DomovMóda a krásaJe očný krém nevyhnutný? Kedy zvážiť jeho použitie?

Je očný krém nevyhnutný? Kedy zvážiť jeho použitie?

- Reklama -

Potrebujete použiť očný krém? Niektorí odborníci tvrdia, že očný krém je nevyhnutný, ak dúfate, že spomalíte príznaky starnutia (a kto nie ?!). Ale iní tvrdia, že je to iba marketingový ťah a nie je lepší ako váš bežný hydratačný krém. Kto má teda pravdu? Je očný krém skutočne nevyhnutný?

Prečo si ošetrovať oblasť okolo očí?

Koža okolo očí sa líši od zvyšku tváre a je nutné ju ošetrovať z nasledujúcich dôvodov.

#Je tenšia. Očné viečka a časť pod očami majú najtenšiu pokožku na celom tele s hrúbkou iba 0,5 mm.

#Je suchšia. Na rozdiel od čela, brady, nosa a líca nie sú v oblasti očí prakticky žiadne potné žľazy, takže sú oveľa náchylnejšie na sucho.

#Je citlivejšia. Tenká, jemná pokožka má tendenciu byť reaktívnejšia. Aj keď nikde inde nemáte citlivú pokožku, je bežné, že pri vystavení určitým produktom alebo prísadám dôjde k podráždeniu oblasti očí.

Ilustračný obrázok, Zdroj: unsplash.com

#Je to prvá oblasť, ktorá vykazuje známky starnutia. Pokožka okolo očí je neustále pod stresom, vďaka výrazom tváre, škúleniu a dokonca aj žmurkanie (čo robíme až 28 000-krát denne!). Táto štúdia tiež zistila, že vrásky sú najhlbšie v oblastiach, kde sú olejové žľazy menej koncentrované – preto sú vrásky v okolí očí typickým prvým znakom starnutia.

#Býva napuchnutá. Pretože pokožka je tenká pod očami, zadržiavanie tekutín sa javí výraznejšie.

#Je náchylná na mílium. Mílium, známy tiež ako „mliečna škvrna“, je malá biela hrčka zložená zo stvrdnutého keratínu. Často sa vyskytuje v okolí očí a vyvoláva ju použitie silných krémov.

Je očný krém iný ako krém na tvár?

#Pleťové krémy majú jeden hlavný účel: ošetrenie sucha zachytením vody v pokožke a zabránením jej úniku. Často sa však zameriavajú aj na iné záujmy – napríklad matnosť, pigmentáciu alebo príznaky starnutia. Obsahujú aktívne zložky, ako sú kyseliny a vitamín C. Majú tiež rôzne textúry, od ľahkých gélov až po ťažké krémy.

Ilustračný obrázok, Zdroj: pexels.com

#Očné krémy sú naopak určené iba na jemnú pokožku okolo očí. Preto sú zvyčajne formulované bez obvyklých dráždivých látok, ako sú vône. Napriek tomu často obsahujú účinné látky na boj proti vráskam, opuchom a tmavým kruhom – len v nízkych koncentráciách. Čo sa týka textúry, tá sa líši. Niektoré očné krémy sú ľahké, nemastné a rýchlo prenikajúce, zatiaľ čo iné sú hutné a intenzívne zvlhčujúce.

Kedy zvážiť použitie očného krému

#Keď váš krém na tvár je príliš dráždivý na použitie okolo očí. Aj keď máte radi svoj hydratačný krém, môže byť pre vašu citlivú oblasť očí príliš dráždivý. Nemusíte sa hneď vzdať svojho krému, ak pri jeho nanášaní vynecháte oblasť okolo očí. Stačí investovať do samostatného očného krému, ktorý neobsahuje spúšťače dráždivosti ako je parfumácia, retinol, oxybenzón, či kyselinu L-askorbovú.

#Váš krém na tvár je príliš ľahký alebo príliš ťažký na to, aby ste si ho mohli nanášať okolo očí. Ďalším dôvodom na použitie očného krému je skutočnosť, že textúra krému na tvár nemusí byť úplne v poriadku. Možno máte mastnú pleť, takže vo svojej rutine máte iba ľahké gélové krémy. Ale vaše očné okolie – pretože nemá všetky tie potné žľazy – pravdepodobne potrebuje oveľa viac vlhkosti ako zvyšok tváre. Je preto zmysluplné naniesť tam výživnejší krém. 

Ilustračný obrázok, Zdroj: pexels.com

#Chcete ošetrovať jemné línie vrások alebo opuchy. Ak máte obavy z vrások a očných vačkov, lepšie výsledky získate pomocou cieleného očného krému s účinnými látkami, oproti krému na tvár, ktorý je určený iba na hydratáciu. Hľadajte očné krémy vyrobené z retinolu, retinaldehydu alebo esterov kyseliny retinovej. Na opuchnuté oči môže pomôcť a dočasne zúžiť krvné cievy, aby sa znížil opuch, kofeín a extrakt zo zeleného čaju.

Zdroje:

https://www.forbes.com/sites/nomanazish/2020/04/30/heres-why-you-should-never-skip-eye-cream-according-to-dermatologists/
https://theskincareedit.com/is-eye-cream-necessary
- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať