DomovBusinessAký obchodný model si zvoliť pre svoj štart?

Aký obchodný model si zvoliť pre svoj štart?

- Reklama -

Keď podnikatelia používajú výraz obchodný model , často znamenajú „ako podnik zarába peniaze“. Aby sme hlbšie pochopili dôsledky tejto otázky, je dôležité rozlišovať medzi obchodným modelom a príjmovým modelom. Inovatívny charakter podniku znamená, že jeho presný obchodný model by mal byť jedinečnou kombináciou rôznych faktorov. Taktiež by mal zahŕňať viac kľúčových faktorov týkajúcich sa podnikania.

Použite plán

Prezrite si zavedených hráčov vo vašom odbore. Napodobňujte, čo robia, a podľa potreby robte iterácie na základe jedinečných aspektov vášho podnikania. Môžete napríklad chcieť zachovať rovnaký model výnosov, ale ponúknuť odlišné hodnotové návrhy. Nie je náhoda, že takmer všetky softvérové ​​riešenia pre riadenie projektov používajú bezplatný model výnosov založený na predplatnom. To, čo ich odlišuje, je skôr ich presné riešenie, ako spôsob, akým zarábajú peniaze.

Zdroj: pexels.com

Druhou možnosťou je prevziať obchodný model z iného odvetvia a uplatniť ho v priemysle, kde tento model ešte nebol zavedený. Je to riskantnejšie, ale byť prvou spoločnosťou, ktorá to úspešne zvládne, má veľké výhody. Napríklad spoločnosť Booking.com to urobila vytvorením online trhu (podobného ako eBay) pre ubytovanie.

Použite škálovateľný model

Škálovateľnosť je pre väčšinu startupov skôr požiadavkou ako voľbou. Extrémne riskantná povaha podnikania znamená, že na to, aby sa podnik vyplatil, musí byť veľký potenciál. Z tohto dôvodu musí byť váš obchodný plán škálovateľný.

Poradenstvo, ktoré sa účtuje za hodinu, nie je nijako zvlášť škálovateľné, zatiaľ čo softvérové ​​riešenie s takmer nulovými marginálnymi nákladmi (náklady na pridanie ďalšieho zákazníka) je mimoriadne rozšíriteľné. Preto je drvivá väčšina úspešných technologických startupov v digitálnom svete.

Pochopte štruktúru svojich nákladov, ceny a marketingové kanály

Koľko stojí vývoj produktu alebo spustenie služby? Koľko stojí ich dodanie zákazníkom? Koľko platia konkurenti za podobné ponuky zákazníkom? Ak poznáte presnú štruktúru nákladov vášho podnikania, umožní vám to oceniť vašu ponuku, čo vám zase pomôže zvoliť správne marketingové kanály a modely výnosov.

Zdroj: pexels.com

Reklamy, ponuky affiliate partnerov a najdôležitejšie bezplatné ponuky sú najbežnejším riešením tohto problému, ale nie sú dokonalé. Keď už hovoríme všeobecne, je bezpečnejšie vyhnúť sa obchodným modelom „zadarmo“ vo veľmi skorých fázach vášho spustenia. Takto môžete ľahšie overiť, či ľudia skutočne chcú, čo robíte. Keď váš startupový projekt dospeje do fázy rastu, môžete kedykoľvek pridať bezplatné ponuky.

Pochopte, aký je váš výnosový model

Na najvyššej úrovni existujú dva typy výnosových modelov – transakčné a predplatné. Hlavný rozdiel je v tom, že pri prvej možnosti predávate vlastníctvo pomocou jednorazových transakcií, zatiaľ čo pri druhej možnosti predávate dočasný prístup. 

Model predplatného má v škálovateľnom digitálnom svete veľký zmysel, pretože poskytuje spoločnosti predvídateľné a opakujúce sa príjmy a zároveň bude vyžadovať menšie počiatočné investície zákazníka. Z tohto dôvodu mnoho starších softvérových gigantov (Microsoft, Adobe) vynakladá úsilie pri prechode z transakčného modelu na výnosový model založený na predplatnom.

Zdroje:

https://www.investopedia.com/terms/b/businessmodel.asp

https://www.forbes.com/sites/abdoriani/2021/04/13/which-business-model-to-choose-for-your-startup/?sh=215fb9a53060

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať