DomovZaujímavostiNajlepšie kávové destinácie po celom svete II.

Najlepšie kávové destinácie po celom svete II.

- Reklama -

Ak chcete získať tú najčistejšiu chuť kávového zrna – v jej najčerstvejšej, práve upraženej forme – budete musieť ísť priamo k zdroju. Vezmite svoju obľúbenú šálku a vychutnajte si prehľad niektorých z najpútavejších kávových oblastí planéty.

V tomto článku sme sa pozreli na kávové zvyklosti v Turecku, Japonsku, Taliansku a Etiópii. Prečítajte si o ďalších troch kávových destináciách!

ŠVÉDSKO, zdroj: lovelyplanet.com

Osvojte si švédsky koncept fika

Ako požiadať o kávu v miestnom jazyku: Kan jag få en kopp kaffe?
Charakteristický štýl kávy: filtrovaná

Je to málo známy fakt, ale Švédsko v skutočnosti pije oveľa viac kávy, než by sa dalo čakať. Pitie kávy je vo Švédsku národnou zábavou a prestávky na kávu sú prakticky povinnou súčasťou každého dňa; Švédi majú na to dokonca svoje slovo, fika, čo v preklade znamená príjemné chvíle s priateľmi, ideálne pri šálke kávy a niečom sladkom, ako je škoricová buchta.

Koncom 18. a začiatkom 19. storočia sa káva stala preferovaným nápojom aristokratickej elity a kaffeehus (kaviarne) a konditori (cukrárne) sa stali bežným javom na uliciach Štokholmu, Göteborgu a Malmö. Krajina sa teraz môže pochváliť niektorými z najlepších kaviarní v Škandinávii, v ktorých sa spájajú najmodernejšie techniky varenia piva so závideniahodným zmyslom pre škandinávsky štýl. Káva tu nie je len nápoj: je to vyjadrenie seba samého.

NOVÝ ZÉLAND, zdroj: lovelyplanet.com

Najlepšie flat white je z Nového Zélandu

Ako požiadať o kávu v miestnom jazyku: I’ll have a flat white, thanks mate.
Charakteristický štýl kávy: Flat white

Nedá sa to poprieť, malý Nový Zéland, ktorý leží v nádhernej izolácii na dne južného Pacifiku, mal neúmerný vplyv na súčasnú globálnu kultúru kávy. Krajina bola kolonizovaná Britmi, ktorí sa živili čajom, v 19. storočí a káva bola dlho výhradou stredomorských prisťahovalcov. V 80. rokoch 20. storočia, kedy boli zasadené semená nadchádzajúcej revolúcie sa objavil termín „flat white“, ktorý sa vzťahuje na espresso podávané v malej šálke a zaliate mliekom v hladkej konzistencii.

Začiatkom 90. rokov niektorí z tvorcov tohto nového druhu kaviarní pridali do svojich prevádzok pražiarne a začali zásobovať svojich konkurentov kávovými zrnami. Svojim zákazníkom začali ponúkať školenia v oblasti „čiernej mágie“, učili ich extrahovať dokonalé espresso a pripraviť mlieko do bezchybnej plocho-bielej konzistencie. V polovici 90. rokov boli kvalitné kaviarne takmer v každom kúte krajiny.

KOSTARIKA, zdroj: lovelyplanet.com

Piť chorreador v Kostarike

Ako požiadať o kávu v miestnom jazyku: Un cafécito, por favor
Charakteristický štýl kávy: Café chorreado

Hovoriť o káve v Kostarike znamená spievať chvály chorreadora. Chorreador, ktorý sa skladá z bolsity, často držaný otvoreným a vzpriameným dreveným stojanom, umožňuje naliatej horúcej vode prefiltrovať cez kávovú usadeninu až do nádoby. Je to predchodca praktík prelievania kávy, ktoré teraz zdokonaľujú baristi v mestách po celom svete.

Chorreador sa však v Kostarike používa už dlho – od 30. rokov 19. storočia, keď zákony vyžadovali od rodín, aby na svojom pozemku vysadili aspoň dva kávové kríky a káva sa stala exportným artiklom číslo jedna v krajine. Výsledkom je, že káva je hlboko zakorenená, mimoriadne populárna súčasť kultúry.

zdroj: https://www.lonelyplanet.com/articles/top-destinations-for-coffee-lovers

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať