DomovTelo a myseľŠtýly jógy a ako si vybrať tú pravú

Štýly jógy a ako si vybrať tú pravú

- Reklama -

Vyznáte sa v jóge a jej štýloch? – Poradíme vám, ktorý je pre vás najvhodnejší. Jóga je slobodná a ponúka každému to, čo presne potrebuje. Zapája ako telo, tak aj myseľ a predáva tak svojim praktizantom určitú filozofiu, ktorá ich potom sprevádza aj v ostatných oblastiach života. Pestuje v nás vedomie, pozornosť, všímavosť a učí nás žiť v prítomnosti.

Jóga prešla za posledných pár rokov dlhú cestu. Prezrite si rozvrh ktoréhokoľvek štúdia a uvidíte toľko rôznych druhov jógy, od ashtanga jógy a kundaliní jógy až po anti-gravity jógu a acro jógu. Možno ste už niekedy počuli – alebo ste vyskúšali – niektoré z modernejších a neobvyklejších iterácií starodávnej praxe: hip-hopovú jógu, HIIT jógu alebodokonca nahú jógu … len pre vymenovanie. Jóga predovšetkým ignoruje filozofiu „no pain-no gain“, ktorá je rozšírená vo fitness komunitách. Jóga nie je miestom, kde sa môžete presadiť, prekročiť svoje hranice alebo ignorovať svoje telo. Primárnym princípom je „ahimsa“, ktorý nepoškodzuje, a to začína výberom správneho typu jógy pre vás.

Zrolované jógamatky v poličkách,
Zdroj: unsplash.com

Základné štýly a ako sa v nich orientovať

Keď sa snažíte zistiť, ktorý z rôznych druhov jogy je pre vás najlepší, nezabudnite, že neexistuje žiadna správna alebo nesprávna – iba taká, ktorá by pre vás v tejto chvíli nebola vhodná. Nie je nezvyčajné, že sa praktizujúci najprv zamilujú do dynamickejších štýlov, ako je ashtanga alebo power jóga, postupne však radi prechádzajú do jemnejších, ako je klasická hatha jóga alebo restoratívna jin jóga. Možnosti sú široké a niekedy sa môžete cítiť zmätení. Avšak vo všetkých štýloch sa stretnete s asanámi (jógové pozície) a jedine sa mení ich poradie, rýchlosť prevedenia pohybu, dĺžka zotrvania v polohe, a iné tiež môžu byť dychové cvičenia, časť meditácie a relaxácie, alebo niekde dokonca používate aj pomôcky (jógamatka je samozrejmosťou).

1. Vinyasa jóga

Vinyasa joga sa tiež nazýva „flow jóga“ alebo „vinyasa flow“. Je to bežný štýl. Slovo „vinyasa“ sa prekladá do slova „miesto zvláštnym spôsobom“, ktoré sa často interpretuje ako spojenie dychu a pohybu.

Vinyasa jóga je často považovaná za najšportovejší štýl jogy. Vinyasa bola adaptovaná z ashtanga jogy v 80. rokoch. Flow jóga je štýl jogy, pri ktorom sú pózy synchronizované s dychom v nepretržitom rytmickom toku vo forme pozdravov slnka, čo sú rozsiahle zostavy, ktoré pomáhajú stimulovať krvný obeh, prebúdzajú tráviaci systém a posilňujú pľúca. Tok môže mať meditatívnu povahu, upokojuje myseľ a nervový systém, aj keď sa hýbete. Sekvencie vinyásy sa perfektne dajú spojiť s hudbou a vinyasu flow tak možno prirovnať k pohybovej forme meditácie.

Vinyasa joga je vhodná pre tých, ktorí jogu nikdy neskúšali, ako aj pre tých, ktorí sa jej venujú už roky.

Trojica žien v polohe „dolný pes“,
Zdroj: pexels.com

2. Hatha jóga

Klasický a tradičný štýl jógy, kde podľa sanskritu výraz „hatha“ zastrešuje výraz pre všetky fyzické polohy jógy. Na západe sa hatha jóga jednoducho vzťahuje na všetky ostatné štýly jógy (ashtanga, Iyengar atď.), ktoré vychádzajú z fyzickej praxe. Existujú však aj ďalšie odvetvia jógy, ako napríklad kriya, raja a karma joga, ktoré sú oddelené od fyzickej jógy. Fyzická jóga je najobľúbenejšia a má mnoho štýlov. Pohyby sú pomalé a v jednotlivých polohách sa zotrváva dlhšiu dobu, a vnímate pritom, ako sa v nich cítite a čo prežívate. Meditácia je dôležitou súčasťou tohto typu jógy, ktorá sa objavuje pred začatím cvikov a aj po docvičení.

Ak ste začiatočník či v jóge, alebo všeobecne vakejkoľvek fyzickej aktivite, hatha jóga je pre vás to pravé.

3. Yin jóga

Je to druh jógy, ktorá má korene v bojových umeniach i jóge a je navrhnutá na zvýšenie obehu v kĺboch ​​a zlepšenie ich flexibility. Cvičenie sa zameriava na boky, kríže a stehná a využíva rekvizity ako podhlavníky, prikrývky a bloky, vďaka ktorým gravitácia umožňuje prácu a pomáha relaxovať. Zatiaľ čo iné formy jogy sa zameriavajú na hlavné svalové skupiny, yin jóga sa zameriava na spojivové tkanivá tela. Umožňuje telo odpočívať v pohodlných polohách.

Yin je skvelá pre začiatočníkov, pretože polohy sa dajú vydržať od 45 sekúnd do 2 minút.Yin tiež napomáha zotaveniu sa z tvrdého tréningu. Je to krásna prax, ktorá ctí pokoj.

Dve slečny v lotosovom sede alebo v snahe oň (padmasana),
Zdroj: pexels

4. Iyengar jóga

Nosí meno svojho zakladateľa, B.K.S. Iyengar, ktorý rozvinul svoju klasickú prax založenú na zosúladení postupov v Indii. Polohy sa spravidla držia dlho a zároveň sa upravujú markanty pózy. Iyengar sa veľmi spolieha na rekvizity, vrátane stoličiek, stien a lavíc, okrem bežných aj ako remene, bloky a podhlavníky, ktoré pomáhajú študentom zdokonaliť formu a bezpečným spôsobom ísť hlbšie do póz. Tento štýl je skutočne vynikajúci pre ľudí so zraneniami, ktorí musia pracovať pomaly a metodicky.

5. Restoratívna jóga

Ak by ste išli okolo tréningu regeneračnej jógy, mohli by ste si myslieť, že každý na podložke drieme . Restoratívna jóga sa zameriava na ukončenie činnosti po dlhom dni a uvoľnenie mysle. Tento štýl sa vo svojej podstate zameriava na relaxáciu tela. Obnovujúca jóga tiež pomáha očistiť a oslobodiť vašu myseľ.

Táto forma jogy využíva rekvizity na podporu tela. Cieľom je úplne sa uvoľniť do póz, ktoré sa držia najmenej päť minút, ale často aj dlhšie. To znamená, že na takej hodine môžete robiť iba niekoľko póz a je úplne prijateľné, aby ste sa počas nich prepadli do spánku. Niektorí učitelia vás môžu dokonca viesť jógou nidra – meditáciou so sprievodcom, ktorá vám umožní blažene sa pohybovať medzi spánkom a bdením.

Aj keď všetky rôzne druhy jogy môžu pomôcť pri odbúravaní stresu a zdraví mozgu, regeneračná joga sa zameriava na down-reguláciu nervového systému. Restoratívna jóga môže byť prospešná pre tých, ktorí potrebujú odbúrať stres a navodiť vnútornú harmóniu a pokoj.

Lekcia jógy na pláži,
Zdroj: unsplash.com

6. Kundaliní jóga

Vychádza z viery, že človek sa skladá zo 7 energetických centier, zvaných „čakry“. Tie sú umiestnené pozdĺž chrbtice – od kostrče až po hlavu. Kundaliní v sanskrte znamená „energia životnej sily“ (v komunite jógy známa ako prána alebo chi), o ktorej sa predpokladá, že je pevne zvinutá v spodnej časti chrbtice. Tá sa prirovnáva ku stočenému hadovi a cvičením kundalíni jógy sa tak „had“ postupne prebúdza a postupuje nahor chrbticovým kanálom. Pre niekoho možno ťažšie predstaviteľné, takisto si ale aj tento štýl nemusíte vybrať práve vy.

Tieto sekvencie jógy sú starostlivo navrhnuté tak, aby stimulovali alebo odomykali túto energiu a znižovali stres a negatívne myslenie.Cvičenie kundaliní jogy je rovnocenné ako duchovné, tak aj fyzické. Hodiny takejto jógy skutočne pracujú s vašim jadrom a dýchaním pomocou rýchlo sa pohybujúcich, povzbudzujúcich postojov a dychových cvičení. Tieto hodiny sú dosť intenzívne a môžu zahŕňať spev, mantru a meditáciu.

Žena v náročnejšej jogovej pozícii, v mostíku so vzpriamenou nohou,
Zdroj: unsplash.com

7. Ashtanga jóga

Aštanga jóga sa skladá zo šiestich sérií konkrétnych póz, ktoré sa učia v poradí. Každá póza a každá séria sa študentovi „odovzdá“, keď sa ich učiteľ rozhodne, že zvládli predchádzajúcu. Jedná sa o veľmi fyzickú jogu v štýle flow s duchovnými zložkami – možno si ju pamätáte ako tú, ktorý robila Madonna koncom 90. rokov. Učitelia aštangy sa podrobujú praktickým úpravám a v štúdiách v Mysore (pomenovaných podľa mesta, kde žil a učil guru praxe Sri K. Pattabhi Jois) má každý študent svoju vlastnú jedinečnú prax.

Je obvykle veľmi intenzívna – vyžaduje totiž nepretržitý pohyb, niekoľkonásobné pozdravy slnka a disciplínu pre vykonávanie každodennej praxe. Inštruktor sa pohybuje tempom svojho vlastného dychu a k svojmu osobnému okraju alebo bodu rastu. „Každá osoba si zapamätá postup a pohybuje sa svojím vlastným tempom cez pózy.

Ashtanga stimuluje trávenie, upokojuje nervový systém a zlepšuje koncentráciu a sústredenie. Aštanga vinyasa jóga sa na Západe často vyučuje ako „vedené“ kurzy, kde sa prvá alebo druhá séria vyučuje od začiatku do konca v priebehu 90 minút až dvoch hodín. Na hodinách ashtanga nehrá žiadna hudba.

Dámy na hodine jógy v pozícii „warrior-I“,
Zdroj: pexels.com

8. Power jóga

Rovnako ako vinyasa jóga, aj power jóga sleduje svoje korene v ashtanga, je však menej režimovaná a je otvorenejšia pre interpretáciu jednotlivými učiteľmi. Power jóga je všeobecne aktívnejšia a robí sa rýchlejším tempom ako iné štýly jogy.Power jóga posilňuje svaly a zároveň zvyšuje flexibilitu. Variácie sekvencií udržujú mozog v činnosti, zatiaľ čo vy pracujete so všetkými svalovými skupinami v tele.

Power jóga môže byť hot jóga alebo nie, a niektoré štúdiá ponúkajú kombináciu silovej jógy a jógy s pomalým tokom, ktoré študentom uľahčia toto intenzívne cvičenie.Power jóga sa praktizuje na hudbu a pokiaľ sú hodiny vinjásy flow zamerané viac silovo, dajú sa prirovnať práve k power jóge.

9. Bikram/hot jóga

Tieto triedy, podobne ako triedy ashtanga, pozostávajú zo súboru sérií póz vykonávaných v rovnakom poradí a prax má prísne pravidlá. Každá hodina je 90 minút s 26 pozíciami a dvoma dychovými cvičeniami. Čo je ale podstatné, miestnosť praktizovania musí mať teplotu 37-42°C, pričom u hot jógy prevažuje teplota 38°C, bikram jóga vyžaduje až 42 °C, pričom vlhkosť miestnosti je tiež významná a spravidla daná na 40%.

Oddaní horúcej jogy vyznávajú obrovské množstvo potu a väčšiu flexibilitu, ktorú im cvičenie poskytuje. Cvičenie jógy vo vyhriatom prostredí umožňuje študentom dostať sa hlbšie do správneho držania tela, zlepšuje krvný obeh a pomáha pri detoxikácii tela.Hot jóga patrí medzi svižnejšie odvetvia jógy, podobá sa vinyjáse a sekvencie polôh sú rôznorodé.

Dievča v pozícii „cow face“, vo fialových legínach, na čiernej jógamatke, v ozadí s kvetinkou,
Zdroj: unsplash.com

10. Jivamukti (tiež Džívamukti) jóga

Jivamukti sú hlavne hodiny vinyasa-flow typu naplnené hinduistickými duchovnými učeniami. Tento štýl vo svojej podstate zdôrazňuje spojenie so Zemou ako so živou bytosťou, takže väčšina oddaných Jivamukti sa riadi svojou vegetariánskou filozofiou.

Lekcie sa skladbou podobajú ashtange alebo vinyase a zostavy sú praktizované dynamicky. Rozdiel je v tom, že každá hodina džívamukti má nejakú tému, ktorej sa podriaďuje vedenia a plynutie lekcie.

11. Prenatálna jóga

Jóga môže byť pre budúce mamičky skvelým tréningom. Často sa zameriava na zmiernenie bolestí spojených s tehotenstvom, ako sú boľavé boky alebo boľavé kríže. Prenatálny jógový tréning poskytuje úľavu od stresu, cvičenie a starostlivosť o seba v jednom sedení a dýchacie cvičenia sa môžu hodiť aj počas pôrodu.

Pretože ide o postup navrhnutý špeciálne pre budúce mamičky, vylučuje pózy, ktoré by mohli byť pre meniaci sa organizmus príliš náročné alebo nebezpečné. (Ak ste tehotná, nezabudnite sa však najskôr poradiť so svojím lekárom). Tiež často zahŕňa množstvo cvičení, ktoré majú pripraviť vaše telo na pôrod, ako drepy a práce na pánvovom dne.

12. Aerial jóga

Ukáźka anti-gravity jógy,
Zdroj: unsplash.com

Alebo aj letecká joga – niekedy nazývaná aj antigravitačná – je pomerne nová, ale rýchlo sa uchytila. Zahŕňa tradičné jogové pózy s pridanou podporou silnej, hodvábnej hojdacej siete, ktorá visí zo stropu. Hojdacia sieť sa používa ako podporná opora v pózach ako holub alebo pes smerujúci dole a pomáha vám ľahšie vykonávať obrátené pózy (ako sú stojky a stojky), ktoré by mohli presahovať vaše schopnosti alebo úroveň pohodlia. Používa sa tiež na savasanu podobnú kuklu (konečná odpočinková póza na konci hodiny jogy). Vyučovanie môže byť fyzicky náročné alebo relaxačné.

Zavesenie dolu hlavou obráti prietok krvi v tele a dekomprimuje chrbticu, čo poskytuje veľkú úľavu a euforický pocit.

13. Acro jóga

Acro jóga zaujme známe jogové pózy – ako napríklad pes smerujúci nadol alebo plank – a umožňuje im zdvojnásobiť zábavu (a niekedy aj zdvojnásobiť prácu) pridaním partnera. Jeden partner slúži ako „základňa“ na zemi, zatiaľ čo druhý je „leták“, ktorý sa opiera o chodidlá základne. Kvôli bezpečnosti by mal byť vždy zapojený pozorovateľ. Acro jóga umožňuje ľuďom vymaniť sa z pravouhlého ohraničenia svojej jógamatky.

Základná pozícia v acro jóge,
Zdroj: pexels.com

Zdroj: mindbodygreen.com, yogamedicine.com, yogajournal.com

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať