DomovOsobný rozvojSuper študenti a ich 5 návykov

Super študenti a ich 5 návykov

- Reklama -

Stať sa super študentom je jednou z najdôležitejších zručností, ktoré potrebujete, aby ste uspeli v 21. storočí. Super študenti sa neustále samo vzdelávajú. Všetci máme dostatok intelektuálnej sily na zvládnutie novej disciplíny. Takmer každý sa môže stať super študentom – so správnou technikou. Lepšie vzdelávacie prístupy môžu tento proces spríjemniť. Kľúč k rýchlemu získavaniu zručností nie je komplikovaný. Ak sa chcete naučiť nové zručnosti na zlepšenie svojej kariéry, tak si prečítajte niektoré z nasledujúcich návykov študentov, ktoré môžu byť pre vás užitočné.

Super študenti sa veľa naučili

Čítanie nám vytvára akési cvičenie pre naše telo. Poskytuje nám slobodu potulovať sa priestorom, časom, históriou a ponúka hlbší pohľad na myšlienky, koncepty a emócie. Váš mozog je pri knihách aktívny – rastie, mení sa a vytvára nové spojenia a rôzne vzorce v závislosti od typu materiálu, ktorý čitate. Vysoko úspešní študenti veľa čítajú. 

V skutočnosti veľa úspešných ľudí zdieľa toto uznanie čítania. Čítanie nevidia ako fušku, ale ako príležitosť na zlepšenie svojho života, kariéry, či podnikania. Elon Musk vyrástol čítaním kníh denne. Bill Gates číta ročne aj 50 kníh. Mark Zuckerberg číta každé dva týždne aspoň jednu knihu. Vo svete, v ktorom sú informácie novou menou, je čítanie najlepším zdrojom neustáleho učenia sa, znalostí a získavania väčšieho množstva tejto meny.

Super študenti vnímajú učenie ako proces

Učenie je cesta, objavovanie nových vedomostí, nie cieľ. Je to príjemný celoživotný proces. Pochopenie akejkoľvek témy, nápadu alebo nového myslenia si vyžaduje nielen horlivé pozorovanie, ale predovšetkým trvalú zvedavosť. Učenie je investícia, ktorá sa zvyčajne vypláca vo zvýšených príjmoch. 

Ilustračný obrázok
Zdroj: pixabay.com

Učenie je na celý život, ak chcete prosperovať v neustále meniacom sa svete. Super študenti si tento proces vážia. Nemajú konečný cieľ, snažia sa o neustále zlepšovanie. Stále si osvojujú nové princípy, procesy, pohľady na svet, modely myslenia, atď.. Je pre nich veľmi dôležité dobrovoľné pokračovanie a sebamotivácia pri získavaní vedomostí.

Super študenti učia ostatných, čo vedia

Podľa prieskumu si študenti zachovávajú približne 90 % toho, čo sa učia, keď vysvetľujú niekomu inému, alebo informácie okamžite používajú. Učiť niekoho, čo viete, je jedným z najúčinnejších spôsobov, ako sa učiť, pamätať si a vybavovať si nové informácie. Je to jeden z najspoľahlivejších spôsobov budovania silnejších pamäťových stôp. 

Ilustračný obrázok
Zdroj: pixabay.com

Efektivní študenti sa starajú o svoje mozgy

Udržiavanie zdravého mozgu je veľmi dôležité. Čo robíte, alebo nerobíte pre svoj mozog, môže výrazne ovplyvniť to, ako spracováva získané informácie. Každý chce žiť aktívny život tak dlho, ako je to možné. Tento cieľ závisí aj od zdravia mozgu.

To znamená, že by ste mali jesť veľa potravín, ktoré spomaľujú proces starnutia – čučoriedky, zelenina (listová zelenina – kel, špenát, brokolica), celé zrná, získavanie bielkovín z rýb a strukovín a vyberať si zdravé nenasýtené tuky (napr. olivový olej) pred nasýtenými tukmi (napr. maslom).

Študenti si robia krátke prestávky, skoro a často

Prestávky sú rozhodujúce pre zachovanie všetkého, čo sa rozhodnete naučiť. Krátke a časté prestávky vám pomôžu naučiť sa veci lepšie a dokonca zlepšiť mieru zadržania informácií. Prestávky pomáhajú mozgu spevniť spomienky počas odpočinku. Je dôležité optimalizovať časovanie intervalov odpočinku, aby ste dosiahli lepšie výsledky.

Ilustračný obrázok
Zdroj: pixabay.com

Neurónové siete našich mozgov potrebujú čas spracovať informácie. Rozloženie vášho učenia vám pomôže efektívnejšie zapamätať si nové informácie. Doprajte svojmu mozgu dostatok času na oddych a regeneráciu.

Zdroje:

https://medium.com/personal-growth/6-habits-of-super-learners-63d466a254fd

https://www.theguardian.com/science/2020/feb/16/neuroscience-become-a-super-learner-scientific-research-better-learning-long-term-memory


- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať