DomovZaujímavostiPestovanie a starostlivosť o sukulenty

Pestovanie a starostlivosť o sukulenty

- Reklama -

Sukulenty sú v súčasnosti obľúbené rastliny s mäsitými, zhrubnutými listami alebo stonkami, v ktorých uchovávajú vodu. Slovo „sukulent“ pochádza z latinského slova sucus, čo znamená šťava alebo miazga. Sukulenty sú schopné prežiť aj na obmedzených vodných zdrojoch, akými sú rosa a hmla, vďaka čomu sú odolné voči suchu. Existuje mnoho rôznych druhov zahŕňajúcich niekoľko čeľadí rastlín. Väčšina ľudí si spája sukulenty s kaktusmi. Treba mať však na pamäti, že zatiaľ čo všetky kaktusy sú sukulenty, nie všetky sukulenty sú kaktusy.

Ako pestovať sukulenty v interiéri

Vďaka svojej špeciálnej schopnosti zadržiavať vodu majú sukulenty tendenciu prosperovať v teplom a suchom podnebí a neprekáža im nedostatok pozornosti. Vďaka tomu sú dobre prispôsobené na pestovanie v interiéri a sú ideálne pre ľudí, ktorí chcú nenáročné izbové rastliny. Ak si vyberáte sukulenty prvýkrát, postupujte podľa týchto krokov pre úspešnú starostlivosť o vaše nové rastliny.

Vyberte si vhodný sukulent podľa podmienok, v ktorých ich budete pestovať

Väčšina sukulentov má rada priame slnečné svetlo, ale ak máte vo svojom dome iba tmavý kút, vyberte si rastliny s nízkou toleranciou svetla, ako napríklad svokrin jazyk. Ak plánujete pestovať svoju sukulentnú rastlinu v závesnom kvetináči, skvelou voľbou je ťahavé senecio. Vždy si prečítajte štítky rastlín, aby ste prispôsobili potrebu slnečného žiarenia, veľkosť a rozmiestnenie vašich sukulentov.

zdroj: freepik.com

Zabezpečte im odvodnenie

Pestovatelia – profesionáli vysádzajú svoje sukulenty do pôdy, ktorá je dostatočne bohatá na živiny a zadržiava dostatok vlhkosti. Po príchode domov s novým prírastkom sa môžete pustiť do presádzania. Začnite s hrubou zmesou s dobrou drenážou a prevzdušňovaním. Ak chcete ešte viac zlepšiť odvodnenie a zabrániť zhutneniu, pridajte do zmesi perlit. Pred presadením zmes navlhčite, aby ste sa uistili, že je rovnomerne vlhká.

Vyberte vhodný kvetináč

Pri presádzaní použite nádobu, ktorá má drenážny otvor a je aspoň o 1 až 2 cm väčšia ako pôvodný kvetináč. Vyhnite sa skleneným nádobám – napríklad teráriám, pretože neumožňujú koreňom dostatočne dýchať a môžu časom spôsobiť ich hnilobu. Naplňte spodnú tretinu nádoby vopred navlhčenou zmesou zeminy, umiestnite rastlinu dovnútra.

Umiestnite sukulent na slnečné miesto

Väčšina sukulentov uprednostňuje aspoň 6 hodín slnka denne, preto ich skúste umiestniť blízko okna orientovaného na juh alebo východ. Môžete si všimnúť, že vaše sukulenty strácajú pôvodný objem v listoch alebo sa naťahujú smerom k svetlu, ak nemajú dostatok slnka.

zdroj: freepik.com

Medzi zálievkami nechajte zeminu preschnúť

Najčastejšou chybou, ktorú mnohí ľudia pri sukulentoch robia, je ich nadmerné zalievanie. Je lepšie polievať ich viac, no menej často. Ak zemina, v ktorej sukulent pestujete, bude každý deň mokrá, rastlina môže nakoniec zomrieť.

Prihnojujte svoje sukulenty aspoň raz ročne

Rastlinám najviac prospieva hnojivo na jar (keď sa dni predlžujú a začína nový rast) a opätovne koncom leta. Použite vyvážené, viacúčelové, vo vode rozpustné hnojivo zriedené na polovičnú dávku odporúčanú v návode na obale. Nie je potrebné hnojiť sukulenty v zime, keď sú v polospánku. Nepotrebujú prísun živín, pretože v tomto čase roka aktívne nerastú.

Mýtus o pestovaní v piesku

Zdá sa, že sukulentom sa vo voľnej prírode darí v piesku, no v skutočnosti uprednostňujú kyprú, skalnatú pôdu a potrebujú živiny, aby dobre rástli. Keď sa piesok používa samostatne, má tendenciu sa časom zhutňovať, čo spôsobuje prílišné zadržiavanie vody v kvetináči.

Opadávanie listov je normálne

Ako mnoho rastlín, aj najnižšie listy na stonke (najbližšie k zemine) sa bežne scvrknú a opadnú. Je to normálne a niet sa čoho obávať. Ak však odumierajú vrchné listy, môže to znamenať nadmerné zalievanie, škodcov alebo choroby.

Zdroj: https://gilmour.com/growing-succulents-indoors

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať