DomovZaujímavostiNajlepšie kávové destinácie po celom svete I.

Najlepšie kávové destinácie po celom svete I.

- Reklama -

Od pestovania, cez triedenie zŕn až po s láskou nalievanú, odborne napenenú šálku. Káva prešla kus cesty zo svojej domoviny v Etiópii, aby sa stala celosvetovo uznávaným spoločenským zvykom. Žijeme v zlatom veku kávy s ekologickými poľnohospodárskymi postupmi a špeciálnymi praženými výrobkami, ktoré naplnia takmer dve miliardy šálok denne po celom svete.

TURECKO, zdroj: lovelyplanet.com

Kultúra kaviarní Turecka

Ako požiadať o kávu v miestnom jazyku: Bir kahve lütfen
Charakteristický štýl kávy: Türk kahve (turecká káva)

Turecko, ktoré je verné svojej polohe na okraji Blízkeho východu, má dlho vybudovanú kaviarenskú kultúru s typickými šálkami. Kahvehane (kaviareň) alebo Çay bahÇesi (čajová záhrada) urečná na horúcu šálku kávy, sprevádzaná klebetami a nargile (vodná fajka) s jablkovým tabakom, sú súčasťou tureckej filozofie keyif – brať život jednoducho.

Táto dlhá história splodila množstvo zvykov, ktoré siahajú až do prepracovaných obradov na osmanských dvoroch, pri ktorých 40 kávovarov naraz pripravovalo obľúbený nápoj pre sultána. Tureckí muži si kedysi vyberali manželku na základe svojich zručností pri príprave kávy a za dôvod na rozvod sa považovalo, ak manžel nemohol denne užívať kávu.

JAPONSKO, zdroj: lovelyplanet.com

Popíjajte prelievanú kávu v japonskom Kissaten

Ako požiadať o kávu v miestnom jazyku: Kōhī o kudasai
Charakteristický štýl kávy: filtrovaná

Keď ľudia v Japonsku hovoria o „prvej vlne“ (období, keď sa káva stala pre spotrebiteľov široko dostupná ako instantná káva), s najväčšou pravdepodobnosťou majú na mysli slovo kissaten, čo je ekvivalent pre kaviareň. Keď sa kissaten začali objavovať na začiatku 20. storočia, boli vstupnou bránou do exotického sveta a niesli v sebe závan intelektuálnej spoločnosti. Dnes sa toto slovo používa na označenie kaviarne, ktorá zahŕňa estetiku (napríklad tmavočervené zamatové sedadlá, tlmené osvetlenie, porcelánové šálky) a chuť, ktorá predchádzala príchodu obchodných reťazcov.

Uprostred autentického interiéru v štýle art deco sa v polovici storočia káva začala pripravovať po jednej šálke presným prelievaním. Domáca zmes (v japončine burendo kōhī) bude pravdepodobne tmavá mierne spálená a podávaná v malej, chutnej šálke, vždy s podšálkou, čajovou lyžičkou a smotanou naboku.

TALIANSKO, zdroj: lovelyplanet.com

Dajte si espresso v talianskej kaviarni

Ako požiadať o kávu v miestnom jazyku: Un caffè/macchiato/cappuccino/caffè latte per favore
Charakteristický štýl kávy: Espresso

Taliani milujú kávu natoľko, že by ste si mohli myslieť, že tento nápoj vynašli. Ale pravda je inde. Ich vášeň pre zrná však inšpirovala kávovú kultúru, ktorá nemá obdobu nikde inde na svete. Keď sa káva v 16. storočí prvýkrát dostala do Benátok, vyvolala rozruch a bola takmer zakázaná. Takzvané „víno Arabov“ bolo považované za satanistický vynález. Keď však pápež Klement VIII priznal vlastnú záľubu v tomto nápoji, stigma rýchlo ustúpila a v roku 1683 bola na Benátskom námestí Piazza San Marco okamžite otvorená kaviareň.

Postupom času si každé mesto vyvinulo svoj vlastný štýl. V Trentine požiadajte o viedenské cappuccino a dostanete napenenú kávu s čokoládou a škoricou navrchu. V regióne Marche sa zastavte na caffè anisette a dostanete espresso s príchuťou anízu a na Sicílii nájdete caffè d’u parrinu, kávu s príchuťou klinčekov, škorice a kakaového prášku. Rozvinuli sa aj rituály okolo kávy, ako napríklad neapolské caffè sospeso, pri ktorom zaplatíte za dve kávy a jednu necháte pre bezdomovca, aby si ju mohol vychutnať zadarmo.

Až v roku 1906 však bolo prvýkrát predstavené charakteristické talianske espresso a technologický zázrak stroja na espresso odvtedy poháňa taliansku pracovnú silu.

ETIÓPIA, zdroj: lovelyplanet.com

Začnite svoj deň macchiato ako Etiópčania

Ako požiadať o kávu v miestnom jazyku: Hade bun, bejaka
Charakteristický štýl kávy: Macchiato

Vitajte v rodisku kávy! Podľa legendy sa všemocný pochod kávy datuje od skromného etiópskeho pastiera menom Kaldi, ktorý si v deviatom storočí všimol, že jeho ovce sú obzvlášť energické po tom, čo žuvali to, čo dnes poznáme ako kávovník. Či už je legenda pravdivá alebo nie, kávovník arabica naozaj pochádza z juhozápadnej vysočiny Etiópie a práve odtiaľto sa rastlina (a káva samotná) dostala do celého sveta.

Už od krátkej a nepokojnej okupácie krajiny Talianmi v polovici 20. storočia patria Etiópčania medzi najplodnejších producentov kávy na svete a espresso bary, v ktorých sa podáva macchiato, nájdete na každom kroku Súčasťou etiópskeho dňa zostáva – najmä ráno doma a opäť cestou do práce – zastaviť sa na kávu v špecializovanej kaviarni.

Zdroj: https://www.lonelyplanet.com/articles/top-destinations-for-coffee-lovers

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať