DomovCestovanieAko dobyť lisabonské kopce?

Ako dobyť lisabonské kopce?

- Reklama -

Napriek všetkým kopcom a ikonickým dlažbám je Lisabon jednoduchým mestom na orientáciu s pôsobivým a intuitívnym systémom mestskej hromadnej dopravy, ktorá je tvorená autobusmi, električkami a prímestskými vlakmi či metrom, ktoré uľahčujú cestovanie medzi turistami obľúbenými miestami. Ak chcete dobyť známych sedem lisabonských pahorkov, môžete sa spoľahnúť na lanovky a výťahy – najznámejšie dopravné prostriedky hlavného mesta Portugalska. Očividne budete chcieť stráviť nejaký čas objavovaním historického centra pešo, ale bolo by na škodu opustiť Lisabon bez jazdy električkou 28E, ktorá sa vinie historickým centrom a ponúka lacnú prehliadku mesta. 

Chôdza 

Domáci milujú svoje ranné aj neskoré popoludňajšie prechádzky popri rieke a veľa návštevníkov si tiež obuje pohodlnú vychádzkovú obuv, aby preskúmali historické štvrte Lisabonu pešo. Navigácia v bludisku úzkych a kopcovitých uličiek, nádvorí a schodísk v mestách Alfama, Mouraria a Madragoa môže byť v letných horúčavách výzvou, ale zážitok je na vrchole zoznamov povinnej práce väčšiny návštevníkov. Pamätajte si, že ploché, riečne štvrte ako Baixa, Cais do Sodré, Belém a Oriente sú prístupnejšie a rovnako malebné! Čiernobiele vzory mestskej calçada portuguesa (portugalské chodníky) sú jednou z lisabonských vizitiek, ale je potrebné si uvedomiť, že toto nie je najvhodnejší povrch na prechádzky vo vlhkom počasí. Hladké dlažobné kocky môžu byť klzké a sú obzvlášť zradné na strmých schodoch z kopca. 

Metro 

Lisabonská sieť metra má štyri linky, ktoré obsluhujú letisko (červená linka), Baixa a Chiado (modrá linka), Mouraria a Alvalade (zelená linka) a Saldanha a Campo Pequeno (žltá linka). Červená sa pretína s ostatnými tromi, takže je ľahké prestupovať medzi nimi. Metro však nie je k dispozícii 24/7, prestávka je v čase od 1:00 do 6:00. Pred jazdou metrom si skontrolujte plánovaný itinerár na mape; často je rýchlejšie prechádzať medzi stanicami, najmä po žltej, modrej a zelenej linke. Na druhej strane je metro zďaleka najľahšou možnosťou, ako sa dostať k zaujímavým miestam ďalej od centra mesta, ako je Lisabonská ZOO (Sete Rios), Museu Calouste Gulbenkian (São Sebastião) a Parque das Nações (Oriente). 

Autobus

Lisabonské autobusové trasy sú pomerne intuitívne, ale keďže autobusy sú jednou z foriem verejnej dopravy, ktoré miestni obyvatelia najčastejšie používajú, môžu byť preplnené. Ak môžete, vyhnite sa jazde autobusom v dopravnej špičke.

Bicykel 

Lisabonskí mestskí architekti, odhodlaní urobiť mesto priaznivejším pre cyklo-presuny, vynaložili veľa úsilia na zvýšenie počtu cyklotrás. Vodiči však stále nie sú zvyknutí zdieľať jazdné pruhy. Ak nemáte skúsenosti s navigáciou v nepohodlnej premávke na dvoch kolesách, pravdepodobne bude najlepšie zostať mimo týchto ciest. Ak chcete nájsť bicykel v meste, stiahnite si oficiálnu aplikáciu na zdieľanie bicyklov Gira v Lisabone. Je široko využívaný miestnymi obyvateľmi a turistami, pričom v okolí centra sú roztrúsené desiatky cyklotrás. Elektrické bicykle a kolobežky si možno požičať aj prostredníctvom spoločností Lime alebo Bolt. 

Električka 

Každý vie o električke 28E, ktorá lemuje cestu historickými štvrťami Mouraria, Alfama a Graça, ale pre podobne obohacujúci zážitok môžete naskočiť do ktorejkoľvek z ostatných starých električiek. Medzi odporúčané trasy patrí 12E (Martim Moniz), 18E (Cais do Sodré – Ajuda), 24E (Praça Luís de Camões – Campolide) a 25E (Praça da Figueira – Campo de Ourique). Väčšie moderné električky premávajú na trase 15E spájajúcej Praça da Figueira a Belém; túto trasu často používajú turisti na svojich cestách do Mosteiro dos Jerónimos a Torre de Belém. 

Hoci sú horčicovožlté električky populárne a patria ku koloritu mesta, sú skôr zážitkom z cestovania, než praktickým spôsobom, ako sa v Lisabone pohybovať. Okrem toho, že nie sú práve najpohodlnejšou formou verejnej dopravy, nepokrývajú veľkú časť mesta a často sa počas dopravnej špičky zaseknú kvôli zle zaparkovaným autám.

Lanovky a výťahy 

Tri pozemné lanovky (ascensores) a jeden historický výťah pomáhajú obyvateľom mesta vyhnúť sa terénu v Lisabone od začiatku 20. storočia. Všetky štyri sú očíslované, ale miestni ich označujú názvami ulíc, po ktorých jazdia. Glória (51E) spája Restauradores s Bairro Alto, Lavra (52E) spája Baixa a Jardim do Torel, Bica (53E) spája Cais do Sodré s Bairro Alto a výťah Santa Justa (54E) spája Baixa s Largo do Carmo v Chiado. 

Vlak 

Prímestské vlaky na trati Cascais odchádzajú z Cais do Sodré každých 20 až 30 minút; Naskočiť do jedného z týchto vlakov a dostať sa do Belému je často rýchlejšie, než zohnať električku, autobus alebo taxík. Cesta trvá menej ako 10 minút. Ak sa chcete dostať na východnú stranu mesta rýchlejšie ako metrom alebo autobusom, nasadnite na vlak Azambuja Line zo Santa Apolónie na stanicu Oriente a máte pred sebou osem minútový výlet bez stresu. 

Čln 

Dve strany rieky Tajo spájajú päť lodných trás a plavba loďou je najrýchlejší, najlacnejší a najľahší spôsob, ako sa dostať na južný breh. Lode do Barreira odchádzajú z Terreiro do Paço a z lodnej stanice Cais do Sodré sa môžete plaviť na ostrovy Montijo, Seixal a Cacilhas. Z Belému sa na Trafariu a Porto Brandão dostanete loďou.

Taxi 

Taxíky v Lisabone predstavujú cenovo výhodnú možnosť na dlhšie cesty, no aj na letisko a späť. Dajú sa ľahko identifikovať: ide o čierne vozidlá so zelenou strechou. Taxikári sú povinní na konci jazdy vydať potvrdenie, či už oň požiadate alebo nie. Niektoré taxíky prijímajú platby kartou, ale nie všetky, preto je najlepšie mať so sebou hotovosť. Využívaným spôsobom prepravy je aj zdieľaná jazda dostupná v mnohých aplikáciách.

Auto 

V Lisabone šoférujte iba vtedy, ak potrebujete v krátkom čase prejsť veľkú vzdialenosť s niekoľkými zastávkami alebo ak vy alebo tí, s ktorými cestujete, máte obmedzené pohybové možnosti. Rovnako ako v každom husto zastavanom meste sú aj tu zápchy a práce na cestách, s ktorými sa treba vyrovnať, ale portugalská záľuba v parkovaní so zapnutými smerovkami je ešte väčšou skúškou trpezlivosti. Problémom je aj nedostatok parkovacích miest, a to najmä vo všedné dni, keď ľudia pracujúci v meste z iných častí krajiny zaberajú všetky dostupné miesta v rušných štvrtiach, ako sú Baixa, Chiado a Mouraria. 


Zdroj: https://www.lonelyplanet.com/articles/getting-around-lisbon

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať