DomovZaujímavostiPôsobivé zdravotné výhody jabĺk, časť ll.

Pôsobivé zdravotné výhody jabĺk, časť ll.

- Reklama -

Jablká sú lacné a ľahko dostupné vo Veľkej Británii i všade na svete v rôznych farbách v závislosti od odrody (ktorej je okolo 2 000) od bledožltej a zelenej po tmavočervenú. Ich chuť a textúra sa tiež líši – od šťavnatých cez pevné a sladké až po kyslé. Vzhľadom na veľkú rozmanitosť je možné si kúpiť britské jablká po celý rok, vo Veľkej Británii sa však jablká tradične zberajú od septembra do februára. Jablká ponúkajú širokú škálu zdravotných výhod. Pokračujte ďalej a dozviete sa viac!

unsplash.com

5. Súvisia s nižším rizikom cukrovky

Niekoľko štúdií spájalo konzumáciu jabĺk s nižším rizikom cukrovky 2. typu. V jednej veľkej štúdii bola konzumácia jablka denne spojená s 28% nižším rizikom cukrovky 2. typu v porovnaní s nejedením jabĺk. Dokonca aj konzumácia iba niekoľkých jabĺk týždenne mala podobne ochranný účinok.

Je možné, že polyfenoly v jablkách pomáhajú predchádzať poškodeniu beta buniek vo vašom pankrease. Beta bunky produkujú vo vašom tele inzulín a sú často poškodené u ľudí s cukrovkou 2. typu.

6. Môžu mať probiotické účinky a podporovať dobré črevné baktérie

unsplash.com

Jablká obsahujú pektín, druh vlákniny, ktorá pôsobí ako probiotikum. To znamená, že kŕmi dobré baktérie vo vašom čreve. Vaše tenké črevo neabsorbuje vlákninu počas trávenia. Namiesto toho prechádza do vášho hrubého čreva, kde môže podporovať množenie dobrých baktérií. Premení sa tiež na ďalšie užitočné zlúčeniny, ktoré cirkulujú späť vašim telom. Nový výskum naznačuje, že to môže byť dôvod niektorých ochranných účinkov jabĺk proti obezite, cukrovke 2. typu a srdcovým chorobám.

7. Látky v jablkách môžu pomôcť predchádzať rakovine

unsplash.com

Štúdie preukázali súvislosť medzi rastlinnými zlúčeninami v jablkách a nižším rizikom rakoviny. Jedna štúdia u žien navyše uviedla, že konzumácia jabĺk bola spojená s nižšou mierou úmrtia na rakovinu a že ich antioxidačné a protizápalové účinky môžu byť zodpovedné za ich potenciálne preventívne účinky proti rakovine.

8. Jablká obsahujú zlúčeniny, ktoré môžu pomôcť v boji proti astme

unsplash.com

Jablká sú bohaté na antioxidanty a môžu tak pomôcť chrániť vaše pľúca pred oxidačným poškodením. Veľká štúdia s viac ako 68 000 ženami zistila, že tie, ktorí jedli veľa jabĺk, mali najnižšie riziko astmy. Konzumácia asi 15% veľkého jablka denne bola spojená s 10% nižším rizikom tohto stavu. Jablková pokožka obsahuje flavonoid kvercetín, ktorý môže pomôcť regulovať imunitný systém a znižovať zápal. Sú to dva spôsoby, ako môže jablko ovplyvniť astmu a alergické reakcie.

9. Jablká môžu pomôcť chrániť váš mozog

unsplash.com

Väčšina výskumov sa zameriava na jablkovú šupku a dužinu. Avšak jablkový džús môže mať výhody pre mentálny pokles súvisiaci s vekom. V štúdiách na zvieratách koncentrát džúsu znižoval škodlivé reaktívne formy kyslíka (ROS) v mozgovom tkanive a minimalizoval mentálny pokles. Šťava môže pomôcť zachovať acetylcholín, neurotransmiter, ktorý môže s vekom klesať. Nízke hladiny acetylcholínu súvisia s Alzheimerovou chorobou.

Rovnako tak vedci, ktorí kŕmili staré potkany celými jablkami zistili, že marker pamäti potkanov sa obnovil na úroveň mladších potkanov.

10. Jablká môžu chrániť pred poranením žalúdka z NSAID

Trieda liekov proti bolesti známa ako nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) môže poškodiť sliznicu vášho žalúdka. Štúdia vykonaná v skúmavkách a na potkanoch zistila, že lyofilizovaný jablkový extrakt pomohol chrániť žalúdočné bunky pred poranením spôsobeným NSAID. Dve rastlinné zlúčeniny v jablkách – kyselina chlorogénová a katechín – sa považujú za obzvlášť užitočné. Avšak na potvrdenie týchto výsledkov je potrebný výskum u ľudí.

ZDROJE:

https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/health-benefits-apples

https://www.healthline.com/nutrition/10-health-benefits-of-apples#TOC_TITLE_HDR_10

https://www.everydayhealth.com/diet-nutrition/impressive-health-benefits-of-apples/

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať