DomovTelo a myseľLevanduľa a jej účinky časť II.

Levanduľa a jej účinky časť II.

- Reklama -

Levanduľa patrí bezpochyby k najobľúbenejším bylinkám medzi ľuďmi. Či je vašim cieľom vytvorenie harmonického domova, alebo využitie priaznivých účinkov levandule, dôležitým prvkom je správne pestovanie. Okrem foriem levandule vám preto predstavíme aj tipy ako pestovať a starať sa o levanduľu.

Aké sú rôzne formy levandule?

Levanduľa je rastlina, ktorú si viete doma sami pestovať a teda okrem formy rastliny sa dá aj sušiť a následne rôzne využívať. V predaji je tiež levanduľa dostupná v rôznych formách napríklad ako levanduľový olej alebo levanduľový čaj.

Levanduľový olej

Nektár extrahovaný z kvitnúcej rastliny sa používa na vytvorenie vonného oleja. Olej možno vmasírovať do pokožky, kvapkať do difuzéra alebo aplikovať na vankúš či vatový tampón a inhalovať vrámci aromaterapie.

Levanduľový čaj

Táto forma levandule môže pomáhať zmierniť úzkosť a podporuje kvalitný spánok. Lavenduľový čas si môžete kúpiť alebo vyrobiť doma vlastný. Levanduľu zalejete vriacou vodou a necháte lúhovať 10 až 15 minút. Potom ho sceďte a pridajte lyžičku medu. Tento čaj pite večer pred spaním. Upokojuje a navodzuje pocit kľudu a má antibakteriálne účinky.

Bylinkový čaj, Zdroj: unsplash.com

Tipy ako pestovať a ošetrovať levanduľu

Levanduľu je najlepšie vysádzať na jar. Môžete počkať aj do leta alebo na jeseň, ale platí tu, že čím skôr tým lepšie. Zaistíte, aby boli rastliny dostatočne silné a prežili prichádzajúcu zimu.

V ideálnom prípade by ste mali medzi každou rastlinou nechať pár centimetrov medzeru a nesadiť v oblastiach, ktoré majú veľa nadbytočnej vlhkosti. Jedná sa o rastlinu s nízkou údržbou, takže ju stačí polievať iba raz alebo dvakrát týždenne. Keď rastliny začnú rásť a následne ju pomaly rezať a polievať každé dva až tri týždne.

Zber začnite, keď sa otvorí asi polovica púčikov. Stonky nakrájajte na dlhé zväzky a potom zväzky levandule umiestnite na chladné a tmavé miesto, aby ste ich vysušili.

Levanduľa v záhrade, Zdroj: unsplash.com

Ďalšie použitie pre levanduľu

Možno vás poteší, keď sa dozviete, že levanduľa môže pôsobiť ako prírodný odpudzovač hmyzu, ktorý drží mimo dosahu rôznych hlavne v lete otravných tvorov ako sú muchy a komáre.

Levanduľu tiež môžete umiestniť na rôzne miesta po svojom dome, aby ste osviežili vôňu zatuchnutej miestnosti. Môže ísť o práčovňu, garáž a šatník.

Vedeli ste, že levanduľa je prísadou aj do niektorých mydiel, pleťových vôd a produktov telovej kozmetiky? Tieto výrobky zanechajú vašu pokožku hydratovanú, po kúpaní zas podporujú upokojujúci a relaxačný pocit.

Levanduľové mydlo, Zdroj: unsplash.com

Prekvapivo sa dá v receptoch použiť aj sušená kulinárska levanduľa. V sušenej podobe môžete kombinovať aj s rozmarínom, bazalkou a cibuľou.  

 Zdroje:

https://www.britannica.com/plant/lavender

https://www.everydayhealth.com/diet/what-are-possible-benefits-lavender-must-know-facts-about-therapeutic-plant/

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať