DomovOsobný rozvojDesať dvojminútových zvykov, ktoré zmenia váš život k lepšiemu

Desať dvojminútových zvykov, ktoré zmenia váš život k lepšiemu

- Reklama -

Ráno je pre väčšinu z nás náročné. Odkladáme budík, opakovane sa prebúdzame. Vyskočíme z postele a púšťame sa do e -mailov a zadaní… V takomto zhone len ťažko spravíte pre seba to podstatné hneď na začiatku dňa. Pozrite sa na 10 drobných zmien, ktoré stoja za vyskúšanie, z rána vám zaberú len dve minúty, no najmä vás naplno nakopnú.

1. VEDOME DÝCHAJTE

Ak pociťujete po prebudení úzkosť, s najväčšou pravdepodobnosťou bránite plynulému dýchaniu. Samozrejme, nemusíte si to ani uvedomiť, no aj to môže byť dôvodom, že pociťujete nedostatok energie. Navyše vám prinavrátenie normálneho dýchania zlepší aj celkovú koncentráciu. Ako na to? Nadýchnite sa cez nos a rátajte do päť. Môžete cítiť, že v hrudi máte balón, ktorý ju rozpína všetkými smermi. Chvíľu počkajte s ďalším nádychom a pri výdychu napnite všetky svaly a opäť počítajte do päť. Tento proces skúste zopakovať desaťkrát a najmä stále, keď cítite, že ste v strese.

2. PREŽÚVAJTE POMALY

Nezáleží len na tom, čo jete, ale aj ako jete. Môžete prijímať v potrave všetky nutrične vyvážené zložky, ktoré si vaše telo určite zaslúži, no pokiaľ jedlo dostatočne neprežujete, môže to viesť k poruchám trávenia, nadúvaniu a nedostatku absorpcie živín. Čím viac jedlo žujete, tým viac slín potrebných na obalenie jedla enzýmami produkujete. Práve enzýmy rozkladajú zložky jedla pre lepšiu absorpciu živín. AKo na to? Skúste každé sústo prežuť 25 krát, čo vás privedie k vedomejšiemu stravovaniu. To vedie k uvoľneniu mysle a čím pomalšie jesť budete, tým menej zjete, lebo vaše telo vám skôr oznámi, kedy ste naozaj plní.

3. PITE TEPLÚ VODU S CITRÓNOM

Vynechajte tradičnú kocku ľadu a stavte na teplú vodu ako súčasť svojej rannej rutiny. Prvá vec, ktorú naše telo ráno potrebuje je hydratácia. Práve teplá voda s citrónom uhasí smäd, pripraví a naštartuje tráviaci systém, pomôže pri detoxikácii a v neposlednom rade vám dodá dávku vitamínu C. Aj keď má citrón kyslú chuť, tvorí zásadotvorné prostredie, čím pomáha telu udržiavať ideálnu hladinu pH. Citrónová voda podporuje funkciu enzýmov, stimuluje pečeň a vyplavuje toxíny. 

4. SPRAVTE SI PRESTÁVKU NA POHYB

Keď dôjde reč na zlepšenie pohybovej zdatnosti, nie je to len o pravidelnom cvičení, ideálne hodinu po zobudení. Naše telo je závislé od pohybu a neexistuje preňho nič lepšie ako rozdelenie viac pohybových aktivít v rámci dňa, čo ocení aj mozog. Cvičenie pomáha kĺbom, aby neboli stuhnuté, vďaka čomu budete oveľa produktívnejší. Každý hodinu sedenia sa pokúste zaradiť aspoň niekoľko minút jednoduchých pohybových cvičení, ako napríklad polohovanie paží či krúženie panvou.

5. OPRAVTE SVOJE DRŽANIE TELA

Správne držanie tela vás uvoľní, zníži napätie a pomôže rozdistribuovať kyslík a živiny orgánom pre ich správnu funkciu. Skúste najprv vyrovnať vonkajšie hrany chodidiel a zatlačte ich do zeme. Uistite sa, či máte panvu v rovine s pätami, zapojte stehná, hrudník zdvihnite a hlavu nechajte v neutrálnej polohe s mierne zastrčenou bradou.

6. VYZUJTE SA

Ten najväčší zdravotne prospešný dar máte priamo pod nohami. Uzemnite sa státím alebo chôdzou naboso. Výhody tejto metódy sú okrem lepšej nálady aj skvalitnenie spánku, zmiernenie zápalov v tele či chronickej bolesti. 

7. SKÚSTE TECHNIKU „DRY BRUSHING“

Postarajte sa  najväčší orgán svojho tela – svoju pokožku. Používanie kefy z prírodných vlákien je technika, ktorá vás nielen rozžiari, ale podporí lymfatický systém. Začnite nohami a kefou prechádzajte dlhými pohybmi až smerom k srdcu, no bez tlaku. Úplne vám postačí niekoľko minút do týždňa.

8. STANOVTE SI DENNÝ CIEĽ

Chcete vystúpiť zo svojej komfortnej zóny alebo sa naučiť novému zdravšiemu návyku? Sila tohto zámeru vám pomôže zefektívniť život tým, že sa budete plne koncentrovať na jeho splnenie – a to aj v prípade naozaj malých cieľov.

9. DOPRAJTE SVOJEJ PLETI SPF

Opaľovací krém už dávno nepatrí len do letných mesiacov. Dermatológovia odporúčajú jeho používanie na dennej báze počas celého roka na spomalenie procesu starnutia a ako účinnú ochranu pred vznikom melanómu. 

10. VYJADRUJTE VĎAKU

Žijeme vo svete, ktorý nás tlačí do výkonu a chcieť stále viac, čo môže byť pre mnohých naozaj vyčerpávajúce a deprimujúce. Skúste sa každý deň zamerať na to, za čo ste vďační. Zaveďte si denník, do ktorého si zapíšete, za čo vďačíte každý jeden deň, prípadne to orientujte na svojich blízkych a vyjadrite im svoju lásku a vďaku. 

Zdroj: https://www.createcultivate.com/blog/10-habits-that-will-change-your-life/

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať