DomovTelo a myseľDomáce lieky na sezónne alergie, ktoré stojí za to vyskúšať

Domáce lieky na sezónne alergie, ktoré stojí za to vyskúšať

- Reklama -

Alergie sa vyskytujú, keď váš imunitný systém nadmerne reaguje na určitý spúšťač, napríklad na peľ, roztoče, či rôzne druhy potravín. Vďaka tomu si telo vytvára protilátky a histamín, ktoré sa uvoľňujú do krvného obehu, aby bojovali proti cudzím látkam. Spustí sa zápalová reakcia, ktorá spôsobuje príznaky ako kýchanie, bolesť hrdla, výtok z nosa a svrbenie očí. Množsto alergií sa prejavuje najmä v jarnom období. Aj preto sme spísali rady a tipy na domáce lieky, ktoré stojí za to vyskúšať.

Zdroj: unsplash.com

Alergie môže prežívať ktokoľvek, zvyčajne však začínajú po 3. roku života. Vrcholia v neskoršom detstve alebo dospievaní a odznejú až v dospelosti. V závislosti od vašej alergie môžu príznaky začať vo februári a trvať až do konca septembra. Lieky ako antihistaminiká alebo rôzne nosové spreje môžu poskytnúť úľavu, ale niektoré prírodné DIY metódy môžu tiež stáť za pokus. Prinášame niektoré z najlepších domácich liekov na sezónne alergie, ktoré stojí za to vyskúšať.

Vyhýbajte sa spúšťačom alergií

V prípade, že ste náchylný na sezónne alergie, najlepším spôsobom liečby je prevencia. V prvom rade je dôležité vyhýbať sa alergénom. Sledujte množstvo peľov v oblasti vášho bývania a vôbec lokalite, v ktorej sa najviac pohybujete. Napríklad ak viete, že je spúšťačom vašej alergie peľ, obmedzte čas, ktorý trávite vonku v dňoch, keď je počet konkrétnych peľov najvyšší.

Alergia, Zdroj: unsplash.com

Prispôsobte proti alergiám vaše bývanie

Nenechávajte počas dňa zbytočne otvorené okná, najmä keď sú teplé a suché dni, aby sa peľ vo vánku nedostal dnu. Na začiatku sezóny vložte do klimatizačného systému čistý filter a vymeňte ho každé dva až tri mesiace. Mnohým alergénom sa darí vo vlhkom prostredí, preto používajte odvlhčovač na zníženie úrovne vlhkosti v domácnosti. Môžete tiež zvážiť kúpu prenosného vysokoúčinného filtra pevných častíc (HEPA).

Znížte priľnavosť peľu

Podobne ako jemný domáci prach, peľ sa tiež drží na oblečení, pokožke a skoro na všetkom, na čom pristane. Príkladom je peľ duba, ktorý vytvára žltkastý prášok a môžete si ho na jar všimnúť na zaparkovaných autách vášho sídliska. Vyhýbajte sa vešaniu a sušeniu prádla vonku na balkóne alebo vo vašej záhrade. V momente až vojdete dovnútra, utrite si vlhkou utierkou tvár, najmä oblasť okolo očí. Tesne pred spaním si dajte záležať na opláchnutí nielen tváre, ale aj vlasov aspoň v blízkosti tváre. V opačnom prípade pôjdete na noc do postele spolu s peľom, ktorý vám vie pokojný spánok znepríjemniť.

Alergia, Zdroj: unsplash.com

Hydratácia vodou

Ak sú dýchací a tráviaci systém dehydratované, imunitný systém spôsobí tzv. rebound efekt, ktorý vedie k upchatiu či výtoku z nosa, kýchaniu alebo kašľu.

Ako domáci liek na hydratáciu postupujte takto: Skúste ráno po prebudení vypiť 2 dcl čistej vlažnej vody. Počkajte aspoň 30 minút a až potom sa pustite do raňajok. Počas jedla všeobecne nepite tekutiny. Namiesto toho počkajte 30 minút po jedle a potom vypite pohár vody (ideálne vlažnej). Pred spaním sa skúste postiť 3 hodiny. Ráno aj večer sa osprchujte studenou vodou a zvýšenú pozornosť venujte opláchnutiu tváre.

Zdroje:

https://www.sfadvancedhealth.com/blog/7-natural-remedies-for-seasonal-allergies

https://www.medicalnewstoday.com/articles/spring-allergies

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať