DomovVeda a technológiaNASA chce umiestniť jadrový reaktor na Mesiaci

NASA chce umiestniť jadrový reaktor na Mesiaci

- Reklama -

Po Mesiaci chcú tiež jeden dať aj na Mars. NASA otvorila najzaujímavejšiu výzvu pri predkladaní projektov. Hľadajú spoločnosti schopné postaviť jadrové elektrárne, ktoré by mohli fungovať na Mesiaci – a odtiaľ ešte ďalej. Chcú to uskutočniť do roku 2026.

Vízia stálej vedeckej základne na Mesiaci 

Zatiaľ najvzdialenejšou základňou, ktorú ľudstvo kedy postavilo, je Medzinárodná vesmírna stanica. Vízia NASA však ide oveľa ďalej. Vesmírna agentúra sa už pustila do projektu vyslania ľudskej misie na Mesiac do roku 2024 v projekte zvanom Artemis. V ideálnom prípade by však NASA, a ďalšie vesmírne agentúry vrátane Európskej vesmírnej agentúry, chceli založiť stálu vedeckú základňu na Mesiaci.

Už teraz sa dosahuje pozoruhodný pokrok. Nový výskum identifikoval potenciálne zdroje vody na Mesiaci, ktoré by boli pre tento typ misií nevyhnutné. Medzitým ďalší projekt vyvíja spôsob, ako využiť mesačný prach na kyslík a kovy, obe dôležité suroviny. Ale na to, aby vôbec mohli niečo robiť, potrebujú veľa energie.

Ilustračný obrázok, Zdroj: unsplash.com

Na prvý pohľad by sa obnoviteľné zdroje zdali vynikajúce, ale nie je to tak. Bez atmosféry veterná energia nepripadá do úvahy. Drsný a prašný povrch Mesiaca je tiež nevhodný pre slnečnú energiu. Fosílne palivá sú ťažké a ťažko sa prepravujú. Takže zostáva len jedno realistické riešenie: jadrová energia. Myšlienkou je vytvoriť jadrový reaktor tu na Zemi, rozobrať ho a potom ho zaniesť a znovu zostaviť na Mesiaci. 

Chcú hlbšie preskúmať vesmír

„Len čo sa táto technológia presadí, budúce systémy by sa mohli zväčšiť, alebo by sa mohlo spoločne použiť viac jednotiek na dlhodobé misie na Mesiaci a nakoniec aj na Marsi,“ uviedol Anthony Calomino, vedúci portfólia jadrových technológií NASA v spoločnosti Space Technology Mission Directorate.

Ilustračný obrázok, Zdroj: unsplash.com

V istom zmysle to nie je úplne inovatívna technológia. Reaktory jadrového štiepenia fungujú tu na Zemi už desaťročia. Ale budovanie toho istého pre Mesiac a jeho čo najmenšia a najľahšia hmotnosť prináša úplne nové výzvy. Všetko to však bude stáť za to, domnieva sa NASA. Ak sa nám podarí preniesť jadrovú energiu do rôznych nebeských telies, ako je Mesiac alebo Mars, umožnilo by to ľudstvu postaviť základňu na Mesiaci. Základňu, ktorá by nám pomohla preskúmať vesmír ešte hlbšie.

„Štyri jednotky, ktoré poskytujú každý 10 kilowattov elektrickej energie, by poskytovali dostatok energie na založenie základne na Mesiaci alebo Marse. Schopnosť vyrábať veľké množstvo elektrickej energie na planetárnych povrchoch pomocou systému štiepenia povrchovej energie by umožnila rozsiahly prieskum, zriadenie ľudských základní a využitie zdrojov a zároveň umožnila komercializáciu.“

Ilustračný obrázok, Zdroj: unsplash.com

V súlade so súčasnou politikou sa NASA snaží nadviazať partnerstvo so súkromnými spoločnosťami s cieľom znížiť náklady. Na otvorenú výzvu zatiaľ odpovedalo viac ako 22 spoločností, ale iba niekoľko z nich (Blue Origin a BWXT) bolo vymenovaných.

Zdroje:

https://www.cnbc.com/2020/11/15/why-nasa-wants-to-put-a-nuclear-power-plant-on-the-moon.html
- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať