DomovMatka a dieťaNaučte deti upratovať. Vďaka týmto metódam si domáce práce zamilujú!

Naučte deti upratovať. Vďaka týmto metódam si domáce práce zamilujú!

- Reklama -

Keď sa do rodiny narodí dieťa, aj ten najúhľadnejší domov sa časom ľahko dokáže zmeniť na zónu plnú hračiek pohodených bez akéhokoľvek systému. Skoncujte s tým vďaka osvedčeným tipom, ktoré ľahko dokážete zakomponovať do chodu bežných dní a motivovať tak rastúce deti k upratovaniu svojho priestoru. 

Nedávajte im možnosť upratať, dajte im pravidlo.

Upratovanie svojich hračiek a oblečenia by malo byť okrem hry pre deti prioritou na to, aby ho brali seriózne. Pokiaľ im to dáte ako jednu z možností, ako môžu prežiť svoj voľný čas, je vysoko pravdepodobné, že sa to nestretne s ich úprimným záujmom. Skúste im jasne povedať, že vždy po skončení aktivity alebo hry si svoj priestor musia upratať a odpoveď “nie” neprichádza do úvahy. Pokiaľ sa z toho pre nich stane pravidlo, ktorého dodržiavanie upevníte napríklad kúpou novej hračky alebo knihy, máte vyhraté!

Spravte z upratovania zábavnú hru.

Pre deti môže byť čistenie a upratovanie domu veľmi nudnou aktivitou, za čo sa na nich netreba hnevať. Bolo by nefér požadovať od nich vymeniť čas na hru alebo rozprávku za obyčajné upratovanie. Otočte mincu a spravte z toho zábavu! Zapnite im ich obľúbenú hudbu, zapojte fantáziu alebo ich po dobre odvedenej práci odmeňte maškrtou, ktorú majú radi. Pokiaľ z toho nebude stresujúca povinnosť, ale súčasť hry, budú sa na to tešiť!

Nezmäťte ich.

Nesnažte sa o prerobenie ich rutinných činností, do ktorých patrí aj odkladanie hračiek v rámci detskej izby. Rešpektujte ich rozhodnutie uložiť svoje veci na miesto, o ktorom sami rozhodnú. Veď ani vy nemáte obuv, ktorú nosíte denne odloženú na najvyššej poličke, nie?

Nebuďte rodičom, ktorý neustále kritizuje.

Skúste sa menej sťažovať na vlastné deti. Buďte trpezlivým rodičom tým, že ich usmerníte a poradíte. Môžu spraviť chybu a je to úplne v poriadku. Všetko si vyžaduje len váš čas, trpezlivosť a lásku. Skúste nekričať ani nezvyšovať hlas, keď niečo nie je uložené presne podľa vašich predstáv. Čo tak navrhnúť im to najlepšie riešenie, ktoré môžu následne zopakovať? Vaša nervozita uhasí ich motiváciu vybudovať si tie najlepšie zvyky.

Buďte im vzorovým príkladom.

Ak ste už zadali pravidlá hry, skúste byť práve vy tým príkladom, ku ktorému treba vzhliadať a dodržiavajte to spoločne s nimi. Áno, upratovanie samotné nemusí byť ani vašim obľúbeným hobby, no keď budete mať vo svojej spálni rozhádzané obliečky či dokonca oblečenie z predošlého dňa, bude sa to míňať želanému účinku, nemyslíte?


Zdroj: https://womennow.in/5-ways-train-kids-tidy-home/

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať