DomovMóda a krásaDermatológovia odhalili mýty o čistení pleti, časť I.

Dermatológovia odhalili mýty o čistení pleti, časť I.

- Reklama -

Osobná hygiena je síce individuálna, ale pokiaľ ide o základné princípy, existujú všeobecné pravidlá, napríklad pri starostlivosti o pleť. Avšak je medzi nami niekoľko odborníkov v oblasti krásy a starostlivosti o pleť. Radia, že jedna metóda je lepšia ako druhá. Existuje veľa mýtov, ktoré sa vznášajú okolo umývania tváre. V nasledujúcich riadkoch nám odborníci vyvrátia niektoré z najdiskutovanejších teórií o umývaní tváre.

Mýtus #1: Nemali by ste si umývať tvár v sprche

Shasa Hu je členkou Americkej akadémie dermatológie a spoluzakladateľkou poradenskej služby pre starostlivosť o pleť BIALife. Hovorí o tom, že je to totálný mýtus.

Ilustračný obrázok
Zdroj: pixabay.com

“Keď si umyjete tvár v sprche, teplá para zo sprchy podporuje hlbšie odlupávanie prebytočnej kože a uvoľňuje póry,” vysvetľuje Hu. “Pokiaľ nepoužívate veľmi horúcu vodu, alebo tvrdé mydlá, umývanie tváre v sprche vám ušetrí čas, šetrí vodu. Taktiež poskytuje hlbšie čistenie tváre a pripraví vašu pokožku na zvyšok rutinnej starostlivosti o pleť.”

Mýtus #2: Mali by ste si dvakrát denne umývať tvár

Dermatologička z New Yorku, Dr. Hadley King povedala, že to, či si potrebujete umývať tvár dvakrát denne, závisí od vášho typu pleti a od toho, čo musíte umyť. Napríklad suché alebo citlivé typy pleti sa môžu raz za deň očistiť. Zatiaľ čo mastná pleť môže vyžadovať čistenie tváre aspoň dvakrát denne, uviedla King. Ak sa ale spotíte pri cvičení, alebo nosíte trvácny make-up, odporúča umyť si tvár po cvičení, alebo pred spaním.

“Čistenie pred spaním sa vo všeobecnosti neodporúča len na odličovanie, ale aj na odstránenie nečistôt a znečistenia, ktoré sa hromadia na našej pokožke počas celého dňa.” povedala spomínaná dermatologička. Tieto nečistoty môžu spôsobovať oxidačné poškodenie tváre a prispieť tak k rozkladu kolagénu a k pribúdajúcim vráskam. “Ak používate pleťové výrobky na noc, ktoré na pokožke zanechávajú zvyšky alebo mastný film, pravdepodobne si budete chcieť očistiť svoju tvár aj ráno,” dodala. 

Ilustračný obrázok
Zdroj: pexels.com

Mýtus #3: Je potrebné dvojfázové čistenie pleti s prípravkom na báze oleja a vody

“Pri čistení s produktom na báze oleja sa dôrazne odporúča následné očistenie si tváre s prostriedkom na báze vody,” uviedla dermatologička z New Yorku, Rachel Nazarian. Ale ak si tvár očistite iba s produktom na báze vody, nepotrebujete sekundárny proces, aby to bolo účinné, uviedla Nazarian.

”Čistiace produkty na báze oleja môžu byť prínosom pre odstránenie určitého makeupu, alebo nečistôt. Na konci čistenia by sa mala pleť dočistiť s produktami na báze vody, aby sa efektívne odstránili prípadné zvyšky nečistôt, ktoré tam zostali,” uviedla Nazarian. “Najvhodnejší produkt na čistenie pre všetky typy pleti je ten na báze vody.”

Mýtus #4: Vaše produkty sú efektívne iba vtedy, ak pociťujete jemné pálenie alebo stiahnutie pleti

Staré známe “No pain, no gain.” sa nevzťahuje na starostlivosť o pleť, uviedla Dr. Audrey Kunin, dermatologička a zakladateľka klinickej starostlivosti o pleť pod názvom DERMAdoctor. Kyselina glykolová vyťahuje z pleti nečistoty a zvyšky. Je nastavená tak, že jej mierne vyššie pH zabraňuje pocítiť pálenie z chemikálie v produkte. “Keď je pokožka spálená alebo podráždená zložkami z produktov starostlivosti o pleť, narušuje to jej ochranný kyslý plášť. Môže to viesť k ďalším senzibilizáciám pokožky a dokonca až k infekcii kože,” vysvetlila doktorka Kunin.

Avšak niektoré kyseliny a silnejšie retinoidy môžu spôsobiť mierny pocit pálenia, alebo odlupovania, až kým sa koža na tvári neupraví, dodala Hu. “Vo všeobecnosti tieto príznaky ustupujú s rastom bunkovej obnovy, keď sa znova vyváži účinnou látkou,” vysvetlila Hu. Ak si nie ste istí, či je reakcia vašej pokožky na produkt normálna, obráťte sa na dermatológa pred jeho ďalším použitím.

Ilustračný obrázok
Zdroj: pexels.com

Mýtus #5: Umývanie tváre mydlom a vodou bude stačiť ako rutina

“Mydlo slúži na bežné a pravidelné čistenie. Vaša tvár nie je bežnou záležitosťou,” povedala doktorka Nazarian. Typické mydlá zbavia pokožku prírodných olejov a hydratácie, čo môže narušiť pH pokožky a poškodiť jej kožnú bariéru.

Prípadne spôsobuje vysušenie, podráždenie a stratu vlhkosti. Namiesto toho doprajte svojej pokožke čistiaci produkt, ktorý je jemný a bez vône. Taký, ktorý ponúka hĺbkové čistenie a upokojí vašu jedinečnú pleť.

Zdroje:

https://www.businessinsider.com.au/should-you-wash-your-face-in-the-shower-dermatologists-advise-2019-6
https://pressfrom.info/ca/lifestyle/style/-196110-is-it-actually-bad-to-wash-your-face-in-the-shower-dermatologists-weigh-in.html
https://www.lorealparisusa.com/beauty-magazine/skin-care/skin-care-essentials/skin-care-myths-debunked.aspx


- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať