DomovCestovanieNahliadnite do svetoznámeho múzea Louvre

Nahliadnite do svetoznámeho múzea Louvre

- Reklama -

Až keď stojíte na rozľahlom nádvorí Louvru so sklenenou pyramídou a zdobenou fasádou, môžete skutočne povedať, že ste boli v Paríži. Desiatky tisíc umeleckých diel – od mezopotámskych, staroegyptských a gréckych starožitností až po majstrovské diela umelcov ako Leonardo da Vinci (vrátane jeho Mony Lisy), Michelangela a Rembrandta – nie je žiadnym prekvapením, že ide o jedno z najnavštevovanejších múzeí na svete. V Louvre sa nachádzajú umelecké a remeselné diela z celej Európy, ako aj neoceniteľné zbierky starožitností. 

Dlho pred svojou modernou podobou, v akej ho poznáme dnes, slúžil rozsiahly Palais du Louvre pôvodne ako pevnosť, ktorú postavil Philippe-Auguste v 12. storočí. Revolučný konvent z neho v roku 1793 urobil národné múzeum. Keď sa múzeum otvorilo koncom 18. storočia, obsahovalo 2500 obrazov a umeleckých predmetov. Projekt „Grand Louvre“, ktorý zahájil v roku 1989 zosnulý prezident François Mitterrand, zdvojnásobil výstavný priestor múzea a v posledných rokoch sa otvorili nové aj zrekonštruované galérie venované umeleckým predmetom, ako sú korunovačné klenoty Ľudovíta XV. Galérie islamského umenia možno nájsť v zrekonštruovanom Cour Visconti. 

Samotná veľkosť miesta môže byť ohromujúca. Existuje však celý rad tematických trás s vlastným sprievodcom, od majstrovských diel v Louvri až po umenie pre deti. Dobrou voľbou môžu byť aj mutimediálni sprievodcovia. Formálnejšie prehliadky so sprievodcom v anglickom jazyku odchádzajú z haly Napoléon, kde sa nachádzajú bezplatné mapy v angličtine. Hlavný vchod je cez 21 metrov vysokú Grande Pyramide, sklenenú pyramídu, ktorú navrhol čínsko-americký architekt IM Pei.

zdroj: lonelyplanet.com

Louvre sprístupnil celú svoju umeleckú zbierku na prezeranie online. Keďže ide o najnavštevovanejšie múzeum na svete, tí ktorí snívajú o návšteve Musée du Louvre v Paríži, to už môžu urobiť virtuálne. Bohatstvo zbierok v Louvri možno vidieť na novej platforme, ktorá spája všetky umelecké diela múzea na jednom mieste, a tiež bola spustená nová webová stránka, ktorá je užívateľsky atraktívnejšia. Vôbec prvýkrát je celá zbierka Louvru dostupná online, či už sú diela vystavené v múzeu, v sklade alebo dlhodobo zapožičané v iných francúzskych inštitúciách.

Viac ako 482 000 kúskov, ktoré sú určené pre výskumníkov aj zvedavých milovníkov umenia, je možné vidieť zadarmo, vrátane diel z Louvru a Musée National Eugène-Delacroix a sôch zo záhrad Tuileries a Carrousel. Sú tu zverejnené aj diela z Musées Nationaux Récupération, ktoré boli obnovené po druhej svetovej vojne a zverené Louvru, kým ich nebudú môcť vrátiť svojim právoplatným majiteľom. 

zdroj: lonelyplanet.com

Stránka ponúka niekoľko spôsobov, ako sa ponoriť do umeleckých zbierok, vrátane jednoduchého alebo pokročilého vyhľadávania, záznamov kurátorského oddelenia alebo tematických albumov. Interaktívna mapa pomáha návštevníkom pri príprave alebo predĺžení návštevy a umožňuje im preskúmať miestnosť po miestnosti. Databáza, ktorú pravidelne aktualizujú odborníci z múzeí, sa bude aj naďalej rozrastať a odrážať pokroky vo výskume. 

Web je rozdelený do troch hlavných sekcií a zameriava sa na diela v zbierkach a prepychové prostredie, v ktorom sú vystavené. Rovnako pozýva návštevníkov, aby ocenili bývalý palác, keď sa presúvajú z miestnosti do miestnosti. Stránka je k dispozícii vo francúzštine, angličtine, španielčine a čínštine. 

Zdroj: https://www.lonelyplanet.com/articles/louvre-collection-online

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať