DomovOsobný rozvojOdblokujte vašu kreativitu: Požičajte si 4-ročné dieťa

Odblokujte vašu kreativitu: Požičajte si 4-ročné dieťa

- Reklama -

Ak trpíte nejakým kreatívnym blokom, na internete sú rôzne návrhy. Existujú časopisy, ktoré si môžete kúpiť, rozhovory TED, ktoré treba sledovať, rady umelcov na prečítanie, všetko možné na podporu kreatívneho myslenia. Jedno najmilšie riešenie tohto problému pochádza od umelca a autora Austina Kleona. Jeho nápad je: Stačí si požičať dieťa.

Iný pohľad na všetko

Kleon je umelec, plodný bloger a autor troch kníh o tvorivosti. Je tiež otcom dvoch malých chlapcov. Najprv si môžete myslieť, že jeho myšlienka je tak trochu “ujetá”. Nezaťažila by kreatívnu prácu väčšia zodpovednosť a rozptýlenie rodinného života? Jeden britský literárny kritik to skvele uviedol: “Neexistuje pochmúrnejší nepriateľ dobrého umenia ako kočík v chodbe.”

Kleon však bojoval proti zaužívanému stereotypu, že starostlivosť o deti a kreativita sa nemiešajú. V skutočnosti na svojom blogu trvá na tom, aby deti mohli byť magickým elixírom pre odblokovanie kreativity. Čas strávený výmenou plienok a rozdávaním sladkostí samozrejme nie je čas strávený prácou. 

“Tento víkend sme navštívili The Umlauf Sculpture Garden v Austine, USA,” napísal Kleon v jednom poste. “Na konci našej návštevy som strávil najmenej pol hodinu na samom okraji záhrady chrbtom k nádhernému umeniu a scenérii a sledoval som autá, ktoré prechádzali po ceste oproti. Dvojročné dieťa vás prinúti prehodnotiť, čo je zaujímavé a aké je to umenie. (Respektíve, nie čo sú autá, ale tie rýchle, farebné, kinematické sochy?)”
Tradicionalisti by mohli povedať, že jeho dieťa ho odtiahlo od umenia. Kleon to považuje za prípad, keď jeho dieťa ho inšpirovalo vidieť svet inými očami. Pozeráte sa na tie staré veci novým spôsobom? To je kľúč k tvorivosti.

Ilustračný obrázok
Zdroj: pexels.com

Stručne povedané, deti nám pripomínajú, aby sme nebrali veci príliš vážne, aby sme boli dobrodružní, aby sme skutočne videli náš čudný a zároveň nádherný svet – všetky jeho zdroje a inšpirácie. Kleon uviedol v rozhovore o svojich deťoch, “ Sledoval som ich pri kreslení a písaní, pri tvorbe hudby. Naučil som sa tento druh prirodzenej, voľnej a divokej energie využívať vo svojej vlastnej práci. V podstate mi pripomenuli aká hravá vie byť kreatívna práca.”

Nie len pre rodičov

Aby ste mohli použiť tento trik, nemusíte mať vlastné dieťa. Zoberte neter, synovca alebo sa ponúknite, že budete opatrovať dieťa dobrého priateľa. Kľúčom k odblokovaniu myslenia je prelomenie múdrosti, ktorú ste získali a sebauvedomenia, ktoré obmedzuje váš názor na problémy, ktorým čelíte. Deti nevedia takmer nič, takže prirodzene vynikajú tým, že sa nechávajú viesť svojimi očami a mysľou a nie akýmikoľvek predsudkami a obavami.

Ilustračný obrázok
Zdroj: pixabay.com

Všetko čo musíte urobiť, je inšpirovať sa detskou mentalitou, stráviť nejaký čas s dieťaťom, mať otvorenú myseľ a počúvať ho. Alebo ako to Kleon jednoducho povedal: “ Požičajte si dieťa. Strávte s ním nejaký čas skúmaním ich pohľadu. Objavíte nové veci.”

Zdroje:

https://curiosity.com/topics/one-unusual-way-to-unblock-your-creativity-borrow-a-4-year-old-curiosity/
https://medium.com/life-inside-dropbox/why-are-children-so-creative-the-link-between-childhood-and-creativity-3931ead5f0c3
- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať