DomovOsobný rozvojAko si získať sympatie druhých ľudí pomocou efektu Benjamina Franklina

Ako si získať sympatie druhých ľudí pomocou efektu Benjamina Franklina

- Reklama -

Čo robíte vo chvíli, keď si chcete získať sympatie druhých ľudí? Skladáte komplimenty? Pozvete dotyčnú osobu na večeru? Jedným z najlepších spôsobov, ako získať niekoho na svoju stranu, je poprosiť ho o láskavosť. Táto metóda funguje kvôli fenoménu nazývanému efekt Benjamina Franklina.

Poproste o láskavosť

Ak chceme niečo urobiť, myslíme si že proces je nasledovný – najprv by sme mali na danú vec myslieť a chcieť ju vykonať, a až neskôr samotný skutok urobiť – no často je to naopak. Niečo bez premýšľania vykonáme, a až potom hľadáme dôvody, prečo sme to vlastne urobili. Efekt Benjamina Franklina využíva tento psychologický trik na to, aby vytvoril predstavu dotyčnej osoby, že Vás má rada.

Tento fenomén je pomenovaný po Benjaminovi Franklinovi, pretože ho využil na svojom politickom oponentovi. Potreboval dostať  oponenta na svoju stranu, takže sa Franklin rozhodol napísať list, kde ho poprosil, aby mu požičal vzácnu knihu z jeho súkromnej knižnice. Oponent súhlasil a Franklin mu o týždeň knihu vrátil aj s ďakovným listom. Neskôr, keď sa títo dvaja muži stretli, oponent ho sám oslovil a pustili sa do diskusie. Napokon sa z nich stali dobrí priatelia.

Využitie tohto efektu

 Ako sme mohli z vyššie uvedeného príkladu vyčítať, tak oponent urobil dobrý skutok v prospech Franklina a racionalizoval svoj skutok takto : „Láskavosti robím pre ľudí ktorých mám rád, čiže mám rád Franklina“.

Takže nabudúce, keď sa budete snažiť získať si sympatie druhých ľudí,  nesnažte sa zo všetkých síl na nich zapôsobiť. Namiesto toho ich poproste o láskavosť.

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať