DomovMóda a krásaDermatológovia odhalili mýty o čistení pleti, časť II.

Dermatológovia odhalili mýty o čistení pleti, časť II.

- Reklama -

Listujte stránkami svojho obľúbeného módneho časopisu alebo si pozeráte blog krásy. Pravdepodobne získate veľa rád. Prekvapivo je ich veľa nepresných alebo jednoducho nesprávnych! Niekedy niekto povedal, že suchú pleť možno zafixovať iba tým, že vypijete viac vody, alebo že brnenie znamená, že produkt funguje? Čítajte ďalej, aby ste sa dozvedeli pravdu o týchto a ďalších mýtoch – a dozviete sa, čo skutočne funguje!

Mýtus #6: Drhnutie je najlepší spôsob ako dosiahnuť hĺbkové čistenie

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, čistenie pomocou hubky alebo mechanickým spôsobom neodstráni olej alebo polyméry makeupu, ktoré sú na povrchu pokožky. V skutočnosti môže mechanické čistenie pokožky spôsobovať mikroskopické trhliny, ktoré môžu zvýšiť riziko alergickej reakcie alebo rôzne podráždenia kože.

“Po čase vaša pokožka bude reagovať na agresivné mechanické odlupovanie tým, že začne produkovať viac mazu, čo môže viesť k upchatiu pórov,” povedala doktorka Hu. Potom často nastáva začarovaný kruh. Ak však máte potrebu drhnúť si tvár, použite na to mäkkú handričku, alebo peelingové produkty s malými guličkami.

Ilustračný obrázok
Zdroj: pexels.com

Mýtus  #7: Budete mať sklon k akné, ak si neumyjete tvár každý deň

Udržiavanie čistej pleti určite napomáha vyhýbať sa rôznym pupienkom. Existujú aj ďalšie faktory ako sú genetika a hormóny, ktoré môžu spôsobovať akné. “Ak máte mastnú pokožku a ste náchylní k akné, tak potom áno, môžete si upchať póry, ak si pravidelne neumývate tvár. Ale ak nemáte obzvlášť mastnú pleť a neumyjete si každý deň tvár, tak nie je pravdepodobné, že budete náchylní na tvorbu akné.

Mýtus #8: Na sušenie tváre by ste nemali používať žinku

Je pravda, že sušenie tváre žinkou môže byť problematické v dvoch prípadoch: Po prvé, ak je látka už kontaminovaná baktériami, kvasinkami a hubami; a po druhé, ak je látka taká drsná, že vedie k podráždeniu pleti. Dermatologička King však povedala: “Malo by byť v poriadku, ak používate mäkkú a čistú handričku a jemne si ňou poklepete do sucha a bez trenia po tvári.”

Mýtus #9: Na starostlivosť o pleť vám postačí iba zbaviť sa makeupu večer pred spaním

Ak nosíte celý deň makeup, malo by byť jeho odstránenie prvým krokom, ale nie jediným pri starostlivosti o pleť. Nepostačia vám iba čistiace obrúsky. Tie obsahujú veľké množstvo baktérií, nečistôt a oleja a zanechávajú aj stopy po zvyškoch makeupu. To má potom potenciál viesť k akné a infikovaným žľazám, najmä okolo očných viečok a mihalníc. Vhodné očistenie tváre si vyžaduje aj úplné opláchnutie vodou.

Ilustračný obrázok
Zdroj: pexels.com

Mýtus #9: Pred umývaním tváre si nemusíte umývať ruky

Aj keď vaše ruky nevyzerajú, alebo sa necítia navonok špinavé, používate ich neustále. Väčšina ľudí používa ruky často na písanie na klávesnici a na telefóne alebo pri vedení vozidla. Baktérie a chemikálie na týchto povrchoch môžu viesť k podráždeniu alebo dokonca k infekcii pokožky a očí. Najmä u ľudí, ktorí sú náchylní k ekzémom. Ak teda chcete minimalizovať riziko týchto problémov, pred umývaním tváre si dôkladne umyte ruky.

Mýtus #10: Pred umývaním tváre si nemusíte odstraňovať makeup

Niektorí dermatológovia tvrdia, že produkt na čistenie pleti môže mať dvojaký účinok – zbavuje pleť makeupu a čistí pokožku od jeho zvyškov a nečistôt. Druhá strana dermatológov vysoko odporúča odstránenie makeupu ako prvý krok vo vašej rutine. “Makeup obsahuje pigmenty, konzervačné látky, minerály a kovy, ktoré často upchávajú póry, ak na tvári ostanú príliš dlho. Bránia tak prieniku produktov starostlivosti o pleť.” vysvetlila dermatologička Hu. “Preto je nevyhnutné odstrániť si makeup a zaradiť túto činnosť ako prvý krok v nočnej rutine.” dodala.

Ilustračný obrázok
Zdroj: pexels.com

Mýtus #11: Každý čistiaci prostriedok pre váš typ pleti bude fungovať

Poznanie typu pleti – mastná, suchá alebo zmiešaná – vás môže pri nakupovaní čistiacich prostriedkov nastaviť správnym smerom. Ale ak túžite (a máte dosť peňazí) tak siahnite po personalizovanom prostriedku pre vašu pleť od odborníkov. “Napríklad ľudia s kožou náchylnou na ružovku si vyžadujú šetrné čistiace prípravky.” uviedla doktorka Hu. Poškodená pokožka alebo mastná pleť môžu mať úžitok z prípravkov, ktoré obsahujú látky AHA/BHA. Suchá pokožka môže ťažiť z jemnejších čistiacich emulzií ako pleťové mlieko, aby sa predišlo nadmernému odstraňovaniu prirodzených olejov, ktoré produkuje. Vaše čistiace prostriedky by mali byť kompatibilné so zvyškom rutinnej starostlivosti o pokožku.

Ak si stále nie ste istí s vhodným výberom čistiacich produktov pre vašu pleť, obráťte sa na dermatológa.

Zdroje:

https://www.lorealparisusa.com/beauty-magazine/skin-care/skin-care-essentials/skin-care-myths-debunked.aspx
https://www.webmd.com/beauty/features/9-skin-care-myths#1
https://www.paulaschoice-eu.com/20-beauty-myths


- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať