DomovMóda a krásaŠperk medzi teniskami: slávny model Adidas Superstar

Šperk medzi teniskami: slávny model Adidas Superstar

- Reklama -

Superstar bola pôvodne basketbalová obuv vyrobená spoločnosťou Adidas v roku 1969. Tenisky Superstar boli predstavené ako nízka verzia basketbalovej obuvi pre profesionálov ale aj amatérov, no hlavne milovníkov tohto športu. Superstar však postupne dosiahli takú popularitu o akej sa Adidas ani len nesnívalo. Od momentu vzniku majú za sebou celkom slušnú históriu a rôzne spolupráce s celebritami. Tak schválne, kto z vás má tiež doma minimálne jeden pár tenisiek Superstar?

Adidas Superstar, Zdroj: adidas.com
Tenisky Superstar ako basketbalová obuv, Zdroj: hypebae.com

História Adidas Superstar

Táto ikonická obuv, ktorá bola prezývaná aj ako, „mušľové tenisky“ vďaka svojej gumovej špičke je považovaná za jeden z hlavných vplyvov na vzostupe modernej „teniskovej kultúry“. V čase predstavenia Superstar na trh boli spočiatku tenisky kvôli kombinácii kože a gumovej špičky úplne neslýchané, no netrvalo dlho a pre svoju unikátnosť si získali pozornosť profesionálnych basketbalistov. Hlavným basketbalistom, ktorý v tej dobe udával trendy a prepadol mánii Adidas Superstar bol Kareema Abdula Jabbara.

Tieto revolučné kvalitné tenisky čoskoro nosili viacerí hráči NBA kvôli svojim ochranným vlastnostiam a ich vplyv pomohol spoločnosti Adidas posilniť v USA známe meno športovej značky. Aj keď sa technológia v obuvníckom priemysle posúvala ďalej, Superstar sa vždy držali tak vysoko, že umožňovali prirodzený prechod a kráčanie s módou aj trendami.

Spolupráca Adidas a Run D.M.C.

V 80. rokoch bolo okrem basketbalu slávne aj odvetvie hudby. Trend čo sa nosenia Adidas Superstar týka udala hip-hopová a rap skupina Run- D.M.C. Tieto tenisky si totiž zvolili ako svoju módnu voľbu na vystúpenia. Nosili ich bez šnúrok a s vytlačenými jazykmi smerom von. Stalo sa to tak originálnym, že o tom dokonca napísali pieseň ako reakciu na anti-sneaker rapovú skladbu Jerralda Deasa s názvom „Felon Sneakers“, trio Run- D.M.C. vydalo pieseň s názvom „My Adidas“. Práve to považujeme za začiatok jednej z najúspešnejších, ale tiež veľmi nečakaných spoluprác v oblasti módy. Bolo to prvýkrát, čo športová značka použila hudobný priemysel na uvedenie svojho produktu na trh. Tenisky Superstar sa stali súčasťou módy pre mladých a dodnes sa skôr ako športová obuv nosia po celom svete ako bežná obuv.

Run D.M.C., Zdroj: theuardian.com
Spolupráca Adidas a Run D.M.C

Tenisky Superstar sú považované za základnú obuv, ktorú si ľudia v priebehu rokov tak obľúbili, že sa nosí v každom kúte sveta. Schopnosť Adidas osloviť cez tieto ikonické tenisky davy a rôzne typy ľudí či kultúry je ohromná.

V roku 2005 spoločnosť Adidas oslávila 35. výročie Superstar spoluprácou s ikonami zo sveta hudby, módy a umenia vytvorením kolekcie Adidas 35. výročie. Superstar dodnes zostáva dôležitou súčasťou módnej značky Adidas najmä v retro štýle. Niekto by dokonca povedal, že Adidas Superstar je jedným z najlepších dizajnov tenisiek všetkých čias. Tenisky prešli mnohými variáciami, spoluprácami a experimentovaním, s tržbami v hodnote miliónov dolárov. Dopad na ľudovú kultúru síce je nezmerateľný, no s istotou môžeme povedať že bol a stále je obrovský. Teniskám Superstar sa podarilo to, čo máloktorému kúsku zo sveta módy- spojila svet športu, popkultúry, hudby a tenisiek.

Spolupráca Adidas a značky Prada, Zdroj: hypebae.com

V roku 2017 zvíťazili Adidas Superstar v konkurencii značiek Jordan, Nike a Adidas Boost aj NMD. V tomto roku to boli najpredávanejšie topánky v USA. Kultúrne aj prostredníctvom štatistík zisku sa Adidas Superstar stále drží na čele teniskovej kultúry aj 50 rokov po svojom prvom vydaní. Čo ďalšie si pre nás tento šperk medzi teniskami pripraví počas ďalších 10 alebo dokonca 50 rokov? Necháme sa prekvapiť!

Zdroje:

http://thatshoeguy.com/history/history-of-adidas-superstar/

https://hypebae.com/2019/12/adidas-superstar-sneaker-history-archive-icon

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať