DomovZaujímavostiKam siaha história korčuľovania?

Kam siaha história korčuľovania?

- Reklama -

Korčuľovanie sa pravdepodobne vyvinulo v Škandinávii už v roku 1000 pred našim letopočtom, pričom prvé korčule boli vyrobené z kostí drieku alebo rebier losov, volov, sobov a iných severských zvierat. Nie je známe, kedy sa stal súčasťou kovový komponent, ale rané holandské výtlačky zobrazujú už korčule s kovovými čepeľami. 

Korčuľovanie, teda rekreácia a šport v jednom, ktoré spočíva v kĺzaní po ľadovej ploche na čepeliach pripevnených k spodnej časti topánok, teda korčúľ. Činnosť korčuľovania umožnila vznik dvoch odlišných športov: krasokorčuľovaniu, ktoré zahŕňa vykonávanie rôznych skokov, točenia sa a tanečných pohybov; a rýchlokorčuľovanie – teda preteky na korčuliach. Ľadový hokej je najznámejší kolektívny šport, ktorý rovnako zahŕňa korčuľovanie.

zdroj: freepik.com

Až do polovice 19. storočia sa kovová časť korčúľ pripevňovala k drevenej podložke alebo nášľapnej doske a celá korčule bola pripevnená k nohe pomocou kožených remienkov. Zásadné zlepšenie prišlo zo Spojených štátov v roku 1850, keď E. W. Bushnell z Philadelphie predstavil celooceľové korčule, ktoré nahradili ťažkú drevenú “podnožku”. 

Hlavným vývojom v krasokorčuľovaní po roku 1900 bolo pridanie špičky, skupiny pílových zúbkov umiestnených na špičke čepele, čo umožnilo korčuliarom získať lepší nákup na ľade pri určitých skokoch. 

Súčasné krasokorčule, ktoré sú najvhodnejším typom pre všeobecné zábavné korčuľovanie, ako aj pre profesionálne krasokorčuľovanie, sa od ostatných korčúľ ľahko odlišujú špičkou na prednej časti čepele. Samotná čepeľ je široká asi 4 mm. Čepeľ má približne rovnakú dĺžku ako topánka alebo topánka, ku ktorej je pripevnená. Čižma, ktorá je zvyčajne čierna pre mužov a biela pre ženy, má silnú, zosilnenú podporu klenby a spevňujúci materiál okolo päty a pod klenbou. 

Rýchlo​​korčule sú nízkeho strihu, čo umožňuje voľnejší pohyb členku. Jeho čepeľ je oveľa dlhšia ako topánka a hrubá len 1 mm. Hokejové korčule tvorí tvrdá ochranná topánka s krátkou čepeľou, ktorá je na koncoch zakrivená, aby umožňovala rýchle otáčanie.

Ako rekreačné korčuľovanie sa na riečnych kanáloch v Holandsku nepretržite praktizuje už od stredoveku, rovnako v prípade mužov aj žien. Korčuľovanie na zamrznutých rybníkoch a rašeliniskách bolo populárne v Anglicku v 17. storočí a prvý korčuliarsky klub vznikol v škótskom Edinburghu v roku 1742. 

zdroj: nycgovparks.org

V 40. rokoch 18. storočia britskí opravári priniesli korčuľovanie do Severnej Ameriky. Okolo roku 1776 bol populárny aj na francúzskom dvore: medzi korčuliarmi bola napríklad aj Marie-Antoinette. Dokonca aj Napoleon Bonaparte korčuľoval v Auxerre v roku 1781.

Rozvoj chladených ľadových plôch odštartoval premenu korčuľovania zo sezónnej zábavy na celoročný významný šport a obľúbenú voľnočasovú aktivitu. Prvé klzisko s umelo zamrznutým ľadom bolo otvorené v Londýne v roku 1876. Prvé umelo zamrznuté klzisko v Spojených štátoch bolo inštalované v starej Madison Square Garden v New Yorku v roku 1879. Schopnosť vytvárať vrstvy ľadu vo veľkých arénach viedla k vzniku korčuliarskych športov a ľadových show, ktoré sa v 20. storočí stali populárnou rodinnou zábavou. Umožnilo tiež rozšírenie korčuľovania do oblastí s teplým podnebím.

Športy zahŕňajúce samotné korčuľovanie organizovala Národná asociácia korčuľovania Veľkej Británie (1879), Národná asociácia amatérskeho korčuľovania Spojených štátov amerických (1886) a Kanadská asociácia amatérskeho korčuľovania (1888). Tieto skupiny spolu s ďalšími národnými skupinami, ktoré sa medzičasom vytvorili, založili v roku 1892 Medzinárodnú korčuliarsku úniu (ISU), ktorá sa potom stala svetovým riadiacim orgánom pre rýchlokorčuľovanie, tance na ľade a krasokorčuľovanie. 

Majstrovstvá sveta v rýchlokorčuľovaní mužov a krasokorčuľovaní sa začali v 90. rokoch 19. storočia. Majstrovstvá sveta v rýchlokorčuľovaní žien sa prvýkrát konali v roku 1936. Krasokorčuľovanie mužov, žien a párov bolo zaradené do olympijského programu na hrách v Londýne v roku 1908 a neskôr pribudli ďalšie korčuliarske podujatia: rýchlokorčuľovanie mužov v roku 1924 a pre ženy v roku 1960; tanec na ľade v roku 1976; a rýchlokorčuľovanie na krátkej dráhe v roku 1992. Nárast popularity ľadového hokeja od jeho začiatkov v polovici 19. storočia sa zhodoval s nárastom čistého korčuľovania v 20. rokoch 20. storočia.

Ľadový hokej sa objavil na letných olympijských hrách v roku 1920 a pri ich inaugurácii v roku 1924 bol zaradený do zimných hier. V roku 1998 zažil ženský hokej svoj olympijský debut.

Zdroj: https://www.britannica.com/sports/ice-skating 

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať