DomovOsobný rozvojAko spomaliť a užívať si život? Vyskúšajte tieto spôsoby

Ako spomaliť a užívať si život? Vyskúšajte tieto spôsoby

- Reklama -

Cítite sa zmätení? Preťažený? Alebo úzkostlivo? Máte pocit, že neustále beháte na bežiacom páse života? Nie ste si úplne istí, ako si urobiť prestávku alebo prestať mať pocit, že musíte vždy niečo robiť? Nie je vždy ľahké spomaliť, ale ukazuje sa, že spomalenie je presne to, čo potrebujeme. Spomalenie nie je dobré iba pre našu pohodu, ale môže nám tiež pomôcť cítiť sa menej stresovaný a dosiahnuť viac.

Pravdepodobne sme už počuli o myšlienke “spomalenia”. Čo to však presne znamená? Nemusí to znamenať, že veci robíme doslova pomalšie – hoci by sme mohli kráčať pomalšie alebo si dať viac času na rozhodnutie alebo pri varení jedla. Ale keď ľudia hovoria o spomalení, často hovoria o myšlienke, že do každého dňa vtesnáme príliš veľa nedôležitých vecí.

Zdroj: unsplash.com

Napríklad, keď sa naša myseľ zrýchľuje, náš výkon a efektívnosť sú pomalšie alebo slabšie. Nie je to „pomalé“, čo nevyhnutne hľadáme, je to ten pocit, že máme čas robiť veci, na ktorých záleží. Dokážeme zvládnuť svoje každodenné úlohy, necítime sa vystresovaní a máme pocit, že máme čas na odpočinok, prítomnosť a potešenie z dobrých vecí v živote.

#Spomaľte s úmyselnými pauzami

Predpokladá sa, že zámerné pozastavenie môže viesť k lepším výsledkom. Presnejšie povedané, venovať si chvíľu dôkladnejšiemu zváženiu niečoho nám môže pomôcť konať jasnejšie, rýchlejšie a účinnejšie.

Zdroj: unsplash.com

#Spomaľte nájdením pokojného priestoru

Priestory s veľkým hlukom, intenzitou a pohybom môžu aktivovať stresové systémy a premôcť telo. Preto musíme spomaliť, možno si budeme musieť oddýchnuť od mesta s rušnými davmi a trúbiacimi autami. To, že sme v príjemnejšom, tichšom a nízko intenzívnom prostredí, môže pôsobiť proti našim vysoko výstražným reakciám tela a pomôcť nám precítiť spomalenie.

Zdroj: unsplash.com

#Spomaľte tým, že budete tráviť menej času telefónom

Často sa cítime byť naštvaní a potrebujeme si oddýchnuť od nášho rušného dňa, tak čo urobíme? Berieme do ruky telefón. Posúvame sa po sociálnych sieťach, novinkách alebo nakupovaní po webových stránkach. Všetky tieto činnosti však robia to, že naše hlavy sú ešte plnšie, pretože spotrebujeme obrovské množstvo informácií v malom množstve času. To je opak spomalenia.

Zdroj: unsplash.com

Na začiatok by nám pomohlo stráviť menej času telefónom. Ale zaujímavé je, že veľa záleží aj na tom, ako trávime čas pri telefónoch. Stimulujeme náš mozog informáciami alebo hnevom? Alebo používame svoje telefóny na relaxáciu a zotavenie?

#Spomaľte tým, že si urobíte čas na príjemné veci

Naši šéfovia môžu chcieť, aby sme pracovali nepretržite, takže je na nás, aby sme povedali „nie“ a rozhodli sa, kde nastavíme limity. Sme jediní, ktorí sa budú zasadzovať o našu rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom. Stanovenie limitov je dôležité, najmä preto, že v poslednej dobe sa naša kultúra a pracoviská nedávno tlačili do pozornosti a boli vďační za všetko. 

Zdroj: unsplash.com

Iste, byť vďačný je všetko dobré a dobré, ale čo keď náš život proste potrebuje viac vecí, za ktoré môžeme byť vďační? Preto musíme robiť viac vecí, ktoré nás bavia. Nemusia to byť veľké veci – možno sa rozhodneme variť večeru namiesto toho, aby sme vždy jedli fastfood, alebo sa na konci dňa vydáme na prechádzku. Je na nás, aby sme si našli čas na veci, ktoré máme najradšej.

#Spomaľte cvičením jogy

Jóga zahŕňa pomalé, kontrolované dýchanie a pomalé a opatrné pohyby. Takže áno, je to spomalenie. Núti nás to viac sa uspokojiť v pokoji a nie vždy sa ponáhľať k ďalšej veci. A vďaka tomu sa budete cítiť pokojnejšie a sústredenejšie. Ďalším bonusom je, že  pri výskume sa ukázalo, že pravidelné cvičenie jogy skutočne redukuje kortizol, jeden z hlavných stresových hormónov.

Zdroj: unsplash.com

Zdroje:

https://www.healthline.com/health/7-ways-to-slow-down-and-be-a-better-human

https://www.berkeleywellbeing.com/slow-down.html

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať