DomovMatka a dieťaPrenatálna masáž a jej zdravotné benefity

Prenatálna masáž a jej zdravotné benefity

- Reklama -

Nie je nič ako upokojujúca prenatálna masáž (ach …) na odstránenie bolesti a námahy počas tehotenstva. Každý, kto niekedy absolvoval profesionálnu masáž, vie, že sa potom cíti lepšie ako telo, tak aj myseľ – a to isté platí aj pre prenatálnu masáž, po ktorej sa môžete cítiť mimoriadne úžasne. Tu je všetko, čo budúce mamičky musia vedieť o masáži počas tehotenstva.

zdroj: whattoexpect.com

Čo je to prenatálna masáž?

 • Prenatálne masáže sú prispôsobené anatomickým zmenám, ktorými prechádzate počas tehotenstva. Pri tradičnej masáži môžete stráviť polovicu času ležaním na bruchu (čo pri tehotenskom brušku nie je možné) a polovicu času smerovaním nahor (poloha, ktorá vyvíja tlak na hlavné cievy, čo môže narušiť prietok krvi svojmu dieťaťu a zanecháte vo vás nevoľnosť).
 • Ale ako sa zmení váš tvar a držanie tela, vyškolený masážny terapeut nastaví polohy so špeciálnymi tlmiacimi systémami alebo otvormi, ktoré vám umožnia bezpečne ležať lícom nadol a zároveň poskytnú priestor pre vaše rastúce bruško a prsia. Alebo si môžete ľahnúť na bok s opierkou o vankúše. 
zdroj: beautymumsbabies.wordpress.com

Môžu si tehotné ženy dať urobiť masáž?

 • Prenatálne masáže sa všeobecne považujú za bezpečné po prvom trimestri, pokiaľ  získate od svojho praktického lekára zelenú a  informujete svojho maséra o tom, že ste tehotná. Ale budete sa chcieť vyhnúť masáži počas prvých troch mesiacov tehotenstva, pretože môžu vyvolať závraty a zvýšiť rannú nevoľnosť.
 • Napriek mýtom, ktoré ste možno počuli, neexistuje žiadne tlačidlo magického vysunutia, ktoré by náhodne narušilo vaše tehotenstvo, a neexistuje veľa spoľahlivých vedeckých dôkazov o tom, že konkrétne typy masáže môžu mať ten či onaký efekt. Niektorí masážni terapeuti sa vyhýbajú určitým tlakovým bodom, vrátane tých medzi kotníkom a pätou, kvôli obavám, že by to mohlo spôsobiť kontrakcie, ale dôkazy o tom, či masáž môže skutočne naštartovať pôrod, sú nepresvedčivé (až neexistujú).
 • Je dobré vyhnúť sa masírovaniu bruška, pretože tlak na túto oblasť, keď ste tehotná, vám môže byť nepríjemný.
 • Ak ste v druhej polovici tehotenstva (po štvrtom mesiaci), počas masáže neleží budúca mamička na chrbte; totižto váha vášho dieťaťa a maternice môže stlačiť krvné cievy a znížiť cirkuláciu vašej placenty, čo spôsobí viac problémov, ako akákoľvek masáž dokáže vyliečiť.
zdroj: bubhub.com
 • Počas prenatálnej masáže neočakávajte hlbokú prácu nôh na nohách. Zatiaľ čo jemný tlak je bezpečný (a môžete sa cítiť nebesky!), Tehotné ženy sú obzvlášť náchylné na krvné zrazeniny, ktoré môžu hlbokou masážou vytlačiť. To zase môže byť riskantné. Na iné časti tela môže byť tlak pevný, taký hlboký alebo jemný, ako by ste chceli. Vždy komunikujte s terapeutom o tom, či sa cítite dobre – a či vás niečo začne bolieť.
 • Ďalšia vec, ktorú treba mať na pamäti: Aj keď akýkoľvek masážny terapeut môže teoreticky praktikovať masáž na tehotných ženách, je najlepšie ísť k špecialistovi, ktorý má minimálne 16 hodín pokročilého výcviku v oblasti masáží matiek. (Neexistuje žiadna konkrétna certifikácia, takže by ste sa mali spýtať, až sa dohodnete.) Týmto spôsobom si môžete byť istí, že ste v rukách niekoho, kto presne vie, ako zmierniť bolesť a tlak súvisiaci s vašou meniacou sa anatómiou.
 • Na záver sa vždy pred prenatálnou masážou poraďte so svojím lekárom – najmä ak máte cukrovku, ranné nevoľnosti, preeklampsiu, vysoký krvný tlak, horúčku, nákazlivý vírus, bolesti brucha alebo krvácanie – sú to komplikácie, vďaka ktorým môže byť masáž počas tehotenstva riziková. .
zdroj: sevickleyspa.com

Aké sú výhody prenatálnej masáže?

 • Výskum ukazuje, že masáž môže znížiť stresové hormóny vo vašom tele a uvoľniť svaly. Môže tiež zvýšiť prietok krvi, čo je také dôležité, keď ste tehotná, a udržiavať váš lymfatický systém na maximálnej účinnosti. A znova spojí vašu myseľ s vašim telom, spojenie je upokojujúce, ak si niekedy kladiete otázku, či je tam dieťa, alebo či sa vo vás usadil cudzinec.

Počas tehotenstva vám môžu pravidelné prenatálne masáže nielen pomôcť relaxovať, ale aj zmierniť:

 • Nespavosť
 • Bolesť kĺbov
 • Bolesť krku a chrbta
 • Kŕče nôh
 • Ischias
 • Opuch v rukách a nohách (pokiaľ tento opuch nie je dôsledkom preeklampsie).
 • Bolesť karpálneho tunela
 • Bolesti hlavy a upchatie dutín

Zdroj: https://www.whattoexpect.com/pregnancy/pregnancy-health/prenatal-massage/

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať