DomovZábavaAko byť viac eco-friendly a chrániť našu planétu? časť II.

Ako byť viac eco-friendly a chrániť našu planétu? časť II.

- Reklama -

V súčasnosti produkujeme odpad, plytváme zdrojmi a využívame prebytočné množstvo energie, čo pre našu planétu nie je udržateľný spôsob života. Takéto žitie vedie k rôznym ekologickým problémom, ako sú napríklad znečisťovanie a klimatické zmeny. Tieto problémy ničia naše životné prostredie, život zvierat a takisto i život nás – ľudí. Tým, že sa rozhodnete pre “malé” zmeny vo vašom živote môžete spôsobiť to, že zmiernite dopad týchto problémov na našu planétu.

#Jazdite menej autom

Namiesto pohodlnej jazdy autom, radšej uprednostnite bicykel alebo sa prejdite pešo – pokiaľ je to v blízkosti vášho domova. Okrem životného prostredia tým takisto šetríte a zlepšujete si aj vaše zdravie. Pokiaľ ide o väčšie vzdialenosti, vhodnou alternatívou je mestská hromadná doprava, ktorou takisto znižujete emisie skleníkových plynov.

Zdroj: unsplash.com

#Neplytvajte jedlom

Pokiaľ sa vám počas dňa nazbierajú nedojedené potraviny, nevyhadzujte ich. Odložte si ich na ďalší deň alebo ich zamrazte. Samozrejme, pokiaľ sa pokazia alebo sú po záruke, použite ich ako kompost do vašej záhrady.

#Používajte papierové a látkové tašky namiesto plastových

V súčasnosti už takmer každý obchod ponúka možnosť vybrať si či chcete plastovú tašku, alebo viac eco-friendly verzie papierovú alebo látkovú tašku. Tieto verzie sú o niečo drahšie. Musíte si však uvedomiť, že týmto šetríte stav nášho životného prostredia. Ďalšou skvelou výhodou je aj to, že látkovú tašku si môžete odložiť a používať ju opakovane. A keď používate plastové tašky, využite ich ako sáčok do koša alebo ich dajte recyklovať! Aj malá zmena sa počíta.

Zdroj: unsplash.com

#Voľte znovu-použiteľné alternatívy a požičiavajte si

Produkty na jedno použitie, prevažne z plastu, zvyknú končiť v oceánoch alebo na skládkach. Práve to spôsobuje znečisťovanie prostredia a ohrozenie života zvierat. Voľte teda znovu-použiteľné eco-friendly alternatívy v podobe napríklad nerezových fliaš. Takisto je známe, že čo si kupovať nemusíte – nekupujte. Požičiavajte si alebo si kúpte veci z druhej ruky. To, že sa rozhodnete žiť ekologickejšie neznamená, že sa máte uspokojiť s málom, ale to, že by ste mali zvážiť použitie vecí z druhej ruky, ktoré sú v podobnom stave ako originál. Takýmto štýlom si ušetríte peniaze a životné prostredie. 

#Darujte nepoužívané veci

Pokiaľ niečo už nepoužívate alebo máte oblečenie, ktoré už nenosíte – darujte ho. Darujte ho na charitu alebo niekomu, o kom viete, že to potrebuje. Takýmto gestom spravíte dobrú vec, potešíte niekoho a takisto šetríte životné prostredie.

Zdroj: unsplash.com

Zdroje:

https://www.wessexwater.co.uk/community/blog/14-ways-to-live-a-more-sustainable-lifestyle

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať