DomovOsobný rozvojPrečo študovať v zahraničí?

Prečo študovať v zahraničí?

- Reklama -

Rozhodnúť sa opustiť svoju domovskú krajinu a ísť študovať do zahraničia je veľký krok. Mnoho potenciálnych študentov sa pýta, aké sú výhody opustenia pohodlia domova, pretože zvažujú presťahovanie sa do zahraničia a štúdium na medzinárodnej univerzite. Študenti, ktorí už študovali v zahraničí, to však hovoria nahlas a jasne. 

Milujú tieto skúsenosti kvôli mnohým zážitkom, ktoré im môžu zmeniť život. Možno sa sami seba pýtate, či to za to stojí. Prečo by ste neuvažovali o cestovaní po svete a získaní titulu, ak sa to dá robiť súčasne? Pozrite sa na zoznam desiatich najlepších dôvodov pre štúdium v ​​zahraničí, ktoré vám povedia, prečo môžu byť vaše medzinárodné skúsenosti jedným z najlepších a najpamätnejších zážitkov vo vašom živote!

1. Získate nezávislosť 

Napriek tomu, že akékoľvek univerzitné skúsenosti ponúkajú príležitosť osobného a profesionálneho rastu, študentom často chýba, aby rozpoznali svoj plný potenciál tým, že si vyberú najbližšiu univerzitu k svojmu domovu. Ak je to tak, môže byť pre týchto mladých ľudí obzvlášť náročné prispôsobiť sa rýchlemu chodu života po ukončení školy. Okrem dôvodov, ktoré sme už načrtli vyššie, v zahraničí si okrem medzinárodnych priateľstiev vybudujete aj kľúčové „dospelácke“ schopnosti, ktoré budú užitočnými po zvyšok vášho života. Je bežné, že študenti, ktorí študujú v zahraničí, si počas pobytu zariadia vlastné bývanie, naučia sa cudzí jazyk, budú sa pohybovať v novom meste a dokonca budú mať konkrétny rozpočet v cudzej mene. Tieto skúsenosti ich posadia priamo na miesto vodiča vo vašom živote, vďaka čomu budete sebavedomejší. Po tom, čo sa naučíte žiť sami a komunikovať s ľuďmi zo všetkých spoločenských vrstiev a celého spektra národností, sa budete radi vracať späť domov.

2. Spoznáte nové kultúry 

Získanie iného pohľadu na svet je dôležité už vtedy, keď si položíte otázku: “Mám študovať v zahraničí?” V čoraz prepojenejšom svete je medzikultúrna komunikácia životne dôležitou zručnosťou a po jednotlivcoch, ktorí sa môžu angažovať v rozmanitosti, je veľký dopyt. Štúdium v ​​zahraničí vás zaručene ponorí do svetonázoru novej kultúry, uľahčí vám porozumieť rôznym perspektívam a dodá vám schopnosti vyjadriť svoj vlastný názor. Skúsenosti z medzinárodného prostredia vám prirodzene ukážu nové nápady a názory na témy, ktoré sa objavujú v každodennom živote. Okrem širšieho porozumenia rôznych kultúrnych hodnôt sa stretnete aj s inými študentmi z celého sveta, čo vám poskytne príležitosť vybudovať si sieť nových priateľstiev.

3. Odlíšite sa od iných uchádzačov o prácu

Zamestnávatelia oceňujú uchádzačov, ktorí študovali v zahraničí. Vďaka medzinárodným skúsenostiam v životopise prídete na pracovné pohovory so zrelosťou, dôverou a praktickými schopnosťami. Odhliadnuc od komunikačných schopností, štúdium v ​​zahraničí zvyšuje kritické myslenie a riešenie problémov, po ktorých zamestnávatelia túžia. Ak sa po ukončení školy uchádzate o pozíciu základnej úrovne, budete pravdepodobne jedným z množstva životopisov, ktoré náboroví pracovníci triedia. Skúsenosti zo štúdia v zahraničí však upútajú pozornosť potenciálneho zamestnávateľa. Sťahovanie sa do zahraničia za štúdiom v medzinárodnom programe ukazuje flexibilitu a ochotu riskovať, vďaka čomu ste ideálnym kandidátom na mnoho pracovných miest!

4. Rozšírite svoje schopnosti

Štúdium v ​​zahraničí môže byť obrovskou príležitosťou pre študentov z krajín s menším počtom vzdelávacích alebo kariérnych možností. Aj keď má vaša domovská krajina vysokokvalitné univerzity, štúdium v ​​zahraničí vám môže otvoriť nové cesty k naplneniu túžob. Môžete študovať na univerzitách s poprednými výskumníkmi vo vašom odbore, získať prístup k historickým knižniciam a miestnym archívom alebo preskúmať špičkové umelecké scény. Pokračovanie v štúdiu na multikultúrnom mieste vám umožní sledovať svoje záujmy a zároveň si prehĺbiť znalosti vo vašom odbore. Dokonca ak vás vo voľnom čase baví potápanie, zvážte destináciu v blízkosti obľúbených miest na potápanie, aby ste si zdokonalili svoje znalosti alebo získali certifikát. Vďaka životu v blízkosti širokého spektra aktivít budú vaše vysokoškolské roky zmysluplnejšie.

Zdroj: freepik.com

5. Objavíte seba 

Keď sa presťahujete za štúdiom do zahraničia, dostanete šancu vidieť svet, najmä svoju rodnú krajinu, v novom svetle. Mnoho zahraničných študentov uvádza, že ich skúsenosti majú veľký vplyv na ich osobný rozvoj po celý život. Mnoho myšlienok, ktoré považujete za „normálne“, je v skutočnosti súčasťou vašej národnej identity. Budete prekvapení, keď zistíte, ako veľmi sa líšia výchova a skúsenosti ostatných študentov. Prečo okrem akademických výhod študovať v zahraničí? Ak by ste sa skutočne chceli nájsť, štúdium v ​​zahraničí vám ukáže ďalšie spôsoby prístupu k životu a zároveň vás prinúti k uvedomelejším rozhodnutiam o tom, ako žijete ten svoj.

6. Precestujete svet 

Keď robíte prvýkrát niečo nové, môže to vyzerať naozaj strašidelne. Pre mnohých zahraničných študentov bude štúdium v ​​zahraničí prvým opustením ich domovskej krajiny. Univerzity týchto študentov spravidla podporujú, pretože rozširujú svoje osobné chápanie sveta a učia sa, ako žiť v novej krajine nezávisle. Spolu so všetkými ďalšími skvelými dôvodmi na štúdium v ​​zahraničí sa môžete nadobudnúť aj cestovateľské schopnosti, ktoré môžete využiť kedykoľvek neskôr a najmä – kdekoľvek. Predstavte si, že by ste dokázali nájsť najlepšie miestne reštaurácie, zorientovať sa v neznámom meste alebo dokonca zistiť, ako používať verejnú dopravu na mieste, kde sa ocitnete. Kým sa stanete odborníkom na život vo svojom novom meste, osvojíte si tiež prínosné zručnosti, ktoré vám otvoria “zvyšok” sveta. 

7. Rozšírte svoju sieť kontaktov vďaka priateľom z celého sveta 

Ako študent zahraničného programu sa automaticky stanete členom veľkej siete ďalších zahraničných študentov na vašej univerzite. Univerzity tiež často organizujú špeciálne akcie pre inokrajných nováčikov s cieľom poskytnúť každému príležitosť nájsť si novú skupinu priateľov vo svojej hostiteľskej krajine. S týmto vedomím je ľahké nájsť si priateľov z každého kontinentu. Všetci ste na jednej lodi – nadšení, možno trochu nervózni, no plní očakávaní. Aj keď sa mnohí z vás môžu po skončení štúdia vrátite do svojich domovských krajín, práve zahraniční študenti majú tendenciu zostať v kontakte dlho po skončení programu. Ďalšou dobrou správou je, že s priateľmi roztrúsenými po celom svete vám nikdy nedôjdu nápady na cesty ani možnosti navštíviť iné miesta. Okrem toho získate výhodu osobného sprievodcu a možno aj bezplatné ubytovanie.

zdroj: freepik.com

8. Naučíte sa nový jazyk 

Štúdium v ​​zahraničí obvykle prináša medzinárodným študentom príležitosti naučiť sa lokálny jazyk svojej novej hostiteľskej krajiny. Či už je to japončina, nemčina, taliančina alebo švédčina, prečo nedodržať novoročné predsavzatie a nenaučiť sa nový jazyk? V závislosti od dĺžky pobytu môžete dosiahnuť aj plynulé vyjadrovanie sa. Jedna vec je však istá, že vaši hostitelia ocenia každé vynaložené úsilie. Máte tiež možnosť vyťažiť čo najviac z kurzov vedených skúsenými učiteľmi, v prípade ktorých ide o materinský jazyk. Snaha konverzovať s miestnymi známymi a priateľmi v ich jazyku urýchlia vaše jazykové vzdelávanie a otvoria vám viac medzinárodných príležitostí.

9. Nájdete skrytý poklad

Sprievodcovia vás samozrejme upozornia na všetky „must-see“ v každom meste, kde sa ocitnete. Ale okrem nich existuje veľa užitočných miest a vecí, ktoré sú zvyčajne neinzerované turistom, ktorí cez ne prechádzajú. Keď sa teda naučíte navigovať vo svojom novom meste ako miestni obyvatelia, začnete objavovať všetky najlepšie parky, reštaurácie, bary, kaviarne a nákupné miesta, ktoré vám poskytnú nezabudnuteľné zážitky. Dozviete sa tiež, kde miestni trávia čas: skryté pláže, reštaurácie s výhľadom na vodopády, kempingy v blízkosti malebných jazier, horské chatky, zrúcaniny hradov a množstvo ďalších skvostov, ktoré nikdy nevideli turistických sprievodcov.

10. Užijete si návrat domov 

Možno si hovoríte, či má význam študovať v zahraničí, ak sa vám páči aj doma? Po vašich medzinárodných skúsenostiach budete hlbšie chápať, čo to vlastne znamená byť doma. Každodenné veci, okolo ktorých ste každý deň prechádzali, môžu začať naberať väčší význam. Prvky vašej kultúry, po ktorých ste túžili pri štúdiu v zahraničí, sa vám budú zdať známe, ale zároveň aj trochu nové. Vrátite sa s dôverou, že vyskúšate nové veci a objavíte nové miesta vo svojej vlastnej krajine. So zdanlivo nekonečnými dôvodmi na štúdium v ​​zahraničí nebolo rozhodnutie pokračovať v medzinárodnom vzdelávaní nikdy jednoduchšie!


Zdroj: https://www.educations.com/articles-and-advice/10-reasons-to-study-abroad-12621

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať