DomovMóda a krása7 mentálnych trikov, ktoré vám konečne pomôžu užiť si beh

7 mentálnych trikov, ktoré vám konečne pomôžu užiť si beh

- Reklama -

V tomto svete sú dva typy ľudí: tí, ktorí behajú radi, a tí, ktorých ničí už len pomyslenie na beh. Faktom však je, že beh je neuveriteľne ľahká a efektívna forma cvičenia. Čo však robiť, ak patríte do druhého tábora a beh nie je vaša šálka kávy? Nezúfajte. Máme pre vás 7 trikov ako si beh konečne zamilovať.

1. Zmena myslenia

Je známe, že myslenie človeka ovplyvňuje spôsob, akým vníma cvičenie. Ak už na začiatku behu máte negatívne emócie, tie sa počas behu iba prehĺbia. Odbehnutý kilometer sa vám bude zdať ako celá večnosť. Skúste sa teda na beh pozrieť neutrálne, nezávisle od vášho postoja k bežeckej skúsenosti. Táto technika sa nazýva kognitívne prehodnotenie. Pozrite sa na beh z pohľadu novinára alebo vedca a nepripisujte mu žiadne emócie. Zbaviť sa negatívnych myšlienok, ktoré vás odrádzajú od behu je polovica úspechu.

2. Opakujte mantru

Je dobré mať niekoľko mantier v zadnom vrecku na ťažké dni. Premýšľajte o tom, čo vás motivuje behať. Chcete byť zdravší, krajší, štíhlejší alebo len konečne zabehnúť svoj prvý kilometer. Vizualizácia cieľa a jeho prepojenie s tým, čo práve robíte, je dobrý spôsob ako vzbudiť motiváciu. Mantra môže byť krátka veta, napríklad „Milujem kopce!“ alebo „To zvládneš!“. Môžete dokonca použiť meno vášho idola, ktorému sa chcete zapáčiť – funguje čokoľvek!

3. Zmeňte pozornosť

Radi počúvate hudbu? Zamilujte sa do počúvania hudby pri behu. Vytvorte si špeciálny zoznam obľúbených skladieb, ktoré bude počúvať iba počas behu. Rýchlo sa z vášho neobľúbeného behania stane pôžitok. Ďalším mentálnym trikom, ktorý stojí za vyskúšanie, je identifikácia bežca alebo medzníka v diaľke. Predstavte si, že je to magnet, ktorý vás ťahá k sebe. Znie to čudne, ale sľubujeme, že to skutočne funguje!

4. Nájdite priateľa

Beh je pre vás výzvou. Preto je dobré mať po boku kamaráta, ktorý vám pomôže túto výzvu dodržať. Je mimoriadne dôležité mať takúto motiváciu, aj keby s vami priateľ nebežal celú trať. Ak nemáte v blízkom okolí žiadneho nadšenca behu, zvážte telefonický hovor s priateľom cez slúchadlá alebo sa prihláste prostredníctvom textu pred a po behu.

Bežci na Brooklynskom moste
Zdroj: Unsplash

5. Rozložte si beh na zvládnuteľné kúsky

Ak sa váš ranný beh zdá ako každodenná nočná mora, zamerajte sa na malé zvládnuteľné kúsky – povedzme štvrť kilometra. Zabudnite na tempo. Vašou jedinou starosťou nech je dostať sa na ďalšiu križovatku, na benzínovú stanicu pred vami alebo ku vzdialenej pouličnej lampe. Táto taktika vám pomôže ostať v prítomnosti a nestresovať sa tým, ako ďaleko musíte ísť.

6. Používajte systém odmien

Povedzme, že vám ostáva zabehnúť ešte 2 kilometre, ale už nevládzete. Je čas motivovať sa! Keď snívate, začínate snívať o najväčšej odmene. Napríklad ak zabehnete ešte 4 kilometre môžete navštíviť luxusnú kaviareň. Za každý kilometer zvýšte odmenu – doprajete si veľké laté, kúpite si vaše obľúbené noviny alebo čerstvo upečený muffin. Sľub extravagantných raňajok môže byť všetko, čo potrebujete, aby ste to dokázali.

Piknik
Zdroj: Unsplash

7. Predstierajte to, kým to nespravíte

Ak máte nepríjemnú náladu, bolí vás celé telo, posledná vec, na ktorú myslíte je úsmev a dobrá nálada. Ale môže vám to pomôcť. Štúdie naznačujú, že ak sa mračíte počas cvičenia, bude sa vám cvičiť ťažšie, zatiaľ čo s úsmevom sa cvičenie môže trocha zjednodušiť. Vyplatí sa vyskúšať, však? Ak potrebujete dôkaz, pozrite sa na najrýchlejšieho maratónca na svete, Eliuda Kipchogeho. Olympijský zlatý medailista sa počas závodov často spolieha na techniku ​​úsmevu. Hovorí, že úsmev mu pomáha relaxovať a znižovať fyzickú bolesť.

Zdroje:


https://curiosity.com/topics/this-mental-trick-could-help-you-finally-enjoy-running-curiosity/

https://www.active.com/running/articles/mental-tricks-to-get-you-through-a-tough-run

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať