DomovCestovanieJesenné potulky írskym Dublinom – 2. časť

Jesenné potulky írskym Dublinom – 2. časť

- Reklama -

Hlavné mesto Írska, ktoré je známe svojim kultúrnym dedičstvom a očarujúcou pohostinnosťou, bolo pred vyhlásením nezávislosti druhým mestom Britského impéria s pôvabnou architektúrou a malebnými parkami. Ak vás zaujala prvá časť vybraných lokalít tu, pozrite sa na ďalšie lákadlá a zákutia, ktoré táto európska metropola svojim návštevníkom ponúka!

Írske národné múzeum, zdroj: planetware.com

Írske národné múzeum

Zbierky národného dedičstva sa verejnosti v tomto koncepte sprístupnili v roku 1997. Obsahujú striebro, keramiku, šperky, nábytok, írsku módu “haute couture” ako aj výstavy venované írskej vojenskej histórii. Existuje niekoľko ďalších stálych expozícií, napríklad vhľad do umenia Ázie či zbierka írskeho vidieckeho nábytku. Prírodovedné múzeum, ktoré bolo ďalšou pobočkou Írskeho národného múzea a stojí za to ho preskúmať, bolo založené v roku 1856 a od tej doby sa len málo zmenilo. 

Phoenix Park a Dublinská zoologická záhrada, zdroj: planetware.com

Phoenix Park a Dublinská zoologická záhrada 

Najväčší uzavretý mestský park v Európe, čo je vzhľadom na relatívne malé hlavné mesto skutočným paradoxom, sa nachádza práve tu. Po parku sa potulujú stovky jeleňov a je tu oficiálne sídlo prezidenta Írska, spolu s nádherným majetkom Deerfield, ktorý je sídlom amerického veľvyslanca v Írsku, pôvodne z 18. storočia. Blízko vežového domu zo 17. storočia, Ashtown Castle, sa nachádza informačné centrum pre tých, ktorí sa chcú dozvedieť viac o parku a jeho okolí.

Veľkým lákadlom je Dublinská ZOO, ktorá každoročne priláka viac ako milión návštevníkov. Jej história siaha až do roku 1830 a je tak druhou najstaršou zoologickou záhradou v Európe. Medzi vzácne a exotické zvieratá patria ázijské levy, ázijské slony, dom plazov, výbeh pre orangutany, tigre, hrochy, netopiere či tučniaky. 

Christ Church Cathedral, zdroj: planetware.com

Christ Church Cathedral

Katedrála bola obnovená v 19. storočí a je dominantou mesta. Je postavená na mieste prvého dublinského kostola z dreva, ktorý bol vysvätený v roku 1028. Veľká loď má nádherné ranogotické oblúky a možno tu vidieť repliku hrobky legendárneho normanského dobyvateľa Strongbowa zo 14. storočia, ktorý je pochovaný v katedrále. Za návštevu stojí aj takzvaná Dublinia zobrazujúca obdobia od Vikingov až do stredoveku, ktoré sa nachádzajú v sále katedrály. Medzi najdôležitejšie patria postavy demonštrujúce dobové tradície a činnosti odeté v dobových kostýmoch, ako aj rôzne budovy a autentické pouličné scény.

St. Patrick’s Cathedral, zdroj: planetware.com

St. Patrick’s Cathedral

Katedrála sv. Patrika je vzdialená ľahkou chôdzou len sedem minút od katedrály Christ Church Cathedral a je národnou katedrálou Írskej cirkvi. Pôvodná budova bola podobne ako v prípade katedrály Christ Church z dreva. V roku 1192 bol založený ďalší kostol postavený z kameňa. O niečo viac ako storočie neskôr prebehla ďalšia rekonštrukcia, na základe ktorej bol jej stav povýšený na katedrálu. V priebehu storočí došlo k výraznému skrášleniu, hlavne v polovici 17. storočia, keď bola postavená hlavná  veža a na konci 19. storočia, keď došlo k zásadnej renovácii. 

Dublin Castle & Chester Beatty Library, zdroj: planetware.com

Dublin Castle & Chester Beatty Library 

Dublinský hrad bol sídlom ústrednej správy počas celých 700 rokov britskej nadvlády, teda až do roku 1922. Hrad mal mnoho podôb: stredoveká pevnosť, vice-primátorský súd ako aj sídlo vlády. V súčasnosti sa hrad používa hlavne na slávnostné príležitosti, výstavy a dokonca aj koncerty. Ozdobené štátne apartmány sú otvorené pre návštevníkov a nájdete tu množstvo múzeí, vrátane knižnice a galérie. Múzeum, založené v roku 1953 Američanom žijúcim v Dubline, Chesterom Beattym, ponúka vynikajúcu zbierku orientálneho umenia a niekoľko zbierok rukopisov, kníh a starovekých textov. K dispozícii sú tiež európske stredoveké a renesančné rukopisy, texty egyptského papyrusu a kópie Koránu a Biblie. Vystavené sú tiež budhistické obrazy a turecké a perzské miniatúry, ako aj výtlačky drevených blokov z Japonska alebo čínske dračie rúcha.

Irish Museum of Modern Art, zdroj: planetware.com

Irish Museum of Modern Art

Írske múzeum moderného umenia (IMMA) si od svojho otvorenia v roku 1991 vybudovalo povesť jednej z najlepších galérií v krajine. Múzeum so zameraním na moderné a súčasné umenie ponúka často sa meniace exponáty a ukážky diel z vlastných zbierok, ako aj z celého Írska a sveta. Samotná budova je pompézna. Postavená na konci 16. storočia ako nemocnica, slúži ako dokonalá kulisa moderného umenia, ktoré zdobí jeho steny, a je tiež sídlom umeleckých ateliérov. K najdôležitejším položkám stálych zbierok múzea patrí asi 3 500 diel (niektoré írske, niektoré zámorských výtvarníkov) z povojnového obdobia. Pre návštevníkov sú k dispozícii komentované prehliadky a zábavné programy pre deti a kaviareň.

Dalkey/Killiney, zdroj: planetware.com

Dalkey/Killiney

Len 25 minút vlakom z centra mesta je Dalkey a o zastávku ďalej Killiney. Ak vystúpite na skoršej zastávke, môžete sa zastaviť priamo na zámku Dalkey, kde je vynikajúce návštevnícke centrum, ktoré obsahuje informácie o tejto oblasti, historické a kultúrne výstavy a predovšetkým živé divadelné predstavenia ako súčasť zábavnej prehliadky so sprievodcom v priestore hradných valov. 

Dalkey bolo kedysi hlavným obchodným miestom na východnom pobreží Dublinu a prístav na ulici Coliemore Road bol miestom, kde stredoveké nákladné lode mohli vykladať svoj tovar. Oproti prístavu je úchvatný ostrov Dalkey a len 15 minút chôdze do kopca vás zavedie na Vico Road s nádherným výhľadom na záliv Killiney. Ak chcete získať ďalšie panoramatické výhľady, pokračujte na vrchol Killiney Hill, verejný park, ktorý je domovom mnohých druhov voľne žijúcich živočíchov a vtákov.


Zdroj: https://www.planetware.com/tourist-attractions-/dublin-irl-db-dub.htm

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať