečenú fialovú čipkovanú róbu od Sarah Phillips. 

Zdroj: vogue.com

Na druhej Clintonovej inaugurácii mala oblečené niečo podobné ako na prvej. Jej zlatú róbu navrhol slávny Oscar de la Renta, ktorý zvolil priesvitné obrúbené prekrytie šiat. Narozdiel od jej prvej róby, tieto šaty ju menej obopínali v páse. Zo všetkých módnych návrhárov bol Oscar de la Renta najobľúbenejším celej rodiny Clintonovej.

Zdroj: vogue.com

Michelle Obama (2009, 2013)

Čo sa týka štýlu, Michelle Obama bola jedinečná a trendy. Často si vyberala návrhárov, ktorí neboli až tak svetu známi, aby ich uviedla do popredia. Takisto často nakupovala v slávnom americkom Targete a nosila i bežné značky.

Na prvej inaugurácii jej manžela Barack Obamu si zvolila rôbu od Jason Wu. Jej biela šifónovo hodvábna róba cez jedno rameno od tohto dizajnéra bola skvelou voľbou. Samotný dizajnér Jason Wu, ktorý bol do tohto dňa neznámy, ani len netušil, že si Michelle Obama vybrala práve jeho návrh.

Zdroj: vogue.com

Na druhú inauguráciu jej manžela sa opäť rozhodla pre rovnakého návrhára. Na túto udalosť si vybrala červené šifónové šaty s prekríženým dekoltom, ktorý zdôraznil jej ramená. I týmito šatami nám opäť raz ukázala jej pôvab a vkus.

Zdroj: vogue.com

Zdroje:

https://www.vogue.com/article/history-of-inauguration-day-fashion
- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať