DomovZaujímavostiMilovníci spánku potešíme vás! Neviete si rady s riešením problému? Vedci radia:...

Milovníci spánku potešíme vás! Neviete si rady s riešením problému? Vedci radia: Vyspite sa na to

- Reklama -

Určite ste sa už viackrát pristihli pri tom, ako sa sa snažíte poradiť či už rodine, kamarátom, alebo komukoľvek inému, kto si nevie rady: ,,Jednoducho sa na to vyspi.” Väčšinou to aj skutočne funguje! Viete ale, čo sa za tým skutočne skrýva?

Nočné vynálezy

Vedeli ste napríklad, že aj Dmitry Mendeleev konečne vymyslel ako zostaviť tabuľku chemických prvkov po tom, čo zaspal na svojom pracovnom stole ? (Teda potom, ako sa následne zobudil:).) Alebo legendárny Thomas Eddison, ktorý svoj vynález postupne kreoval počas popoludňajších spánkov a následného zapisovania si myšlienok, ktoré mu napadli hneď po zobudení.

A čo taký blížiaci sa deadline alebo noc pred skúškou (tou v škole, v práci, alebo osobnom živote)? Väčšina z nás odoláva spánku a ponocuje, za cieľom získania ešte nejakého toho času navyše. Nová štúdia tvrdí, že možno predsa len nerobíte dobre. Čo tak si pri najbližšom ,,deadlinovaní“ nechať poradiť od Mendeleeva či Eddisona ?

Vynálezy, dilemy, úlohy, rozhodnutia,…
Zdroj: unsplash.com

Spánková hudba ?

Vedci z psychologických vied (Sanders a kol. ), z Northwestern University, realizovali experiment, kde zapojení účastníci dostali istý počet hlavolamov (skladačiek, puzzle, atď.) a ku každému priradili konkrétnu melódiu. Zvuk sa opakoval po dobu 2 minút, zatiaľ čo sa participanti snažili skladačku poskladať. Ak 6-krát po sebe neuspeli, hudba sa vypla a pokračovali v inej úlohe. Po vyzvaní, ktorá hudba sa zhoduje s neúspešne vyriešenou úlohou, dostali následne zariadenie na monitorovanie spánku a boli poslaní domov.

Keď participanti výskumu spali, spánkový monitor analyzoval ich spánkové štádiá. Keď sa dostali do štádia s pomalými spánkovými vlnami, zariadenie hralo zvuky spárované s úlohami, ktoré mali problém vyriešiť. Možno sa pýtate, čo tým chcel básnik povedať. Čo bolo teda cieľom? – Aktivovať ich pamäť a zamerať sa na tie úlohy, ktoré nevedeli predtým vyriešiť. A čo sa ďalej dialo po prebudení? Keď sa účastníci vrátili do laboratória, vedeli vyriešiť oveľa viac hlavolamov. Konkrétne, vyriešili viac než tretinu predtým neúspešných (, ktoré boli spárované s hudbou, ktorú počúvali počas spánku). Možno na prvý pohľad komplikované, ale čo sa tak na to vyspať :)? Hudba sprevádzajúca hlavolam viedla k zlepšeniu (o niečo vyše polovicu), čo predpovedá, že problémy, ku ktorým sa náš mozog vracia, keď spíme, sa ráno ľahšie riešia.

Môže byť niečo lepšie ako spánok v kombinácii s hudbou?
Zdroj: usplash.com

Sila spánku

Ak sú ľudia viac schopní riešiť hlavolamy, ktoré sa reaktivujú počas spánku, čo to môže znamenať pre ostatné problémy, ktoré potrebujú riešenie? Existovala myšlienka, že mozog počas spánku oddychuje. V skutočnosti ale odvedie omnoho viac roboty. Spánok dokáže reorganizovať informáciu tak, aby uľahčil riešenie problému. Takisto prehrávanie problému pamäťou počas spánku je podstatné pre jeho reorganizáciu.

To znamená, že ak zápasíte s akýmkoľvek ťažkým problémom, možno o tom budete chcieť opakovane premýšľať alebo si to zapísať tesne predtým, ako pôjdete spať. Ak skutočne niečo nedokážete vyriešiť, rozhodnite sa počúvať upokojujúcu hudbu alebo zvuky prírody. Započúvajte sa do melódie, zatiaľ čo rozmýšľate nad problémom. Kľudne aj niekoľkokrát. Potom, predtým, ako sa už váš spánok blíži, si pustite rovnakú hudbu. Hudbu nechajte hrať počas celej doby spánku. Keď sa prebudíte, zapíšte si prvé myšlienky a pocity, ktoré sa vo vašej hlave objavia.

Scrable
Zdroj: unsplash.com

Ak si teda nabudúce budete niečím lámať hlavu, spomeňte si na staré známe: ,, Ráno múdrejšia večera.”

Zdroje:

https://curiosity.com/topics/science-says-sleeping-on-it-really-can-help-you-solve-a-problem-curiosity/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31603738

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať