DomovCestovanieČo si so sebou zabaliť pri dlhšom výlete v prírode

Čo si so sebou zabaliť pri dlhšom výlete v prírode

- Reklama -

Chystáte sa na turistiku do lesa, no neviete na čo pri balení nezabudnúť? Pripravili sme zoznam vecí, ktoré by ste mali mať určite po ruke! Samozrejme nezabudnite prispôsobiť svoj zbalený ruksak aj dĺžke výletu v prírode a najmä počasiu. Až keď sa niečo zvrtne, skutočne oceníte hodnotu nosenia týchto vecí, ktoré by mohli byť nevyhnutné pre váš pobyt v prírode.

Turistika, Zdroj: unsplash.com
Káva v lese, Zdroj: unsplash.com

Pôvodný zoznam „Nature Essentials“ zostavil v 30. rokoch The Mountaineers, organizácia pre horolezcov a dobrodruhov so sídlom v Seattli. Hlavným cieľom bolo pomôcť ľuďom pripraviť sa na núdzové situácie vonku. V tom čase bola na zozname mapa, kompas, slnečné okuliare, extra oblečenie, lekárnička, zápalky, nôž a jedlo. Zoznam sa postupne upravil a dnes vám prinášame aktuálnu verziu vecí, na ktoré by ste nemali zabudnúť pri plánovaní pobytu v prírode. V priebehu rokov sa zoznam vyvinul skôr k „systémovému baleniu“ ako k špecializácii na konkrétne položky. Dnes to vyzerá takto:

Navigácia

Súčasne je na výber z niekoľkých navigačných nástrojov. Príkladom je:

  • mapa
  • kompas
  • hodinky s výškomerom
  • zariadenie GPS

Čelovka

To, aby ste sa dokázali podvečer a v noci orientovať v prírode je nevyhnutné mať vždy pri sebe zdroj svetla. Čelovka je preferovanou voľbou pre väčšinu ľudí, pretože vám dáva voľné ruky pri všetkých druhoch aktivít, či už pri varení večere alebo držaní trekových palíc. Nezabudnite na náhradné batérie.

Ochrana pred slnkom

Vždy si pribaľte so sebou slnečné okuliare, odev na ochranu pred slnečným žiarením a opaľovací krém. Nezabudnite tiež na šiltovku alebo klobúk, ktoré budú chrániť vašu hlavu pred slniečkom. Ak tak neurobíte, môže to mať za následok krátkodobé spálenie alebo úpal, či poškodenie zraku. Dôležité je tiež myslieť na vaše pery, tie si môžete hydratovať balzamom na pery.

Muž v lese, Zdroj: unsplash.com

Lekárnička

Na cestách a obzvlášť v prírode mimo civilizácie je nevyhnutné nosiť so sebou základnú lekárničku. Základ, ktorý by ste si so sebou mali zabaliť sú náplaste na ošetrenie pľuzgierov, obväzy rôznych veľkostí, niekoľko gázových tampónov, lepiacu pásku, dezinfekčnú masť, chladiaci sprej, voľne predajné lieky proti bolesti, pero a papier.

Obväz, Zdroj: unsplash.com

Nôž

Nôž je skvelý pomocník na opravu výstroja, prípravu jedla, prvú pomoc, na podpaľovanie alebo na ďalšie núdzové potreby, vďaka čomu je nôž nevyhnutnosťou pre každý výlet. Každý dospelý človek vo vašej skupine by mal mať pri sebe nôž. Základný nôž môže mať iba jednu vyklápaciu čepeľ; prepracovanejšie nože a viacúčelové zahŕňajú aj funkcie ako skrutkovač, otvárač na konzervy a sklopné nožnice. Čím zložitejšie sú vaše potreby (ak napríklad vediete neskúsenú skupinu), tým viac možností by váš nôž mal zahŕňať.

Vreckový nožík, Zdroj: unsplash.com

Jedlo a tekutiny

Vždy si so sebou pribaľte jedlo minimálne na ďalší deň. Oceníte to v prípade, ak by sa váš pobyt v prírode neplánovane predĺžil napríklad kvôli zraneniu alebo zlému počasiu. Je dobré zabaliť si potraviny, ktoré nevyžadujú varenie a majú dlhšiu trvanlivosť. Vhodné sú napríklad fit tyčinky, orechy, sušené ovocie alebo sušené mäso. Je nevyhnutné mať so sebou tiež dostatok tekutín, prípadne filter vďaka ktorému si viete pitnú vodu zadovážiť kdekoľvek budete. Pri určovaní toho, koľko vody si máte zbaliť si uvedomte, že väčšina ľudí spotrebuje pri miernej aktivite a teplotách asi pol litra tekutín za hodinu. Radšej si tekutín zoberte trošku viac, pretože vplyv majú aj faktory ktorými sú vonkajšia teplota, nadmorská výška a miera námahy.

Zdroje:

https://www.cntraveler.com/story/how-to-pack-for-a-hiking-trip

https://watchmesee.com/blog/packing-for-long-distance-hiking/
https://www.smartertravel.com/hiking-essentials/
- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať