DomovTelo a myseľAko praktizovať meditáciu pomocou hudby?

Ako praktizovať meditáciu pomocou hudby?

- Reklama -

Hudba má veľa úžasných výhod pre zvládanie stresu a celkové zdravie. Môže vám pomôcť upokojiť sa bez vedomého úsilia, čo vám môže zmierniť stres z mysle. Hudba môže tiež zdvihnúť náladu, spomaliť dýchanie a vytvoriť ďalšie zmeny, ktoré vyvoláva stres.

Meditácia je tiež jednou z najobľúbenejších stratégií zvládania stresu z dobrých dôvodov. Prináša krátkodobé výhody, ako je pokojná myseľ a telo, a môže časom vybudovať odolnosť voči stresu. Kombinácia hudby s meditáciou môže prehĺbiť pozitívne účinky oboch a priniesť vám väčšiu úľavu od stresu. Hudobná meditácia sa môže praktizovať jednoduchšie a má okamžitý relaxačný účinok oproti iným formám cvičenia. 

Ilustračný obrázok, Zdroj: pexels.com

Je to technika odbúravania stresu, ktorú môže použiť každý. Táto meditácia vám môže pravidelne pomôcť, aby ste lepšie zvládli akýkoľvek stres. Stačí vám len 20 minút, čo je minimálny čas vhodný na meditáciu pomocou hudby. Inokedy vám môže pomôcť znížiť stres a obnoviť energiu len jediná skladba, ktorú si vypočujete.

Pokyny pri meditácii pomocou hudby

1. Vyberte si meditačnú hudbu, ktorá vám pomôže relaxovať. To znamená nájsť hudbu, ktorú radi počúvate. Ak vás napríklad nebaví klasická hudba, nevyberajte si ju. Mali by ste tiež hľadať hudbu, ktorá má pomalšie tempo a najlepšie bez textov. Tie môžu pôsobiť rušivo a môžu zaujať vašu vedomú myseľ – tú časť vašej mysle, ktorú sa budete snažiť spomaliť.

2. Dostaňte sa do pohodlnej polohy a relaxujte . Mnoho ľudí si myslí, že musí sedieť so skríženými nohami alebo používať meditačný vankúš, ale skutočne by ste mali skúsiť ktorúkoľvek pozíciu, ktorú považujete za pohodlnú. Niektorí ľudia sa ležaniu vyhýbajú, pretože takto unavení zaspávajú. Môžete experimentovať a rozhodnúť sa, čo je pre vás to pravé. Akonáhle nájdete svoju pozíciu, zatvorte oči, uvoľnite svaly a dýchajte cez bránicu. Nechajte svoje ramená, brucho a dokonca aj svaly na tvári relaxovať. Dýchajte zhlboka nosom, jemne rozširujte skôr svoje brucho než hruď, potom vydýchnite ústami.

Ilustračný obrázok, Zdroj: pexels.com

3. Zostaňte sústredení na hudbu.  Ak zistíte, že myslíte na iné veci, jemne zamerajte svoju pozornosť na súčasný okamih, zvuk hudby a pocity vo vašom tele, ktoré hudba vyvoláva. Snažte sa hudbu skutočne precítiť.

4. Pokračujte v tejto praxi niekoľko minút. Keď vám myšlienky preniknú do hlavy, jemne ich pustite a nasmerujte svoju pozornosť na zvuk hudby, prítomný okamih a fyzické pocity, ktoré cítite. Cieľom tejto praktiky je stíšiť svoj vnútorný hlas a iba jednoducho „byť“. Takže „buďte“ pri hudbe a ponorte sa do úplnej relaxácie. Pomerne rýchlo sa budete cítiť uvoľnenejšie.

Tipy

#Možno na začiatok je dobré začať s niekoľkými piesňami a postupne sa prepracujete k dlhšiemu tréningu.

#Ak zistíte, že vám hudba prináša veľa myšlienok, spomienok a vnútorného dialógu, prepnite na iný typ hudby. Inštrumentálna hudba môže mať mnoho podôb, vrátane klasiky, jazzu, new age a ďalších. Môže pôsobiť menej rušivo ako iné druhy hudby.

Ilustračný obrázok, Zdroj: pexels.com

#Svoje cvičenie si môžete načasovať podľa počtu skladieb, ktoré si vyberiete.

#Ak zistíte, že „príliš premýšľate“, nepozastavujte sa nad tým. Je to prirodzené pre tých, ktorí začínajú meditačnú prax. Namiesto toho si pogratulujte, že ste si všimli vnútorný dialóg a presmerujte svoju pozornosť na súčasný okamih.

Zdroje:

https://www.verywellmind.com/how-to-practice-music-meditation-3144791
- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať