DomovCestovanieJesenné potulky írskym Dublinom - 1. časť

Jesenné potulky írskym Dublinom – 1. časť

- Reklama -

Hlavné mesto Írska, ktoré je známe svojim kultúrnym dedičstvom a očarujúcou pohostinnosťou, bolo pred vyhlásením nezávislosti druhým mestom Britského impéria s pôvabnou architektúrou a malebnými parkami. Dublin dal svetu také renomované osobnosti ako Yeats, Beckett, Joyce, Shaw či Wilde. Centrum mesta sa dá ľahko preskúmať aj peši a dopravná sieť zavedie každého zvedavého návštevníka kamkoľvek bude chcieť.

Pozrite sa na zaujímavé miesta a turistické atrakcie v Dubline:

Trinity College v Dubline, zdroj: planetware.com

Trinity College 

Trinity College je pravdepodobne najlepším miestom na začatie turné po Dubline. Je v srdci hlavného mesta nabitého neuveriteľnou históriou. Je to najstaršia írska univerzita, ktorú v roku 1592 založila kráľovná Alžbeta I. Trinity sa nachádza na závideniahodnom mieste a so svojimi vydlaždenými námestiami, záhradami a parkami.

Návštevu je najlepšie načasovať strategicky, pretože budovy otvorené pre verejnosť sa môžu počas hlavnej sezóny ľahko preplniť. Okrem toho, že si by ste si nemali nechať ujsť pamiatky, urobte si čas na oddych a jednoducho si vychutnajte atmosféru. Oproti kampusu nájdete starú budovu írskeho parlamentu, ktorá je dnes pobočkou Írskej národnej banky.

Grafton Street v írskom hlavnom meste, zdroj: planetware.com

Grafton Street

Krátka prechádzka od Trinity College vás zavedie k prvotriednej nákupnej lokalite Dublinu, Grafton Street. V spodnej časti ulice sa nachádza socha Molly Malone. Tento eklektický úsek vás ohromí ráno, napoludnie aj v noci a svojou nabitou atmosférou je ozajstným magnetom pre turistov. Možno tu stretnúť od klasických kvartet po tradičných huslistov a spevákov a skladateľov. Mnoho známych kapiel a hudobníkov tu predviedlo improvizované vystúpenia, vrátane Bona z U2.

Nájdete tu aj množstvo butikov, klenotníkov a obchodných domov, vrátane luxusného obchodu Brown Thomas. Ak máte chuť na nákupy, oplatí sa urobiť malú odbočku do umeleckého centra Powerscourt Townhouse Center s dizajnérskymi obchodmi a vyhlásenými reštauráciami.

St. Stephen’s Green, zdroj: planetware.com

St. Stephen’s Green

Z Grafton Street sa priamo dostanete k hlavnému vchodu do St. Stephen’s Green. Dublinský poklad a oáza pokoja v jednom má ďaleko od zhonu života v centre mesta. Keď to počasie dovolí, mali by ste postupovať tak, ako to robia miestni, a natiahnuť sa na trávu, oddýchnuť si a relaxovať alebo si spraviť piknik. V parku môžete nájsť aj pompéznu fontánu, most cez jazierko s kačkami a detské ihrisko.

The Little Museum of Dublin, zdroj: planetware.com

The Little Museum of Dublin

Malé dublinské múzeum je skrytý klenot ukrytý v očarujúcom priestore uprostred všetkých historických pamiatok mesta. Múzeum bolo otvorené v roku 2011 na základe výzvy na upomienkové predmety a artefakty a prešlo z miesta na miesto. V súčasnosti sa tu koná množstvo dočasných výstav a podujatí, ako aj trvalé inštalácie, vrátane výstavy venovanej kapele U2 s exponátmi od členov. Medzi ďalšie vychytávky patrí rečnícky pult, ktorý použil John F. Kennedy, keď v júni 1963 vystúpil v oboch komorách írskeho parlamentu.

The National Gallery of Ireland, zdroj: planetware.com

The National Gallery of Ireland

Národná galéria ponúka najlepšiu zbierku írskeho umenia na svete a vynikajúcu zbierku európskeho umenia od stredoveku po súčasnosť. Galéria bola otvorená v roku 1864 s viacerými rozšireniami. K zbierkam patria okrem írskeho umenia aj zbierky talianskych maliarov. Galéria, ktorá  je rozdelená do štyroch častí, pravidelne organizuje pôsobivé dočasné expozície a navyše je tu vynikajúca kaviareň obľúbená domácimi aj návštevníkmi.

Merrion Square v Dubline, zdroj: planetware.com

Merrion Square

Hneď pri východe z Národnej galérie sa nachádza Merrionovo námestie. Pozostáva z majestátnych súkromných domov a kancelárií, je to pravdepodobne najväčšie námestie v Dubline. V jeho strede sa nachádza park so sochou životnej veľkosti azda najznámejšieho dublinského spisovateľa, Oscara Wilda. Navyše tu možno pozorovať zaujímavý jav. Horné okná v mnohých budovách sú menšie ako tie na nižších podlažiach. Dôvodom je cieľ pri výstavbe vytvoriť optickú ilúziu domov, ktoré pôsobia vyššie, ako v skutočnosti sú. Cez víkendy miestni umelci lemujú obvod parku a vystavujú svoje obrazy na zábradliach.


Zdroj: https://www.planetware.com/tourist-attractions-/dublin-irl-db-dub.htm

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať