DomovTelo a myseľ7 benefitov, ktoré nám prináša chôdza

7 benefitov, ktoré nám prináša chôdza

- Reklama -

Chôdza je forma cvičenie, ktorá môže výrazne zlepšiť vaše fyzické a duševné zdravie. Nielenže môže predĺžiť váš život a predchádzať chorobám, ale môže tiež zvýšiť vašu energiu a náladu. Okrem toho, štúdie ukazujú, že ak chodíte pravidelne a dostatočne rýchlo, mohlo by ísť o aerobné cvičenie prospešné pre vaše pľúca a srdce. 

Tu je sedem výskumom podporovaných zdravotných výhod chôdze, ako aj to, ako rýchlo, dlho a pravidelne by ste mali chodiť aby ste z toho mohli ťažiť.

1. Spaľujte kalórie a schudnite

Chôdza zvyšuje vašu srdcovú frekvenciu a spôsobuje, že míňate energiu a spaľujete kalórie rovnako ako pri iných formách fyzickej aktivity. Koľko kalórií spálite záleží na tom, ako rýchlo idete, na ako dlho, v akom teréne a na vašej hmotnosti. Americká vysoká škola športovej medicíny ponúka odporúčania, koľko času by mali ľudia s nadváhou alebo obezitou venovať každý týždeň fyzickej aktivite, aby zabránili priberaniu a podporili chudnutie. Vyzerá to takto:

  • Prevencia prírastku hmotnosti: 150 až 250 minút týždenne – to je 30 až 50 minút päťkrát týždenne.
  • Klinicky overené chudnutie: 225 až 420 minút týždenne – to je 40 až 60 minút päťkrát týždenne.
  • Prevencia prírastku hmotnosti po chudnutí: 200 až 300 minút týždenne – to je 40 až 60 minút päťkrát týždenne.

Je dôležité si uvedomiť, že žiadne množstvo chôdze alebo akákoľvek iná fyzická aktivita vám nepomôžu schudnúť ak konzumujete viac kalórií ako spaľujete.

Zdroj: unsplash

2. Zvýšte úroveň energie

Chôdze zvyšuje prietok krvi v tele, takže viac kyslíka v krvi a výživné látky ako palivo sa môžu dostať do veľkých svalov nôh a mozgu. To je dôvod, prečo sa cítite pod napätím. Okrem toho sa preukázalo, že chôdza a iné typy fyzického cvičenia zvyšujú množstvo typu proteínu nájdeného v mozgu, ktorý sa nazýva neurotrofický faktor odvodený z mozgu (BDNF). BDNF môže byť zodpovedný aj za to, ako dobre dokážete myslieť, uciť sa a pamätať si. Existuje korelácia medzi svižnou chôdzou a zvýšenou úrovňou BDNF, čo môže zlepšiť celkové poznanie alebo spracovanie myšlienok.

Štúdia z roku 2008 uverejnená v časopise Psychoterapia a psychosomatika uviedla, že sedaví dopelí hlásili, že sa cítia energickejší a menej unavení už po 20 minútach nízkej až strednej aeróbnej aktivity – vrátane chôdze. Ďalšia štúdia z roku 2017 bola uskutočnená na ženách vo veku 18 až 23 rokov. Tie neboli vyspaté a zistilo sa, že chôdza hore a dole po schodoch iba 10 minút pri nízkej až strednej intenzite bola energickejšia ako konzumácia 50 mg kofeínu alebo pol šálky kávy.

Zdroj: unsplash

3. Posilnite imunitný systém

Svižná a pravidelná chôdza vám môže pomôcť chrániť vás pred prechladnutím, chrípkou alebo inými ochoreniami súvisiacimi s imunitou. Je to preto, že fyzické cvičenie, ako je chôdza, zvyšuje množstvo bielych krviniek cirkulujúcich v krvi. Tieto bunky bojujú proti infekciám a iným chorobám ako súčasť imunitného systému tela. Štúdia z roku 2013 ukázala, že počet bielych krviniek sa výrazne zvýšil po iba piatich minútach cvičenia.

Chôdza je taktiež spájaná s nižším počtom dní keď sme chorí. Štúdia z roku 2011 uverejnená v British Journal of Sports Medicine sledovala 1 000 dospelých počas chrípkovej sezóny. Tí, ktorí chodili miernym tempom 30 až 45 minút denne, mali celkovo o 43 % menej kratší priebeh choroby a celkovo menej infekcií horných dýchacích ciest. A ak ochoreli, ich príznaky boli tiež menej závažné.

4. Zmiernenie bolesti

Chôdza môže tiež pomôcť zmierniť bolesť z dôvodu tuhosti v tele zahriatím svalov, čo uľahčuje pohyb. Pohyb môže zvýšiť teplotu tkaniva, čím sa svaly ľahšie predlžujú a skracujú, resp. pri zvyšovaní teploty sa svaly ľahšie pohybujú. Okrem toho chôdza môže zvýšiť hladiny určitých druhov chemikálií vo vašom mozgu – vedecky známych ako neurotransmitery – ktoré pomáhajú vášmu nervovému systému pracovať efektívne. Môže ísť o typ neurotransmitera, ktorý zmierňuje bolesť.

Prvých pár minút chôdze môže byť nepríjemných. Ale po piatich až siedmich minútach sa telo zohrieva, prúdi krv a zvyšuje sa produkcia neurostransmiterov, ktoré pomáhajú znižovať bolesť. Preto sa často odporúča chôdza na zmiernenie bolesti a zníženie zdravotného postihnutia u pacientov s chronickými stavmi muskuloskeletárnej bolesti.

To je bolesť, ktorá ovplyvňuje kosti, svaly, väzy, šľachy a nervy – napríklad bolesť dolných častí chrbta. Existujú tiež dôkazy o tom, že čím viac kráčajú pacienti, ktorí sú hospitalizovaní s chronickou muskuloskeletárnou bolesťou v chrbtici alebo končatinách, vykazujú menšiu bolesť.

5. Zlepšiť zdravie srdca

Zistilo sa, že chôdza znižuje riziko kardiovaskulárnych príhod – to je každý incident, ktorý spôsobuje poškodenie srdca, napríklad infarkt a to o 31 %. Bolo to zrejmé aj pri miernom tempe. Ale čím dlhšie a rýchlejšie kráčate, tým väčšie sú výhody, ktoré sa týkajú ochrany vášho srdca. 

Ilustračný obrázok
Zdroj: unsplash.com

6. Znížte stres, zlepšite si náladu a bojujte proti depresii

Aeróbne cvičenie, vrátane chôdze, vám pomôže cítiť sa uvoľnenejšie, redukovať stres a bojovať proti depresii. Podľa štúdie z roku 2005 uverejnenej v časopise American College of Sports Medicine je to iba 30 minút chôdze aby sa zvýšila nálada človeka trpiaceho závažnou depresívnou poruchou. Ďalšia štúdia z roku 2019 zverejnená v úradnom vestníku Americkej asociácie úzkosti a depresie (ADAA). Zistilo sa, že tri hodiny cvičenia týždenne, bez ohľadu na druh činnosti, znižuje riziko depresie u ľudí, ktorí už zažili depresiu.

7. Predĺžte si život

Chôdza je tiež spájaná so zníženým rizikom úmrtnosti alebo s dlhším životom. A čím dlhšie a rýchlejšie kráčate, tým viac sa zvyšuje očakávaná dĺžka života. Táto štúdia z roku 2011, ktorú uviedla Britská lekárska asociácia, sledovala 27 738 účastníkov vo veku 40 až 79 rokov počas 13 rokov a zistila, že účastníci, ktorí chodievali viac ako jednu hodinu denne, mali dlhší život ako účastníci, ktorí chodili menej ako jednu hodinu denne.

Ilustračný obrázok
Zdroj: unsplash.com

Zdroje:

https://www.healthline.com/health/benefits-of-walking#heart-health
https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/walking-for-good-health
https://www.insider.com/benefits-of-walking
- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať