DomovBusinessInstagram: ako sa zrodila prvá aplikácia na zdieľanie fotiek?

Instagram: ako sa zrodila prvá aplikácia na zdieľanie fotiek?

- Reklama -

Instagram je v súčasnosti najrýchlejšie rastúcim sociálnym médiom na svete. Málokto však vie, že úspech tejto aplikácie sa začal hneď na začiatku. Po 2 mesiacoch jej spustenia mal Instagram už neuveriteľných 2 milióny používateľov. Kto a čo stojí za jeho úspechom?

Čo je Instagram?

Instagram je aplikácia na zdieľanie fotiek a videí, ktorá je podporovaná operačnými systémami iOS, Android a Windows. Instagram je výnimočný veľkou ponukou filtrov, pomocou ktorých si môžete fotografie upraviť priamo v aplikácii. 

Zdroj: pexels.com

Používatelia pri zdieľaní fotiek využívajú i hashtagy #, ktoré slúžia na ľahšie prehľadávanie vecí v aplikácii. Používatelia si môžu zvoliť či chcú, aby ich zdieľané fotografie boli verejné, alebo súkromné. Na Instragrame je dokonca možnosť písania správ alebo uskutočnenia hovorov.

História Instagramu

V roku 2009 Kevin Systrom, 27-ročný absolvent Stanfordskej univerzity, pracoval pre spoločnosť Nextstop. Systrom predtým pracoval pre Google ako spoločník pre rozvoj spoločnosti a internoval pre spoločnosť Odeo (spoločnosť, ktorá je teraz známa ako Twitter). Systrom neabsolvoval žiadny oficiálny kurz alebo školenie počítačovej vedy. Naučil šifrovať sám po nociach a cez víkendy, kým ešte pracoval pre Nextstop. 

Prvýkrát prišiel s prototypovou aplikáciou, ktorá sa volala Burbn, ktorá bola inšpirovaná bourbonom a whiskey, ktoré boli Systromovou veľkou záľubou. Aplikácia používateľom umožňovala zaregistrovať sa, zverejňovať ich plány, fotky a lokalitu. I keď aplikácie podobného typu boli vtedy veľmi populárne, Burbn bola unikátna pre svoju možnosť zdieľania lokality. 

Zdroj: pexels.com

Nie tak dlho po založení aplikácie sa zoznámil s veľmi vplyvnými ľuďmi na jednom večierku. Systrom ich presvedčil, aby sa s ním stretli a prediskutovali túto aplikáciu. Po prvom stretnutí sa rozhodol nechať svoju prácu a o dva týždne na to dostal 500 000 dolárov od firiem, ktorým sa jeho aplikácia páčila. 

Zrod Instagramu

Instagram bol do éteru vypustený pre vlastníkov iPhonov 6. októbra 2010 a hneď mu začali pribúdať používatelia. Po tomto skvelom štarte sa rýchlo stal najväčšou aplikáciou, kde sa dajú zdieľať fotky, na svete. 

Zdroj: pexels.com

Na Instagram sa týždenne zaregistruje až niečo okolo 100 000 užívateľov a dokáže vzrásť až na 1 000 000 nových používateľov za mesiac.Systrom povedal, že aplikácia sa vybudovala za 8 týždňov, ale za jej výtvorom bol rok práce. Momentálne má 600 miliónov aktívnych používateľov a toto číslo stále rýchlo narastá.

Instagram teraz vlastní Facebook

Do roku 2012, aplikácia vzrástla na 27 miliónov používateľov. V apríli 2012, Instagram vytvoril a spustil aplikáciu i pre Android. Systrom a Zuckerberg, vlastník Facebooku, spolu boli v kontakte už od začiatkov Instagramu. V roku 2012, Facebook ponúkol Instagramu 1 bilión dolárov v hotovosti i akciách. 

Zdroj: pexels.com

Vlastníci oboch aplikácií sa nakoniec dohodli a Instagram bol odkúpený za 1 bilión amerických dolárov. V roku 2016, Instagram konečne predstavil možnosť stiahnutia si aplikácie i na tabletoch a počítačoch (či notebookoch) s operačným systémom Windows. Avšak pre Windows Phone je vytvorená zatiaľ iba Beta verzia.

Zdroje:

https://www.obtaineudaimonia.com/how-instagram-started
https://www.investopedia.com/articles/investing/102615/story-instagram-rise-1-photo0sharing-app.asp
- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať