DomovCestovanieČo znamená šťastie v rôznych krajinách na svete? časť II.

Čo znamená šťastie v rôznych krajinách na svete? časť II.

- Reklama -

V prvej časti tohto článku sme si rozobrali ako sa hodnotí šťastie v krajinách podľa OSN. Kedy vychádza Správa o šťastí vo svete, ale aj prečo sa neustále hovorí, že v severských krajinách žijú najšťastnejší ľudia na svete. Čo je to takzvaný hygge životný štýl a odkiaľ pochádza. Dozviete sa tam aj to, ktorá krajina, mimo severských krajín, dostala titul najradostnejšieho národa na svete v roku 2015. Teraz sa pozrieme na zvyšné krajiny sveta, v ktorých žijú šťastní obyvatelia.

Kanada

Kanada je ako jediný severoamerický štát, ktorý sa vo výročnej správe neustále drží v prvej desiatke. V rebríčku sa drží vďaka vysokej dĺžke života a zárobku na obyvateľa, solídnej sociálnej podpore, vysokej miere osobnej slobody, občania sú tam veľkorysí a zdvorilí. Kanada má taktiež univerzálnu zdravotnú starostlivosť a nízke vnímanie korupcie. 

Kanada je navyše domovom rozmanitej scenérie, ktorá je krásna v každom ročnom období. Ponúka členité pobrežie, lesy, tyrkysové jazerá, týčiace sa hory a rozľahlé ľadovce. A to sme vymenovali len niekoľko prírodných divov z tejto krajiny. Kanaďania vedia, že ich krajina zažíva chladnejšie počasie ako väčšina národov, ale svoje podnebie si plne užívajú. Milióny občanov oceňujú dobrú zábavu pri rybníku a niekoľko miest dokonca vypracovalo oficiálne stratégie, ktoré majú pomôcť ich obyvateľom vyťažiť zo zimy maximum. 

Kanada
Zdroj: unsplash.com

Kanada má tiež veľkú populáciu prisťahovalcov. Takže sa v správe o svetovom šťastí z roku 2018 porovnáva úroveň šťastia medzi pôvodnými občanmi a prisťahovalcami v každej krajine. Správa zistila, že práve v Kanade obe skupiny ľudí zaznamenali zhruba rovnakú úroveň životnej spokojnosti. Ak vezmeme do úvahy všetko, život v Kanade znie celkom skvele, hm?

Austrália a Nový Zéland

Austrália a Nový Zéland sú dve najšťastnejšie krajiny na južnej pologuli. Obidve krajiny dosiahli v správe o svetovom šťastí vysoké skóre už niekoľko po sebe nasledujúcich rokov. A to čiastočne vďaka svojim sociálnym programom, vysokému HDP a životnosti občanov. Podľa správy z roku 2019 je Nový Zéland ôsmou najšťastnejšou krajinou na svete a Austrália je jedenásta. 

Ilustračný obrázok
Zdroj: unsplash.com

Samozrejme, existuje niekoľko faktorov, ktoré zlepšujú život ľudí, ktorí tieto krajiny nazývajú domovom. Máme na mysli slnečné počasie Austrálie a príjemné mestá a priateľské obyvateľstvo, nádhernú scenériu Nového Zélandu a pulzujúcu kultúru a dobrodružstvá vyvolávajúce adrenalín.

Bhután

Bhután nie je práve jedným z najšťastnejších národov na svete. V skutočnosti sa umiestnil na 97. mieste v celosvetovej správe za rok 2018 a 95. v ročníku 2019. Ale aj napriek značným rozdielom medzi Bhutánom a ostatnými krajinami opísanými v tomto článku, stojí za preskúmanie tento malý ázijský národ, pokiaľ ide o jeho odhodlanie merať hrubé národné šťastie.

Bhutan
Zdroj: unsplash.com

Pre Bhutáncov je toto opatrenie podstatne dôležitejšie ako HDP krajiny. Podľa ústavy krajiny sa dokonca uvádza, že všetky rozvojové politiky by mali v konečnom dôsledku zvýšiť HND. Vláda počíta túto hodnotu pomocou niekoľkých metrík zameraných na udržateľný a nestranný sociálno-ekonomický rozvoj, ochranu a podporu kultúry, ochranu životného prostredia a dobrú správu vecí verejných. Poskytuje pomerne vyvážený pohľad na šťastie.

Záver

Medzinárodný deň šťastia v skutočnosti existuje iba preto, že OSN si pred niekoľkými rokmi vzala stránku z Bhutánovej knihy. Prvá medzinárodná oslava šťastia, ktorá sa konala v roku 2012, bola vyhlásená krátko po tom, čo Bhután usporiadal panelovú diskusiu OSN o dôležitosti šťastia a pohody. 

Samozrejme, samotný Bhután musí ešte niečo urobiť, ale jeho holistický prístup k šťastiu – politický a spoločenský rámec, ktorý si váži kvalitu života pred opatreniami na zvýšenie produktivity – je osviežujúci a inšpirujúci.

Ilustračný obrázok
Zdroj: unsplash.com

Zdá sa, že nádherné pozadie určite zvyšuje individuálne šťastie; to isté platí pre aktivizáciu, trávenie času vonku a poskytnutie dostatočného času na odpočinok a relaxáciu. Ak chcete túto svetovú oslavu radosti využiť naplno, odporúčame vám vyjsť von, tráviť čas so svojimi blízkymi a venovať sa činnostiam, ktoré máte radi. To všetko má silu vytvoriť efekt šťastia a nakoniec formovať svoju komunitu k lepšiemu.

Zdroje:

https://www.forbes.com/sites/laurabegleybloom/2020/03/20/ranked-20-happiest-countries-2020/
- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať