DomovBusinessChcete si skúsiť iný spôsob na zarábanie peňazí? Skúste investovať do akcií!

Chcete si skúsiť iný spôsob na zarábanie peňazí? Skúste investovať do akcií!

- Reklama -

Investovanie je spôsob, ako si odložiť peniaze, keď ste zaneprázdnení životom a nechať tieto peniaze pracovať za vás, aby ste v budúcnosti mohli naplno zúročiť svoju prácu. Investovanie je prostriedkom k šťastnejšiemu koncu. Legendárny investor Warren Buffett definuje investovanie ako „… proces rozloženia peňazí teraz, aby sme v budúcnosti dostali viac peňazí.“ Povedzme si, že máte 1000 eur navyše a ste pripravení začať investovať. Alebo možno máte každý týžeň navyše len 10 eur. To vôbec nevadí. V tomto článku sa dozviete, ako presne vyťažiť maximum pri zarábaní peňazí, a ako sa naopak vyhnúť výdajom.

Prečo to je výhodné a ako začať?

Investovanie do akcií je vynikajúci spôsob, ako zvýšiť bohatstvo. Pre dlhodobých investorov sú akcie dobrou investíciou aj počas období volatility trhu – pokles akciového trhu jednoducho znamená, že veľa akcií je v predaji.

unsplash.com / Austin Distel

Najlepším spôsobom, ako pre začiatočníkov začať investovať na akciovom trhu, je vložiť peniaze do online investičného účtu, ktorý sa potom dá použiť na nákup akcií alebo akciových podielových fondov. S mnohými online sprostredkovateľmi môžete začať investovať za cenu jednej akcie.

1.Rozhodnite sa, ako presne chcete investovať do akcií

Existuje niekoľko spôsobov, ako pristupovať k investovaniu do akcií. Vyberte si nižšie uvedenú možnosť, ktorá najlepšie vystihuje to, ako chcete investovať a ako praktickí by ste chceli byť pri výbere akcií, do ktorých investujete.

  • „Som takzvaný typ „spravím si všetko sám“ a chcem si vyberať akcie sám.“ Čítajte ďalej; tento článok rozoberá veci, ktoré musia investori vedieť. Alebo ak už poznáte hru na nákup akcií a potrebujete iba sprostredkovanie, pozrite si náš súhrn najlepších online sprostredkovateľov.
  • „Viem, že sa investovanie do akcií oplatí, ale chcem, aby sa o to niekto staral za mňa.“ Môžete byť dobrým kandidátom na robo-poradcu, službu, ktorá ponúka nízkonákladovú správu investícií. Prakticky všetky veľké sprostredkovateľské spoločnosti ponúkajú tieto služby, ktoré pre vás investujú peniaze na základe vašich konkrétnych cieľov. Pozrite sa na naše najlepšie tipy pre robo-poradcov.

2. Otvorte si investičný účet

Všeobecne povedané, na investovanie do akcií potrebujete investičný účet. Pre praktické typy to obvykle znamená sprostredkovateľský účet. Pre tých, ktorí by chceli malú pomoc, je otvorenie účtu prostredníctvom robo-poradcu rozumnou voľbou.

unsplash.com / Stephen Dawson

Ďalej rozoberáme oba procesy. Dôležitý bod: Sprostredkovatelia aj robo-poradcovia vám umožňujú otvoriť si účet s veľmi malými peniazmi.

Účet online sprostredkovania pravdepodobne ponúka vašu najrýchlejšiu a najmenej nákladnú cestu k nákupu akcií, finančných prostriedkov a rôznych ďalších investícií. U sprostredkovateľa si môžete otvoriť individuálny dôchodkový účet, tiež známy ako IRA alebo si môžete otvoriť zdaniteľný sprostredkovateľský účet, ak už na dôchodok inde adekvátne šetríte.

3. Poznajte rozdiel medzi akciami a akciovými podielovými fondami

Investovať nie je ťažké, avšak musíte sa rozhodnúť medzi týmito dvoma typmi:

  • Akciové podielové fondy alebo fondy obchodované na burze. Podielové fondy vám umožňujú nakupovať malé kúsky z mnohých rôznych akcií v jednej transakcii. Indexové fondy a ETF sú druhom podielového fondu, ktorý sleduje index. Keď investujete do fondu, vlastníte aj malé kúsky z každej z týchto spoločností. Môžete vytvoriť niekoľko fondov a vytvoriť tak diverzifikované portfólio.
  • Jednotlivé akcie. Ak hľadáte konkrétnu spoločnosť, môžete si kúpiť jednu alebo niekoľko akcií, aby ste si ponorili prst do vôd obchodovania s akciami. Vytvorenie diverzifikovaného portfólia z mnohých jednotlivých akcií je možné, ale vyžaduje si to značné investície. Výhodou akciových podielových fondov je, že sú vo svojej podstate diverzifikované, čo znižuje vaše riziko. Pre drvivú väčšinu investorov – najmä tých, ktorí investujú svoje dôchodkové úspory – je jasnou voľbou portfólio zložené väčšinou z podielových fondov.

4. Stanovte rozpočet pre svoju investíciu do akcií

Noví investori majú v tomto kroku procesu často dve otázky: Koľko peňazí potrebujem na začatie investovania do akcií? Množstvo peňazí, ktoré potrebujete na nákup jednotlivých akcií, závisí od toho, aké drahé sú akcie.

Ak chcete mať podielové fondy a malý rozpočet, najlepším riešením môže byť fond obchodovaný na burze (ETF). Podielové fondy majú často minimálne 1 000 dolárov alebo viac, ale ETF sa obchodujú ako akcie, čo znamená, že ich kupujete za akciovú cenu – v niektorých prípadoch menej ako 100 dolárov).

Koľko peňazí by som mal investovať do akcií? Ak investujete prostredníctvom fondov – spomenuli sme už, že to uprednostňujeme? – môžete alokovať pomerne veľkú časť svojho portfólia na akciové fondy, najmä ak máte dlhodobý horizont. Tridsaťročný investor, ktorý investuje do dôchodku, môže mať 80% svojho portfólia v akciových fondoch; zvyšok by bol v dlhopisových fondoch. Jednotlivé akcie sú ďalším príbehom. Odporúčame vám ponechať ich na 10% alebo menej z vášho investičného portfólia.

5. Zamerajte sa na dlhodobé hľadisko

Investovanie do cenných papierov je plné zložitých stratégií a prístupov, napriek tomu niektorí z najúspešnejších investorov dokázali iba niečo viac ako základné veci. To vo všeobecnosti znamená použitie finančných prostriedkov na prevažnú časť vášho portfólia – Warren Buffett vyhlásil nízkonákladovú spoločnosť S and P indexový fond za najlepšiu investíciu, ktorú Američania môžu urobiť – a výberajte jednotlivé akcie iba vtedy, ak veríte v potenciál spoločnosti na dlhodobý rast.

unsplash.com / Sharon McCutcheon

Najlepšie, čo môžete urobiť, keď začnete investovať do akcií alebo do podielových fondov, môže byť najťažšie: nepozerajte sa na ne. Pokiaľ sa nepokúšate prekonať šance a uspieť v dennom obchodovaní, je dobré vyhnúť sa zvyku nutkavo kontrolovať, ako sa darí vašim akciám niekoľkokrát denne, ba až každý deň.

ZDROJE:

https://www.nerdwallet.com/article/investing/how-to-invest-in-stocks

https://www.investopedia.com/articles/basics/06/invest1000.asp

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať