DomovMóda a krásaChcete vyzerať krajšie vo svojom oblečení? Perte šaty správne!

Chcete vyzerať krajšie vo svojom oblečení? Perte šaty správne!

- Reklama -

Pranie pravdepodobne nie je doménou vášho záujmu. Obliekanie a nosenie čistých vecí však určite áno. Ak ste už prijali fakt, že je to neoddeliteľná súčasť života každého z nás, ponorte sa spoločne s nami do koša na prádlo a čítajte ďalej! Používate príliš veľa pracieho prostriedku? Zipsy na veciach nechávate rozopnuté? Možno ste ani netušili, že periete nie tak celkom najsprávnejšie. Nemajte obavy, pomôžeme vám s tým.

Šikovná pracia stratégia

Pre správne pranie existujú triky, na ktoré obyčajne ľudia kompletne zabúdajú. Zlepšujú dĺžku života vašich vecí, zvyšujú čistotu vašeho prádla a napokon, najdôležitejšie, pomáhajú životnému prostrediu.

Čo a ako napraviť?

Tak poďme na to! Predstavujeme vám 14 vecí, ktoré pravdepodobne robíte nesprávne, plus nejaké tipy, ktoré môžte začať zaraďovať do vašej, povedzme, týždennej rutiny:

1. Pranie vecí po každom použití. Samozrejme pokiaľ sa nadmerne nepotíte alebo váš pot páchne pomerne dosť nepríjemne, lepšie spravíte, ak vec viackrát vynosíte, než ju hodíte do práčky. Ušetríte viac energie a vody opakovaným nosením outfitov. Navyše, vaše veci sa neopotrebujú tak rýchlo.

2. Výber pracieho prostriedku. Premostíme hneď na životné prostredie. Bolo by veľmi pekné, keby sme aj pri praní mysleli ekologicky. Ekologické pracie prostriedky neobsahujú ftaláty, chlór, formaldehyd, umelé farbivá a vône a aj tak vám zabezpečia všetko, čo potrebujete.

3. Nepreťažujte svoju práčku. Vaše šaty nebudú tak čisté a taktiež si zvyšujete šancu, že vaše veci budú extrémne pokrčené. A to nikto nechce.

4. Triedenie. Triedenie svetlých a tmavých vecí sú vám určite samozrejmosťou. Triedenie však nie je len o farbách. Takisto by sa nemali miešať rôzne materiály. Napríklad uteráky so syntetickým oblečením, alebo flís s ostatnými vecami.

Kôš so špinavým prádlom,
Zdroj: unsplash.com

5. Správna teplota vody. Nastavenie správnej teploty vody pri každom praní je kľúčom k úspechu. Studená alebo vlažná voda pracuje perfektne s jemnými a háklivými materiálmi ako aj s tmavými farbami. Studená voda tiež šetrí náklady na energiu. Naopak horúca voda je vhodná pre mierne zašpinený odev a tzv. ľuďmi-vyrobené materiály (syntetické tkaniny, ako napr. polyester, nylon, polyamid, modal, a pod.).

6. Uberte z pracieho prostriedku. Používanie väčšieho množstva pracieho prostriedku môže v skutočnosti zanechať vaše šatstvo špinavšie. Experti odporúčajú použiť ¼ nádobky na jednu praciu nálož.

7. Rozmyslite si to s avivážou. Skúste sa vyhnúť používaniu aviváže pri praní uterákov. A nielen uterákov, ale v prípade každého druhu prádla. Ako náhradu viete použiť napríklad obyčajný biely ocot.

8. Ošetrite predom miesta s mastnými škvrnami. Ak použijete na mastný fľak pár kvapiek prostriedku do umývačky riadu, pripravíte tak špinavú vec na pranie. A tým si zabezpečíte jej dôkladne odstránenie (namiesto ešte hĺbšieho zažratia škvrny).

9. Veci obsahujúce perie (perové bundy, vankúše, atď) choďte vyprať do čistiarne.Perové veci potrebujú prejsť pracím cyklom dvakrát. Je to preto, aby sa prací prostriedok dôkladne vymyl z pierok a neostal tam“uväznený”. Je lepšie si to teda nechať oprať v čistiarni, pretože tam majú veľké vysokokapacitné práčky.

10. Plavky si určite neperte v práčke. Plavky si určite radšej vyperte ručne, a to hneď po použití a najlepšie vo vlažnej vode s bežným mydlom.

11. Rifle a pranie. Existuje fakt, že rifle je najlepšie neprať vôbec. Asi sa prikloníme k tomu, že rifle nie je dobré prať často. Ak sa chystáte ich prať, pretočte ich naruby a vyperte takisto vo vlažnej vode, následne ich nechajte voľne prevesené vyschnúť. Takto nevyblednú a vlákna ostanú neporušené.

12. Zipsy zazipsovať a gombíky rozopnúť! Otvorené zipsy môžu zničiť oblečenie a zapnuté gombíky oslabiť vlákna, ktoré ich držia. Jednoduché.

13. Nenechajte svoje tmavé veci vyblednúť – nechajte ich visieť. Tmavé veci by sa mali prať, zase raz, vo vlažnej vode a obrátené naruby. Následne zavesiť a nechať vyschnúť. Takto nevyblednú, resp. oveľa neskôr.

Vyvešané prádlo na šnúre,
Zdroj: unsplash.com

14. Veci s potlačou. Keď už toľko spomíname to prevracanie vecí naruby, nezabúdajte aj na veci s potlačou. Ak to poctivo dodržiavate pri každom praní, potlač sa vám za to poďakuje.

Bonusové tipy

15. Ak ste fanúšikmi sušičky, používajte aj loptičky do sušičky. Predídete tak zhlukovaniu prádla a s tým spojenému krčeniu.

16. Ak si nie ste istí, vysušte to na vzduchu. Opäť raz na tému sušička prádla. Všetky totiž využívajú tepelné cykly a nie každý druh tkaniny je vhodný pre takýto druh sušenia. Ak ste vysačku z oblečenia odstrihli a zabudli ste, aké značky tam boli, radšej vec vysušte klasicky na sušiaku!

17. Vlhké oblečenie nikdy nenechávajte len tak ležať v práčke (alebo kdekoľvek inde na kope)! Vlhké šaty sú živnou pôdou pre baktérie, ktoré sú už aj tak prítomné v práčke. Len im pomôžete sa ďalej množiť. A o tom, ako zabudnuté prádlo v práčko páchne, vám asi nemusíme viac písať.

18. Z lásky k oblečeniu, udržiavajte vaše práčky čisté. Ak je práčka špinavá (myslíme zvnútra), ani vaše veci nebudú nikdy čisté, keď ich z práčky vyberiete. Čistota, pol života.

Ak všetko z vyššie spomenutého už dávno robíte, gratulujeme. Ak nie, nemáte za čo.

Zdroje:

thespruce.com
curiosity.com
sewguide.com

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať