DomovCestovanieČarovné miesta v strednej Európe bez davov ľudí

Čarovné miesta v strednej Európe bez davov ľudí

- Reklama -

Bohatá história, rozmanitá krajina a pohostinnosť lokálnych ľudí v kombinácii so skvelým jedlom a pitím robí zo strednej Európy naozaj lákavé miesto na cestovanie viac než kedykoľvek predtým. Samozrejme, ruka v ruke s patričnou popularitou prichádzajú aj väčšie návaly turistov, ktoré znamenajú záťaž pre infraštruktúru. Navštívte tradičné miesta, ktoré tento región ponúka! Môžete tu nájsť starobylé zrúcaniny, ochutnávky vín s prehliadkou pivníc alebo splavovať divoké rieky.


Pozrite si pár tipov na objavovanie skvelých zákutí:

Raftovanie na rieke Vltava v Českom Krumlove (Česká republika)

Keď sa povie Česko, každý si predstaví majestátnosť stovežatej Prahy. S tou idú ruka v ruke preplnené uličky turistami. Skúste sa odviezť autom len dve hodiny smerom na juh a natrafíte na maličké mesto Český Krumlov, ktoré okrem bohatej histórie ponúka aj niečo navyše. Večer môžete objavovať dôvody, prečo sa mu podarilo zapísať do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO a verte, že ich nie je málo! No a cez deň hurá na vodu. Rieka Vltava, ktorá mestečkom preteká, ponúka krásne meandre v lesnom horskom prostredí len pár kilometrov za jeho hranicami. Práve z raftu budete mať nádherné výhľady na renesančný hrad a adrenalín vám v krvi zdvihne niekoľko divokých spádov, kým sa bezpečne doplavíte do cieľa.

Zdroj: freepik.com

Objavovanie zrúcanín starovekého hradu Devín (Slovensko)

Bratislava je susedmi často zatieňovaná metropola. V povedomí mnohých turistov predstavuje len krátku zastávku na Bratislavskom hrade či v historickom centre – cestou do blízkej Viedne či Budapešti. Netreba však cestovať z pohodlia mestského ruchu ďaleko, aby sa vám naskytla možnosť objaviť niekdajšiu azda najväčšiu rezidenciu ukrytú v divokej prírode. Len necelých 12 km je v skalách osadená historická zrúcanina Hradu Devín. Za zmienku na prilákanie určite stoja aj nádherné výhľady na Dunaj obklopený neďalekými kopcami. 

Zdroj: lonelyplanet.com

Turistika v národnom parku Sutjeska (Bosna a Hercegovina, Čierna Hora)

Sarajevo sa rozprestiera v doline obklopenej kopcami, tak sa netreba hanbiť pri jeho návšteve vziať so sebou aj turistickú obuv a vydať sa na cestu! Len niekoľko hodín autom od hlavného mesta Bosny a Hercegoviny môžete nájsť poklad ukrytý priamo v prírode – národný park Sutjeska. Skúste sa poobzerať po prehliadke so sprievodcom, lebo do niektorých zákutí sa autom dostať možné nebude. Jazero ľadovcového pôvodu, Trnovačko, vás k pešej chôdze určite inšpiruje! Ukryté v lone prírody na vás čaká ako odmena po dvojhodinovej prechádzke horským priechodom v Bosne smerom k Čiernej Hore. Vedeli ste, že jazero má tvar srdca? Možno aj preto je jedným z obľúbených miest na žiadosť o ruku!

Zdroj: lonelyplanet.com

Hľadanie slnka na ospalom ostrove Šolta (Chorvátsko)

Neďaleko pobrežia Splitu láka svojimi zátokami a skrytými plážami unavených cestovateľov. Lacnejší, rustikálnejší a podstatne tichší v porovnaní so susednými a medzi turistami populárnymi ostrovmi Brač a Hvar. Šolta je od nich vzdialená len 30 minút trajektom. Najlepší spôsob, ako preskúmať ostrov, je požičať si bicykel a prejsť 13 km po miestnych dedinkách a spoločnosť vám bude robiť nielen azúrové more a kamienkové pláže, ale mimo sezóny stretnete len zopár jachtárov. 

Zdroj: lonelyplanet.com

Ochutnávka vín v sopečných kopcoch pri Balatone (Maďarsko)

Len dve hodiny od hlavného mesta Budapešti sa nachádza najväčšie sladkovodné jazero v Európe – Balaton, ktoré predstavuje ideálnu náhradu mora pre domácich i turistov. Vydajte sa na prebádanie pobrežného mestečka Keszthely s malebnými múzeami, malými plážami a farebnými uličkami. Nezabudnite navštíviť vinice s ochutnávkou vín v meste Somló, ktoré sa nachádza na svahoch hory Somló, ktorá je domovom najmenšej vinárskej oblasti Maďarska. Práve tu môžete ochutnať plnosť chuti bieleho vína vyrobeného zo sopečnej pôdy. 

Zdroj: lonelyplanet.com

Dobrodružstvo v národnom parku Triglav (Slovinsko)

Národný park Triglav je synonymom vidieckeho Slovinska. Riečne rokliny, kaňony, potoky, lúky a lesy pokrývajú nádhernú krajinu, ktorej časť patrí do Alpského pohoria. Po dňoch strávených v pokojnom hlavnom meste Ľubľana, ktoré ste spolu s domácimi prebrázdili na bicykloch a ochutnávke lokálnych špecialít, sa môžete vydať na cestu. Pre zdatnejších turistov čaká odmena v podobe výhľadu priamo z Triglavu. Tento región svojim návštevníkom ponúka aj lovenie rýb, plavenie sa na pltiach, jazdu na koni či oddych pri romantických jazerách Bled a Bohinj.

Zdroj: lonelyplanet.com

Zdroj: https://www.lonelyplanet.com/articles/where-to-escape-the-crowds-in-eastern-europe

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať