DomovOsobný rozvoj7 rád pre lepšie duševné a emočné zdravie

7 rád pre lepšie duševné a emočné zdravie

- Reklama -

Emočné zdravie je definované ako nedostatok duševných porúch, ale zahŕňa aj pozitívne emočné vlastnosti, ako je odolnosť, sebestačnosť a vitalita. Vzhľadom na to, koľko rôznych aspektov duševného a emocionálneho zdravia existuje, existuje skutočne veľa rôznych vecí, ktoré môžeme urobiť, aby sme ich zlepšili. Tu sa dočítate niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť pre zlepšenie svojho duševného a emočného zdravia.

1. Robte veci, ktoré vás bavia

Veľmi ľahkým spôsobom, ako získať emocionálnu podporu, je robiť činnosti, ktoré vás bavia. Choďte sa najesť s priateľmi, hrajte hry, venujte sa remeslám alebo si nájdite nový koníček. Len zábavné veci môžu pomôcť vášmu duševnému a emocionálnemu zdraviu. 

Zdroj: pexels.com

2. Budujte si lepší vzťah s technológiou

Trávenie príliš veľa času telefónom alebo v online priestore nie je dobré pre naše duševné a emočné zdravie. Ale ak sa naučíme, ako interagovať s našou technológiou zdravým spôsobom, nemusí to byť pre nás zlé. Môžeme sa naučiť, ako mať pozitívnejšie online  interakcie, a pomocou rôznych technologických hračiek sa spojiť s ostatnými. 

3. Buďte k sebe láskaví

Mnoho z nás je k sebe zlých. Možno máte v sebe brutálneho vnútorného sebakritika alebo ste zistili, že sa prísne súdite za akékoľvek chyby, ktoré urobíte. Ale pravdou je, že každý robíme chyby a máme chyby. Sebaprijatie je napriek týmto chybám kľúčom k šťastiu. Takže buďte na seba milí a dajte si pokoj. Môžete pracovať na budovaní schopností, ako je súcit so sebou, a pokúsiť sa viac si veriť.

Zdroj: pexels.com

4. Precvičujte si vďačnosť

Čím viac praktizujeme vďačnosť, tým šťastnejší budeme. A vďačnosť je ľahká. Môžete napísať denník vďačnosti, zostaviť zoznamy vďačnosti, podeliť sa o svoju vďačnosť s ostatnými. Môžete dokonca napísať vďačný list niekomu, komu ste nikdy poriadne nepoďakovali.

5. Pozitívne prehodnoťte situácie

Pozitívne prehodnocovanie je stratégia regulácie emócií, ktorú môžeme použiť na opätovný výklad negatívnej situácie tým pozitívnejšími, alebo menej negatívnymi spôsobmi. Ak nepoužívate prehodnocovanie (alebo nie ste v ňom veľmi zruční), môže to viesť k zníženiu emočného zdravia. Môžete si však nacvičiť prehodnotenie, aby ste sa zlepšili. Tu hneď vniká jeden pokus o prehodnotenie.

Zdroj: pexels.com

6. Pridávajte pozitívne informácie do vášho mozgu

Čím viac informácií má náš mozog o téme, tým ľahšie si vybaví všetko, čo s touto témou súvisí. To znamená, že ak máme v mozgu viac pozitívnych slov, informácií a spomienok, mali by sa vám ľahšie vybavovať tie pozitívne veci. Jedným zo spôsobov, ako pridať viac „pozitívnych vecí“ do mozgu, môže byť zapamätanie si slov, ktoré boli hodnotené ako vysoko pozitívne. 

7. Stanovte si ciele

Vedeli ste, že práca na dosiahnutí cieľov môže byť prospešná pre emočné zdravie? Vedci tvrdia, že je to tak preto, lebo posun smerom k zmysluplným cieľom môže poskytnúť väčší zmysel zadosťučinenia. A ak sa nám ich podarí dosiahnuť? To nám môže pomôcť uspokojiť dôležité potreby, ako sú kompetencie, autonómia a príbuznosť. A uspokojenie každej takej vlastnosti je dobré pre duševné zdravie.

Zdroj: pexels.com

Zdroje:

https://www.berkeleywellbeing.com/

https://www.psychologytoday.com/intl/blog/click-here-happiness/202103/7-tips-better-mental-and-emotional-health

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať