DomovTelo a myseľŠportové aktivity, pri ktorých spálite najviac kalórií

Športové aktivity, pri ktorých spálite najviac kalórií

- Reklama -

Pri chudnutí musíte spáliť viac kalórií ako skonzumujete. Pri ktorých športoch teda spálite najviac kalórií? Aké sú najlepšie typy cvičenia na udržanie si formy? Počet kalórií, ktoré pri cvičení spálite väčšinou závisia od vašej hmotnosti, ale ovplyvňuje ich aj vaša výška a vek. Ak máte každý deň babitý program, môže byť pre vás náročné naplánovať si cvičenie. Keby ste mali iba hodinu na cvičenie denne, na ktoré športy by ste sa mali zamerať aby ste spálili čo najviac kalórií?

Šport, Zdroj: unsplash.com

Koľko spálených kalórií závisí od niekoľkých faktorov, medzi ktoré patrí:

  • trvanie cvičenia
  • tempo
  • intenzita
  • váha a výška

Spravidla platí, že čím viac vážite, tým viac kalórií spálite pri fyzickej aktivite. Ak chcete vedieť presný počet, ideálne by ste mali spolupracovať s osobným trénerom. Práve ten by vám vedel vypracovať individuálny plán vrátane výpočtu spálenia kalórií počas tréningu. Ak si trúfate na cvičenie a boj so spaľovaním kalórií bez trenéra, motivujte sa našim zoznamom športov, pri ktorých by ste mali spáliť najviac kalórií.

Šport, Zdroj: unsplash.com

Beh

Beh je všeobecne najlepším cvičením na spálenie kalórií. Ak však nemáte dostatok času na beh, môžete si tréning skrátiť na vysoko intenzívne šprinty. Vaše telo bude rýchlo spaľovať kalórie a poslúži to doslova ako palivo pre váš tréning. Pred šprintom sa zahrejte pomocou poskokov s odrazom znožmo tzv. jumping Jacks.

Spálené kalórie za minútu: 11-16

Plávanie

Plávanie je tréning, ktorý spaľuje dostatok energiu a zároveň zlepšuje svalovú silu, prietok krvi a kapacitu pľúc aj srdca. Za 30 minút príležitostného plávania spálite zhruba rovnaký počet kalórií ako za 30 minút rýchlej chôdze. Plávanie je však pre organizmus menej stresujúce a zaťažujúce. Môže to byť vhodné cvičenie, ak máte problém s kĺbmi alebo obmedzenú pohyblivosť. Aby ste si zvýšili spálenie kalórií počas plávania, môžete si po plaveckom tréningu vyskúšať aj vodný aerobik.

Spálené kalórie za minútu: 8-12

Plávanie, Zdroj: unsplash.com

Aerobic

Cvičenie na spaľovanie kalórií sa neobmedzuje iba na beh a vysoko intenzívny tréning. Ak radi tancujete, môžete spáliť kalórie tak, že si vyskúšate vysokoenergetické tanečné cvičenie. Tanec je kardio cvičenie maskované ako zábavná pohybová činnosť. Je to zábavný spôsob ako zvýšiť srdcovú frekvenciu a veľmi nenápadne spáliť kalórie. Okrem aerobicu môžete skúsiť tiež populárne tanečné cvičenie ako Zumba alebo Bokwa.

Spálené kalórie za minútu: 6-10

Aerobic, Zdroj: unsplash.com

Beh je jednoznačným víťazom čo sa týka spálených kalórií za hodinu. Vynikajúcou voľbou je aj stacionárne bicyklovanie, rýchla chôdza a plávanie. Cviky HIIT sú tiež výborné na spaľovanie kalórií. Po HIIT cvičení bude vaše telo pokračovať v spaľovaní kalórií až 24 hodín. Individuálne vedené tréningy môžete konzultovať aj s osobným trénerom alebo fyzioterapeutom. Títo špecialisti vám môžu pomôcť cvičiť bezpečne a efektívne.

Zdroje:

https://www.thefocus.news/health-and-fitness/which-sports-burn-the-most-calories-the-best-exercise-for-staying-in-shape/

https://www.businessinsider.com/exercises-sports-burn-most-calories-2017-4

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať