DomovOsobný rozvojTop 10 výhod tanca

Top 10 výhod tanca

- Reklama -

Už ste niekedy premýšľali o tom, že by ste sa tancu začali venovať ako spôsob udržiavania formy? Tanec je nielen fantastickým spôsobom, ako sa ľudia dostanú a udržujú vo forme, ale preukázateľne zvyšuje vašu pamäť, zvyšuje flexibilitu a odbúrava stres. Jednou z hlavných výhod hip hopového tanca je, že je to cvičenie celého tela, ktoré má obrovský vplyv na vašu celkovú flexibilitu, silu, úroveň vytrvalosti a emočnú pohodu. Mnoho návštevníkov programu Excel Dance sa pozeralo na tanec ako na spôsob cvičenia, zlepšovania kondície a spoločenskej schopnosti. Zoznámte sa s našimi top desiatimi super výhodami tanca.

zdroj: unsplash.com
  1. Spaľovač kalórií.  Tanec zvyšuje cirkuláciu nášho tela, pomáha spaľovať tieto kalórie a zároveň zvyšuje fyzickú sebadôveru a zrýchľuje váš metabolizmus. Odhaduje sa, že tanec spáli kdekoľvek od 5 do 10 kalórií za minútu v závislosti od rýchlosti a intenzity. Najmä hip hop zahŕňa veľké pohyby celého tela, čo ho stavia vysoko na stupnicu výdavkov. Jedným z hlavných aspektov hip hopu je freestyling – táto oblasť tanca tlačí ľudí, aby sa učili zložitejšie rutiny, ktoré trénujú svaly nad rámec bežnej rutiny, na ktorú sú zvyknutí.
  1. Mentálna stimulácia.  Tanec robí zázraky pri zvyšovaní našej pamäti tým, že nám pripomína tie kroky, rutiny a tanečné vzorce, čo z neho robí skvelé mentálne cvičenie pre náš mozog. Veľkou výhodou je, že zvýšenie mentálneho cvičenia udrží vašu myseľ mladú, rýchlu, bdelú a otvorenú, čo vám pomôže ladne starnúť (áno, naozaj!). Štúdie zistili, že tanec by mohol zvýšiť vašu pamäť a zabrániť vám v starnutí s rozvojom demencie. Ďalšie dôkazy tiež ukazujú, že aeróbne cvičenie môže zvrátiť stratu objemu v hipokampe, časti mozgu, ktorá riadi pamäť. Táto časť mozgu sa počas neskorej dospelosti prirodzene zmenšuje, čo často vedie k oslabeniu pamäti.
  1. Vylepšená rovnováha.  Rovnováha je pre športovcov jednou z najdôležitejších vecí a rovnaká je aj pre tanečníkov. Mať pevné ťažisko na odpracovanie pomáha zlepšovať náš výkon, stať sa silnejším a vynikať v našich tanečných schopnostiach. Začínate tancovať? Nerobte si starosti! Nová štúdia publikovaná v  časopise Journal of Neurophysiology zistila, že roky tanečného tréningu skutočne zmenili spôsob, akým nervový systém koordinoval svaly pre chôdzu a vyvažovanie. Balancii a koordinácii sa dá časom naučiť prostredníctvom našich týždenných tanečných kurzov, takže nikdy nie je neskoro sa tancu venovať! Tanec tiež pomáha zlepšovať koordináciu a pomáha posilňovať naše reflexy a je skvelým spôsobom, ako udržiavať náš Centrálny nervový systém a Periférny nervový systém v skvelej kondícii zlepšovaním spojení medzi našimi telami a mysľou.
  1. Vylepšená flexibilita.Tie vrstvy a arabesky, ktoré baletní tanečníci praktizujú, nie sú len na parádu – zvyšujú tiež flexibilitu a znižujú tuhosť. Jednou z hlavných výhod zvýšenia vašej flexibility je zníženie bolesti kĺbov a bolesti po cvičení. Medzi ďalšie výhody patrí zvýšená koordinácia, obratnosť a celková flexibilita. Možno nebudete môcť začať jednu z našich hodín ako flexibilná baletka, ale čím viac budete tancovať, tým vyššia bude vaša úroveň flexibility. Tanec je koniec koncov rovnako o flexibilite, ako aj o samotných tanečných pohyboch. Flexibilita tiež znižuje riziko zranenia pri akejkoľvek fyzickej aktivite (nielen pri tanci), či už ide o 10km maratón alebo spinning. Táto flexibilita vám umožňuje manévrovať s telom vo viacerých polohách, čo vám môže pomôcť vyhnúť sa zraneniu.    
zdroj: unsplash.com
  1. Spoločensky uspokojujúce. Keď diskutujeme o výhodách tanca, zvyčajne sa zameriavame na fyzickú stránku veci. Existujú však ďalšie sociálne a psychologické výhody, ktoré sa často prehliadajú. Tanec pre nás vytvára spoločenský život a zároveň nám dáva príležitosť získať nových priateľov. Sociálne angažovanie vedie k zvýšeniu šťastia, zníženiu stresu a posilneniu imunitného systému.

  2. Zvýšená energia. Stalo sa vám niekedy ťažké vstať ráno? Chodenie na tanečný kurz vám môže pomôcť krátkodobo a dlhodobo zvýšiť hladinu energie. Výskum publikovaný v publikácii  The Scholarly Publishing and Academic Resources Coalition  zistil, že týždenný tanečný program môže zlepšiť fyzický výkon a hladinu energie u dospelých. Mnoho tanečníkov zistilo, že majú dlhodobé zvyšovanie energie, keď sa tuk začal spaľovať a ich telo sa prispôsobilo tancu.
  1. Znížený stres . Ak sa cítite napätý alebo vystresovaný doma, v práci alebo kdekoľvek inde, možno by bolo dobré hodiť tanečnú chvíľu, rozozvučať hudbu a hip hop! Niekoľko štúdií preukázalo, že veľa ľudí sa na zníženie stresu uchýli k tancu. Vedecký dôvod, prečo má tanec schopnosť pôsobiť ako odbúravač stresu, vychádza z predstavy, že keď sa telo cíti dobre, cíti sa aj myseľ a táto fyzická aktivita uvoľňuje neurotransmitery a endorfíny, ktoré zmierňujú stres.
zdroj: unsplash.com
  1. Zdravé srdce a pľúca. Na tanci je vynikajúce to, že nemusíte byť úplne fit – ktokoľvek sa môže naučiť tancovať a môže sa učiť svojim vlastným tempom (stačí sa pozrieť napríklad na Strictly Come Dancing!). Tiež sa osvedčil ako skvelá aktivita pre ľudí s rizikom kardiovaskulárnych chorôb a skutočný víťaz pri zlepšovaní stavu vášho srdca a pľúc od veľmi skorého štádia. Dôkazom, ktorý to podporuje, je svetovo prvá štúdia uskutočnená na dvoch univerzitách v Sydney, ktorá zistila, že ľudia starší ako 40 rokov, ktorí sa zúčastňujú tanca, majú takmer polovičné riziko úmrtia na kardiovaskulárne choroby.
  1. Výdrž. Hip hop zlepšuje vašu kardiovaskulárnu alebo aeróbnu výdrž, pretože sa pohybuje rýchlo, vyžaduje kyslík a zvyšuje vašu srdcovú frekvenciu. Ak sa snažíte udržať tempo v bežeckom cvičení, tanec by mohol ponúknuť neočakávanú formu krížového tréningu, aby ste si vybudovali vytrvalosť a svalový odpor. Tak na čo čakáš?
unsplash.com
  1. Šťastné Ja. Nakoniec (a čo je najdôležitejšie), tanec nás robí šťastnejšími – zvyšuje našu náladu zvyšovaním hladiny endorfínov, čo nám umožňuje liečiť stres a depresiu. Pomáha nám tiež vybudovať si sebadôveru a sebadisciplínu a zlepšuje harmóniu medzi našou mysľou a telom, dáva nám pocit pohody a zvyšuje fyzickú dôveru. Pri tanci zažívate oveľa väčšie uvoľňovanie endorfínov ako pri iných formách cvičenia, pretože sa to spája s emočnými centrami v mozgu. Pre mnohých ľudí tanec podporuje emočné uvoľnenie, ktoré je zdravým spôsobom, ako odbúrať stres z každodenného života.

Zdroj: https://www.excel-dance.co.uk/posts/top10benefitsofdance

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať