DomovCestovanieNavštívte svetoznámu baziliku Sagrada Família

Navštívte svetoznámu baziliku Sagrada Família

- Reklama -

Chrám Expiatori de la Sagrada Família je mnohými obyvateľmi považovaný za symbol Barcelony a za miesto, ktoré by ste pri návšteve hlavného mesta Katalánska nemali nechať ujsť. Pôvodne to mal byť jednoduchý rímskokatolícky kostol zasvätený Ježišovi, Márii a Jozefovi, nakoniec sa stal najvýznamnejším príkladom katalánskej moderny. Pápež Benedikt XVI. ju v roku 2010 vyhlásil za baziliku.

Bazilika, ktorú si vysníval katalánsky architekt Antoni Gaudí, je príkladom Gaudího filozofie, že príroda je Božím dielom. Gaudí sa snažil spojiť kresťanskú reč a biblické alegórie s komplexnými prírodnými symbolmi, akými sú organické, geometrické tvary, ktoré sú výrazne prítomné v každom stĺpe, vrchole aj vitráži baziliky. Konečným výsledkom je ohromujúce architektonické majstrovské dielo, ktoré sa napriek nedokončeniu a výstavbe trvajúcej takmer 140 rokov stalo jednou z najnavštevovanejších pamiatok v Španielsku a v roku 2019 ju navštívilo 4,7 milióna turistov a veriacich.

História Sagrada Familia 

Vytvorenie a konštrukcia barcelonskej ikony je stále živou históriou. Miestny kníhkupec Josep Maria Bocabella chcel postaviť očistný chrám zasvätený Svätej rodine. Bocabella pôvodne pridelil projekt architektovi Francisco de Paula del Villar, ktorý navrhol neogotický projekt a začal stavať v roku 1882. Vzhľadom na niekoľko nezhôd s Bocabellom však úlohu prevzal Antoni Gaudí. Gaudí vymyslel prelomový dizajn, ktorý posunul hranice všetkých doposiaľ známych architektonických štýlov. Gaudího primárnym cieľom bolo postaviť kostol s fasádami, ktoré zvýraznili tri fázy Ježišovho života: narodenie, umučenie a zmŕtvychvstanie. 

Víziou architekta bolo začleniť organickú symboliku do architektúry, vitráží a dizajnových prvkov, aby rozpovedal Ježišov príbeh a zdôraznil niektoré kľúčové biblické súvislosti. V roku 1891, keď sa začal vývoj fasády Narodenia Pána, si Gaudí uvedomil, že výstavba Sagrada Família je taký ambiciózny projekt, že by sa jeho dokončenia za celý život určite nedočkal. V obave, že sa projekt po jeho smrti zastaví a akonáhle kostol získa svoju bohoslužobnú funkciu, sa Gaudí rozhodol, že namiesto stavby centrálnej lode začne vo vonkajšej časti kostola. V tej dobe pracoval Gaudí aj na Casa Milà (La Pedrera) a keď bola táto výstavba v roku 1912 ukončená , zameral sa výlučne na stavbu Sagrada Família. 

Pracoval na tomto projekte až do svojej smrti v roku 1926 a je pochovaný v krypte. Po Gaudiho smrti prevzal hlavnú úlohu architekta Domènec Sugrañes i Gras. Chrám utrpel ťažké škody počas občianskej vojny v Španielsku (1936-1939), keď ho skupina anarchistov zapálila a spálila významnú časť Gaudího dielne. Našťastie časť jeho materiálov sa podarilo obnoviť. Práce sa obnovili v roku 1954 a odvtedy sa stále stavia.

Prečo Sagrada Família nie je dokončená a kedy bude? 

Aj napriek dnešným technológiám je pre kvalifikovaných architektov a inžinierov náročné dešifrovať a uviesť do života zložité geometrické tvary, z ktorých sa skladá najvyšší kostol na svete (172,5 m). Okrem toho je Sagrada Família napriek svojmu medzinárodnému renomé projekt, ktorý vznikol pre ľudí, takže sa kompetentní vždy spoliehal na súkromné ​​dary. V histórii boli časy, keď neboli k dispozícii žiadne finančné prostriedky, najmä počas španielskej občianskej vojny a aj v nasledujúcich desaťročiach. Až po olympijských hrách v Barcelone v roku 1992, keď si mesto začalo získavať medzinárodnú povesť a zvýšil sa počet návštevníkov, sa výstavba exponenciálne zrýchlila. Očakávalo sa, že Sagrada Família bude dokončená v roku 2026 – k stému výročiu Gaudího smrti, ale jej dokončenie bolo odložené kvôli celosvetovej pandémii. Práce sa už obnovili, ale nový termín dokončenia nebol oznámený.

Ako sa dostať do Sagrada Familia?

Sagrada Família sa nachádza vo štvrti Eixample. Stanice metra Sagrada Família majú zastávku na linkách metra 2 a 5. Z centra Barcelony je to 30 až 40 minút chôdze. 

Kedy ju navštíviť?

Bazilika je prístupná návštevníkom každý deň v roku, pričom sa môže zmeniť v dôsledku špeciálnych udalostí, ktoré sa konajú v jej vnútri. Aby ste sa vyhli najväčším davom, je najlepšie vybrať sa na prehliadku ráno vo všedný deň. Celá návšteva trvá 2-3 hodiny. 


Zdroj: https://www.lonelyplanet.com/spain/barcelona/attractions/la-sagrada-familia/a/poi-sig/374867/360761

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať