DomovZábavaSilvestrovské tradície vo svete I.

Silvestrovské tradície vo svete I.

- Reklama -

Silvester je časom osláv uplynulých 365 dní a vítania toho, čo je pred nami. V Amerike je to poznamenané veľkým pádom lopty na Times Square, bozkom s vašou polovičkou, keď hodiny odbijú 12 a vyskočenými korkami z fliaš šampanského či vína. Všetci sú v dobrej nálade a optimistickí ohľadom budúcnosti.

Filipíny

Na Filipínach veria, že na Silvestra by malo byť všetko okrúhle. To predstavuje mince a hovorí sa, že prinesú bohatstvo do budúcnosti. Oslava zahŕňa veľa hluku s klaksónmi, hudbou, krikom, fúkaním na píšťalky, štrnganím hrncov a panvíc a zapaľovaním petárd – aby ste zabránili nešťastiu a zlým duchom. Filipínci jedia aj tradičné rezance a pochúťky ako malagkit a biko. Než hodiny odbijú polnoc, všetky okná a dvere, vrátane skriniek, skríň a zásuviek, sa nechajú otvorené, aby do nich vstúpilo šťastie.

Čína

Čínsky Nový rok nastáva niekde medzi koncom januára a tretím februárovým týždňom. Preplnenými ulicami sa prepletajú sprievody tancujúcich drakov a levov, ktoré predstavujú dlhovekosť a bohatstvo. Ľudia v celej krajine zapaľujú plastové petardy, aby vytvorili hlasné zvuky, ktoré odstrašujú zlých duchov. Okrem toho rodiny rozdávajú šťastné peniaze svojim blízkym. Tie sú vložené do červených obálok s ich priezviskom a správami pre šťastie napísanými zlatou farbou.

Južná Kórea

Silvester je v Južnej Kórei špeciálna príležitosť. Mnohé z prímorských miest organizujú „festivaly východu slnka“, na ktorých ľudia sledujú prvý východ slnka v novom roku. Ak si pri východe slnka vyslovíte želanie, na nový rok sa vám to splní. Niektorí ľudia tiež zapisujú svoje nádeje a sny a vkladajú ich do balónov alebo lampiónov, ktoré sú vypustené do neba. Kórejci v tento deň nosia tradičné hanboky a zameriavajú sa na opätovné spojenie s rodinou. Robia tiež ryžové koláčiky alebo knedle duk gook, aby ich ponúkli svojim nebohým predkom.

Ekvádor

Pri každoročnom Años Viejos ľudia v Ekvádore o polnoci pália strašiaky. Tie sú naplnené papierom alebo pilinami a sú vymodelované podľa verejnej osobnosti, ktorá v predchádzajúcom roku nejakým spôsobom ukrivdila svetu, ako napríklad skorumpovaný politik alebo celebrita, ktorá má na rováši škandál. Táto tradícia vznikla v Guayaquile v roku 1895, keď mesto zasiahla epidémia žltej zimnice a rakvy plné šiat zosnulých boli spálené kvôli očiste. Ekvádorčania tiež pália fotografie z predchádzajúceho roka v mene šťastia a odznova.

Brazília

Ešteže je počasie v Brazílii po celý rok pekné, pretože ľudia radi oslavujú Silvestra priamo vo vode. Za šťastie sa považuje, ak dokážete preskočiť sedem rôznych vĺn a zároveň si niečo priať, pre každú vlnu jedno prianie. Okrem toho si užívajú ohňostroje na brehoch Rio de Janeiro a jedia šošovicu, ktorá symbolizuje bohatstvo. Najobľúbenejšia farba na nosenie v tento deň je biela, pretože sa o nej hovorí, že prináša šťastie a mier. Podobne ako v Años Viejos pália bábiky v životnej veľkosti s tvárovými maskami, ktoré predstavujú zlé udalosti z minulého roka.

Peru

Ako je to vo väčšine krajín Južnej Ameriky, aj Peruánci oslavujú nový rok hroznom, ohňostrojmi a tradičnými jedlami. Majú však aj svoj vlastný zvyk, ktorý zahŕňa položenie troch zemiakov pod stoličku. Jeden je olúpaný, jeden čiastočne olúpaný a druhý má celú šupku. O polnoci si človek vyberá zemiak so zavretými očami a každý dáva predpoveď do budúcnosti. Ak si zaobstaráte ten s kožou, budete prosperovať, ten, ktorý je čiastočne olúpaný, znamená, že budete mať normálny rok, a ten bez kože znamená, že vám je súdené nemať peniaze.

zdroj: freepik.com

Austrália

Oslávte sviatok počas vrcholného leta. V Austrálii oslavujú Silvestra, zatiaľ čo slnko svieti. Ohňostroj označuje koniec nového roka, najpompéznejší sa odohráva o polnoci v prístave Sydney. Deň je určený na oddych, návštevu rodiny a priateľov, a ak máte čas, návštevu jedného z mnohých dostihových karnevalov, sprievodov alebo letných jarmokov.

Zdroj: https://www.qualitylogoproducts.com/blog/new-years-traditions-facts-around-the-world/ 

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať