DomovVeda a technológiaAko zmenila druhá priemyselná revolúcia život v Amerike?

Ako zmenila druhá priemyselná revolúcia život v Amerike?

- Reklama -

Technológia zmenila svet mnohými spôsobmi, ale možno žiadne obdobie nezaviedlo viac zmien ako druhá priemyselná revolúcia. Od konca 19. do začiatku 20. storočia rástli mestá, továrne sa rozrastali a životy ľudí boli regulované skôr hodinami ako slnkom.

Ako by sme ju definovali ?

Druhá priemyselná revolúcia, známa aj ako technologická revolúcia, bola fázou rýchlej normalizácie a industrializácie od konca 19. storočia do začiatku 20. storočia. Prvá priemyselná revolúcia, ktorá sa skončila v polovici 19. storočia, bola prerušená spomalením dôležitých vynálezov pred druhou priemyselnou revolúciou v roku 1870.

Napriek tomu, že mnohé z jej udalostí možno vysledovať k skorším inováciám vo výrobe, ako je napr. strojársky priemysel, vývoj metód na výrobu vymeniteľných častí a vynález Bessemerovho spôsobu výroby ocele, druhá priemyselná revolúcia sa všeobecne datuje medzi rokmi 1870 a 1914.

„Bola to obrovská transformácia ľudských životov,“ hovorí Joshua B. Freeman, profesor histórie na Queens College a autor Behemoth: Tvorba továrne a moderného sveta.

Rýchly pokrok vo výrobe ocele, chemikálií a elektriny pomohol pri výrobe palív vrátane veľkoobjemového spotrebného tovaru a zbraní. Bolo oveľa ľahšie obísť sa vo vlakoch, automobiloch a na bicykloch. Zároveň sa šírili myšlienky a správy prostredníctvom novín, rozhlasu a telegrafu. Život bol oveľa rýchlejší.

Práca v priemysle bola únavná

Bola to éra, keď priemyselný rast vytvoril triedu bohatých podnikateľov a pohodlnú strednú triedu podporovanú pracovníkmi, ktorých tvorili prisťahovalci z amerických fariem a malých miest.

„Ľudia sem prichádzali z dedín, kde boli zvyknutí na prácu, ktorú si korigovali sami a ktorá bola zároveň ovplyvňovaná svetlom a ročnými obdobiami.“

Práca v priemysle nebola vždy „pekná“

Pre mnohých bol prechod z vidieckeho na továrenský život vyčerpávajúci – najmä pre deti. Keď sociálna aktivistka Jane Addams usporiadala vianočný večierok v skupine domov, ktorú práve založila v Chicagských slumoch v roku 1889, rozdala cukrovinky chudobným dievčatám, ktoré žili tam.

Bola prekvapená, keď odmietli. Dievčatá tvrdili, že pracovali dlhé hodiny v továrni na cukríky a nemohli ich vidieť ani cítiť.

„Zistili sme, že pracovali po dobu 6 týždňov od 7 rána do 9 večer. Neskôr Addams napísala: „A boli vyčerpaní a nenasýtení. Uprostred obdobia dobrej vôle sa na nás vrhlo ostré uvedomenie si prísnych ekonomických podmienok danej doby. “

Produkty z tovární zmenili americký život

Prvé továrne boli postavené v 18. storočí, s britskými textilnými závodmi, ktoré sa rozšírili do Spojených štátov v dobe známej ako prvá priemyselná revolúcia. Inovácie v technológii výrobných liniek, materiálová veda a priemyselná výroba nástrojov potom uľahčili hromadnú výrobu všetkého druhu tovaru, ktorý predurčuje americkú rodinu a fyzickú krajinu.

Továrne vyrábali šijacie stroje pre domáce použitie, oceľové nosníky pre mrakodrapy a železničné trate, ktoré pretínajú pláne a hory. Diaľkové dopravné siete spojené železnicou, parníkmi a kanálmi otvorili nové trhy pre poľnohospodárov, majiteľov tovární a bankárov, ktorí by mohli priniesť americké prírodné zdroje na globálny trh. Prvýkrát sa tovar z amerického srdca mohol prepravovať na veľké vzdialenosti, čím sa eliminovala potreba miestnych výmenných systémov.

Expres Čierny Diamant 1898
zdroj: Universal History Archive/UIG/Getty Images

Expanzia železničných tratí zmenila Ameriku

Podľa Richarda Whitea, profesora histórie Stanfordu a autora časopisu Railroaded (2001), boli železnice do veľkej miery zodpovedné za tento veľký výbuch hospodárskej výroby. Železné vozy tiež zmenili ľudské a prírodné prostredie Západu a samozrejme viedli ku konfliktom s domorodými Američanmi, ktorí tam žili po generácie.

1908: Pracovníci na zbere bavlny v Indianapolise
zdroj: Universal History Archive / Getty Images

Železničné trate sa rozšírili z 35 000 míľ v roku 1865 na 254 000 míľ v roku 1916. Napriek tomu po prvej svetovej vojne bola železnica nahradená automobilom. S dôrazom na vertikálnu integráciu výroby dielov a montážnych liniek bol Henry Ford jeho kráľom. V závode Ford Motor Company v Michigane bolo zamestnaných 40 000 pracovníkov pod jednou veľkou strechou.

zdroj: Wikipedia.com
1910 Ford T

Zatiaľ čo niektorí historici dohadujú presnú hranicu medzi prvou priemyselnou revolúciou, ktorá sa začala v polovici 18. storočia, a druhou, ktorá sa začala okolo polovice 19. storočia, hlavným rozdielom je to, že druhý videl začiatok hromadnej výroby manufaktúry a spotrebného tovaru.

ZDROJE:

https://www.history.com/news/second-industrial-revolution-advances

https://en.wikipedia.org/wiki/Second_Industrial_Revolution

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať