DomovBusinessNevzali vás do vysnívaného zamestnania? Takto získate prácu, po ktorej túžite!

Nevzali vás do vysnívaného zamestnania? Takto získate prácu, po ktorej túžite!

- Reklama -

Našli ste si vo svojej schránke e-mail s podobným obsahom?: „Prešli sme si vaše doterajšie skúsenosti a rozhodli sme sa pre iného kandidáta, ktorý v súčasnosti viac vyhovuje našim potrebám.“ Po prečítaní týchto slov vás môže zavaliť vlna sklamania. Profesionálne odmietnutie je jedným z najhorších pocitov, ktoré môže človek pri hľadaní práce zažiť. Pravdepodobne však prvé odmietnutie nebude tým posledným.

Akonáhle počiatočné sklamanie či rozhorčenie opadne, pravdepodobne sa začnete zaujímať o to, čo tí ďalší kandidáti v porovnaní s vami majú a čo naopak nie. To, že ste sa ocitli v tejto nie práve najšťastnejšej situácii, vám môže priniesť benefit v podobe možnosti pripraviť sa na ďalší pohovor. Stať sa však mohlo, že aj keď ste urobili maximum, úspešnému koncu zabránili faktory, ktorých ovplyvnenie nebolo vo vašich rukách.

Pozrite sa na niekoľko faktorov, ktoré mohli byť dôvodom toho, že potenciálny zamestnávateľ si nevybral vás:

Dôvod č. 1: Nepredali ste sa.

V profesionálnych situáciách je sebadôvera kľúčom k úspechu. Nervozita sa dá očakávať pri pohovore do zamestnania, ale ak jej dovolíte prevziať a zamaskovať skvelé skúsenosti a profesionálne úspechy, ktoré ste urobili, váš potenciálny zamestnávateľ to môže vziať na vedomie.

Ak vám to počas pohovoru nešlo tak, ako by ste chceli, pamätajte, že aj tí najskúsenejší profesionáli môžu v týchto situáciách zazmätkovať. Pravdepodobne ste urobili bežnú chybu, ktorá spôsobila to, že náborový manažér s vami už ďalej pokračovať nebude. Obliekli ste sa primerane? Boli ste včas a zdvorilí ku každému, koho ste stretli? Urobili ste si vopred prieskum spoločnosti? Správna príprava, reč tela a sebavedomie sú kľúčovými bodmi pre úspešné zvládnutie pohovoru. 

Na umení zhovárať sa bez toho, aby ste pôsobili až príliš sebavedomo, stojí za to zapracovať pre budúce pohovory – ak ste niekedy mali čas predviesť svoje schopnosti a úspechy, toto je ono! Môžete sa staviť, že kandidát, ktorý nakoniec dostane danú pozíciu, sa bude prezentovať sebavedomo a milo zároveň.

Dôvod č. 2: Nie ste dostatočne kvalifikovaní.

Môžete byť vynikajúcim rečníkom s pozitívnym prístupom a dynamickou pracovnou morálkou, ale na konci dňa, ak nespĺňate kvalifikačné predpoklady na prácu, pravdepodobne vás na túto pozíciu neprijmú. Ak je to tak, nie je potrebné sa biť – nie je to nič osobné, jednoducho existujú iní kandidáti, ktorí by mohli lepšie vykonávať svoju prácu. Ak ste prišli o prácu snov, vezmite to ako príležitosť zlepšiť svoje schopnosti a skúsenosti, aby ste nabudúce splnili kvalifikáciu.

Dôvod č. 3: Životopis a motivačný list ste neprispôsobili konkrétnej pozícii.

Nemusíte updatovať celý svoj životopis a motivačný list zakaždým, keď sa uchádzate o prácu, ale je dôležité, aby ste sa uistili, že tieto materiály cielite na konkrétne zručnosti a popis práce, ktorý nájdete pri pozícii, o ktorú sa uchádzate. Ak chcete byť v užšom výbere kandidátov alebo dokonca aj prijatý na novú pozíciu, musíte uviesť všetky konkrétne dôvody, prečo by ste pre túto úlohu boli ideálom.

Ak ponecháte svoje schopnosti a skúsenosti vo všeobecnom duchu, nebude to stačiť na „ohromenie“ náborového manažéra, takže stojí za to si nájsť čas na úpravu jazyka a zaistenie toho, aby ste vyzdvihli svoje najrelevantnejšie schopnosti a skúsenosti. Ak chcete získať ďalšie rady, pozrite sa na nášho užitočného sprievodcu pokračovaním v rozhodovaní a nerobení.

Dôvod č. 4: Vaše platové požiadavky sú príliš vysoké.

Odpoveď na otázku, aké sú vaše platové požiadavky, môže byť náročná. Ak uvediete príliš nízke platové ohodnotenie, môže sa stať, že sa podpredáte a budete sklamaní. Ak si zapýtate priveľa, vaša požiadavka môže byť rýchlo zmietnuta zo stola. Najlepším spôsobom, ako pristupovať k otázke mzdových požiadaviek, je uistenie, že ste si vopred urobili prieskum svojej trhovej hodnoty a platov na podobných pozíciách. Nenechajte sa presvedčiť strachom, ktorý vás prinúti povedať nižšiu mzdu, než na akú sa cítite byť hodný.

Dôvod č. 5: Spoločnosť sa rozhodla pozastaviť nábor zamestnancov.

Toto vás skutočne vyvedie z miery, pretože pravdepodobne nemôžete urobiť nič, aby ste sa tomu vyhli. Niekedy sa kvôli rozpočtu alebo vnútorným organizačným zmenám spoločnosti rozhodnú nepokračovať v prijímaní na konkrétnu pozíciu. Snažte sa nenechať sa odradiť.

Je dôležité nechať si dostatok času na to, aby ste zvážili všetky aspekty procesu uchádzania sa o zamestnanie a aby ste zistili, kde by ste sa mohli nabudúce zlepšiť.


Zdroj: https://www.createcultivate.com/blog/how-to-get-the-job-you-want/

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať