DomovZaujímavostiAko zabrániť plytvaniu potravinami vo vašej záhrade

Ako zabrániť plytvaniu potravinami vo vašej záhrade

- Reklama -

Plytvanie potravinami je hlavným problémom v poľnohospodárstve a domácnostiach. Ak si pestujete vlastné jedlo, posledná vec, ktorú chcete, je nechať svoju tvrdú prácu vyjsť nazmar. Predchádzanie plytvaniu potravinami vo vašej záhrade začína plodinami, ktoré si vyberiete – a pokračuje následnou ochranou vašej úrody.

Vyberte vhodné umiestnenie

Pri plánovaní záhrady na produkciu plodín je veľmi dôležité zvoliť správne druhy na správne miesta. K plytvaniu dochádza oveľa pravdepodobnejšie, ak pestujete plodiny, ktoré nie sú vhodné pre klimatické podmienky, pôdu a podmienky pestovania. Zamyslite sa nad tým, ako môžete vytvoriť systémy, ktoré dnes neposkytujú len obživu, ale dokážu sa prispôsobiť aj našej meniacej sa klíme. Ak si zvlíte správne druhy zeleniny a ovocia, pravdepodobne prídete o menej z nich a získate čo najvyšší výnos.

Vyhadzovanie sadeníc z vašich plodín je ďalšou formou potravinového odpadu. Opäť platí, že rozdávanie prebytočných sadeníc, výmena rastlín alebo ich zdieľanie s ostatnými môže zabrániť vzniku odpadu.

K určitému odpadu môže dôjsť, pretože záhradníci pestujú plodiny, ale v skutočnosti nemajú čas ani skúsenosti sa o ne starať. Opäť platí, že poradiť a podeliť sa so svojím okolím môže byť kľúčové. Hľadajte spôsob, ako môže vaša komunita spolupracovať – zdieľať čas, zručnosti a znalosti.

Napokon, spolupráca a zdieľanie sú kľúčové, keď sa produkuje nadbytok potravín. Hlivy z určitých plodín sa dajú radšej rozdeliť, ako plytvať. A komunity sa môžu spojiť, aby zbierali plodiny (napríklad ovocie z ovocných stromov), keď majiteľ domu nemá čas.

zdroj: freepik.com

Zaujmite organický prístup k starostlivosti o plodiny

Strata rastlín produkujúcich potraviny kvôli škodcom a chorobám alebo environmentálnym problémom je ďalšou formou odpadu, ktorému by sme sa mali vyhýbať všade, kde je to možné. Niekedy veci nejdú podľa plánu, ale organickým, holistickým prístupom k starostlivosti o rastliny a kontrole škodcov môžete tieto šance znížiť.

Starostlivosť o pôdu (napríklad používanie bezvýkopových metód zberu), používanie efektívneho hospodárenia s vodou a praktizovanie spoločnej výsadby, prilákanie užitočných voľne žijúcich živočíchov, či striedanie plodín, sú len niektoré zo stratégií, ktoré pomáhajú predchádzať strate rastlín produkujúcich potravu.

Vyhýbanie sa nadbytku určitých plodín môže pomôcť zabezpečiť, že sa zje všetko jedlo, ktoré dopestujeme. Následné siatie plodín (a teda aj plánovanie výsadby) vám môže pomôcť rozložiť úrodu a zabezpečiť, aby ste mali vždy na starosti zvládnuteľné množstvo. 

zdroj: freepik.com

Vyťažte maximum zo sekundárnych výnosov plodín

Aj keď zbierate plodiny a využívate ich primárne výnosy, môžete neúmyselne plytvať jedlom. Mnoho ľudí nevie, že možno využívať aj iné časti tradičných plodín. Nenechajte napríklad plytvať vršky mrkvy, repné listy, listy hluchavky, tekvicové listy a kvety alebo plody aj listy reďkovky.

Keď už dopestujete svoje plodiny, je dôležité byť pripravený uskladniť to, čo chcete uchovať. Môžete mraziť, dehydrovať, nakladať alebo konzervovať širokú škálu záhradných produktov. 

Zdroj: https://www.treehugger.com/

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať