DomovOsobný rozvojAký je rozdiel medzi šťastím a spokojnosťou?

Aký je rozdiel medzi šťastím a spokojnosťou?

- Reklama -

Eleanor Roosevelt raz povedala, že: “Šťastie nie je cieľom; je to vedľajší produkt.” Ľudia často veria tomu, že keď si kúpia dom, zamilujú sa alebo keď dostanú zaslúženú podporu v práci, tak budú skutočne šťastní. Prečo však usudzujeme, že šťastie je možné dosiahnuť iba miľníkovými udalosťami alebo úspechmi? Pozrieme sa na to spolu do hĺbky.

Realitou tejto tendencie je, že nemusí byť šťastie to čo hľadáme a prežívame každý deň, ale spokojnosť. Možno žijeme svoj každodenný život sledovaním vecí. To potom prispieva k nášmu celkovému pocitu spokojnosti. Ak hľadáte šťastie a spokojnosť v slovníku, zistíte, že ich definície sú dosť podobné.

Používajú slová ako radosť a spokojnosť, ktoré opisujú príjemnú a potešujúcu atmosféru. Ale prečo potom ľudia často hovoria: “Rob to čo ťa robí šťastným”, ale nikdy im nenapadne radiť “Rob to, čo ťa uspokojuje”? Tieto otázky nám pomôže rozlúštiť klinická psychologička Jennifer Guttman.

Ilustračný obrázok
zdroj: unsplash.com

Rozdiel medzi šťastím a spokojnosťou

Výskumy ukazujú, že najčastejšie sa používanie slova šťastie točí okolo opisu niekoho osobnosti, napríklad ako šťastný človek. Používa sa tiež v spojení s materializmom a zážitkom keď si niečo kúpime alebo niečo zažijeme, hovoríme, že zažívame šťastie. Hoci definície sú nejasné a rôznorodé, šťastie sa nakoniec snaží vykresliť moment dočasnej blaženosti.

“Šťastie prchá,” vysvetľuje Guttman. “Šťastie je pocit, ktorý niekto získa, keď zažije niečo neobvyklé, čo mu prináša radosť. S týmto pocitom sa uvoľňuje neurotransmiter dopamín, ktorý nám zvyšuje náladu. Tento zvýšený stav nálady však nie je udržateľný, pretože sa spolieha na uvoľnenie tohto neurotransmitera.”

Ilustračný obrázok
Zdroj: unsplash.com

Na druhej strane spokojnosť je trvalý pocit, ktorý prežívame dlhšiu dobu v dôsledku zhromažďovania životných udalostí a pocitov, ktoré sme zažili. Guttman popisuje spokojnosť ako vyváženejší, udržateľnejší stav, pretože nie je závislá neurotransmiterov, ako je šťastie.

Hovorilo sa o tom aj na TED Talk-u

Alebo ako Daniel Kahneman, Ph.D., nositeľ Nobelovej ceny a psychológ, vysvetlil vo svojom prejave na TED Talk-u, že zažívame šťastie v našich životoch, ako aj šťastie s našimi životmi. Tento posledný princíp je podobný pojmu spokojnosti.

S ním sa stretávame častejšie a ovplyvňuje teda naše postoje a správanie. Spokojnosť je lepším ukazovateľom toho, ako sa cítime vo vzťahu k našim životom. Celkovo môže prispieť k zmysluplnejším rozhodnutiam, ktoré prinášajú zmysel nášmu životu. 

Čo je dôležitejšie?

Guttman popisuje spokojnosť ako dlhodobejšie a hmatateľnejšie riešenie ako šťastie. Avšak, šťastie a spokojnosť sú vzájomne prepojené, pretože väčšina ľudí zažíva nepretržitú spokojnosť striedavo s momentami šťastia. Obe sa dajú dosiahnúť, ale spokojnosť je udržateľnejšia.

Ilustračný obrázok
Zdroj: unsplash.com

Spokojnosť so životom je často spojená s pozitívnym duševným a fyzickým zdravím a prispieva k celkovému blahu. Iný výskum tiež naznačuje, že silné osobnostné črty sú spojené s vysokou spokojnosťou so životom. Okrem toho uznanie vašich pocitov uspokojenia môže prispieť k uvedomelejšiemu a pozitívnejšiemu spôsobu života. Tieto atribúty môžu pomôcť posunúť váš pohľad na vlastný život a pomôžu vám cítiť, že má význam a je naplnený.

Zdroje:

https://www.mindbodygreen.com/articles/happiness-vs-satisfaction
- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať