DomovTelo a myseľTrendy, ktoré formujú výhľad zdravého potravinárskeho priemyslu na rok 2021

Trendy, ktoré formujú výhľad zdravého potravinárskeho priemyslu na rok 2021

- Reklama -
zdroj: unsplash.com

Trendy zdravej výživy v roku 2021 predznamenávajú nové desaťročie, v ktorom je ťažké oddeliť zdravé jedlá od zdravých potravín, ktoré čoraz viac tradičných reštaurácií a potravín ponúka ako štandardné. Zdravotnícki aktivisti, vegetariáni a šampióni v ekologickom poľnohospodárstve sú nadšení z toho, akým smerom sa uberajú trendy v oblasti zdravej výživy. Stále viac jedál všežravec oceňuje: znížené kalórie, lepšiu výživu a čerstvejšie chute, ktoré poskytujú zdravé jedlá.

Medzi 10 najlepších potravinových trendov v roku 2021 patria:

1. Rastlinné diéty získavajú podiel na trhu

 • Rastlinné potraviny pokračujú vo svojej viacročnej nadvláde nad trendovými potravinami. Tento jav je založený na zvýšenom počte vegetariánov a ich vplyve na jedálne lístky a produkty supermarketov. Podľa dailyhealth.com sa spotrebitelia viac zaujímajú o to, odkiaľ potraviny pochádzajú, a o ich vplyve na zdravie.

2. Prebiotické a probiotické potraviny pre zdravie čriev

 • Viac prebiotických a probiotických potravín získa v obchodoch a na trhoch väčší regálový priestor. Potraviny ako kimchi, čistý kefír a kvas sľubujú lepšie trávenie a zdravie tráviaceho traktu. V kombinácii s dopytom spotrebiteľov po čerstvých, miestnych a celých potravinách sa trend konzumácie prebiotických a probiotických potravín stáva ešte populárnejším.
zdroj: unsplash.com
 • Mikrobióm je pojem, ktorý popisuje milióny baktérií, ktoré obsadzujú vaše črevá. Väčšina z nich je prospešná a probiotiká dodávajú viac dobrých baktérií. Prebiotické potraviny poskytujú vlákninu pre zdravší tráviaci trakt. Kuchári v reštaurácii a plánovači jedálnych lístkov premieňajú tieto probiotické a prebiotické látky na závratnú škálu jedál.
 • To je dôležité, pretože čoraz viac zákazníkov chce poznať zložky všetkého. Kuchári si môžu vybudovať reputáciu prospešnú pre zdravie, aj keď sa kuchyňa reštaurácie nezameriava na zdravé jedlá. Probiotické a prebiotické potraviny sa stali silným marketingovým lákadlom pre reštaurácie, predajcov balených potravín a potravinárov.

3. Nárast potravín, ktoré bojujú proti syndrómu dráždivého čreva

 • Mnoho diét sa zameriava na potraviny, ktoré bojujú alebo zmierňujú syndróm dráždivého čreva, ktorý je tiež známy ako IBS. Tieto diéty zahŕňajú trendové diéty založené na keto, paleo a nízkom obsahu FODMAP. Citlivosť na stravu je čoraz častejšia kvôli lepšej diagnostickej technológii a zvýšenému počtu zažívacích problémov spôsobených konzumáciou spracovaných potravín, feferónkami a konzervačnými látkami.
zdroj: unsplash.com
 • IBS môže spôsobiť extrémnu zápchu, hnačky a bolesti zažívacieho traktu. Medzi bežné spúšťače patrí cesnak, lepok, chilli papričky, niektoré mliečne výrobky a cibuľa. Maloobchodníci a potravinári predávajú viac potravín s nízkym obsahom FODMAP, ako sú salsy, šalátové dresingy a ďalšie prísady, ktoré sú často zdrojom podráždenia čriev. Cestovinové omáčky bez cesnaku a cibule sú k dispozícii na viacerých predajných miestach a položky menu pre zákazníkov s citlivosťou na jedlo pomáhajú priamo a nepriamo zvyšovať premávku v reštauráciách, keď si veľká jedálenská skupina musí objednať jedlo, ktoré nezhorší zažívacie ťažkosti.

4. Nové typy múk získavajú pôdu

 • V konkurenčnom priemysle zdravej výživy sa melie a získava čoraz viac druhov múky. Podľa CNBC com sú v módnych reštauráciách zúrivé alternatívne múky, ktoré si môžu zákazníci kúpiť v bežných obchodoch s potravinami. Alternatívna múka nahradzuje pšeničnú múku pre ľudí s alergiou na pšenicu, alergiou na lepok a pre tých, ktorí radšej obmedzujú príjem lepku.
zdroj: unsplash.com
 • Tieto alternatívne múky zahŕňajú amarant, pohánku, banán, cícer, kokos, proso, ovos, quinoa, zemiaky, ryžu, cirok, tapioku a rôzne múky z orechov. Spotrebitelia pravdepodobne objavia nové múky vo svojich obľúbených reštauráciách a supermarketoch. Tieto ovocné a zeleninové múky premenia bežné recepty na neobyčajnú kuchyňu. Napríklad kuchár môže pripraviť banánový krémový koláč s použitím banánovej múky v kôre.

5. Zdravé občerstvenie si odhryznite z rozpočtu na jedlo

 • Zdravé občerstvenie dospeje v roku 2021. Podnikatelia, manažéri a kuchári si tento trend všimli a reagovali vytvorením jednorazových balíčkov zdravého občerstvenia, zdravých predjedál atď. Medzi ne môže patriť surová zelenina a dip, vajcia uvarené natvrdo. , výživové tyčinky a tradičné ovocie a zelenina, ktoré sa predávajú ako ľahké občerstvenie.

6. Nárast západoafrickej kuchyne

 • Západoafrické arómy sú najnovšou potravinovou horúčkou, ktorá sa stáva virálnou. Spoločnosť Whole Foods uvádza, že spotrebitelia považujú veľa západoafrických značiek za „superpotraviny“, ktoré zvyšujú životnosť a dobré zdravie. Väčšina západoafrických jedál sa začína paradajkami, cibuľou a čili papričkami; Medzi bežné doplnky patrí citrónová tráva, zázvor a arašidy v rôznych formách, ako je varená, pražená nasucho, mletá atď.
 • Tamarind a moringa sú bežné západoafrické ingrediencie a ďalšie obchody a reštaurácie predávajú západoafrické obilné zrná ako proso, teff: cirok a fonio. Succotash a okra majú hlboké korene v západoafrickej kuchyni.
zdroj: unsplash.com

7. Nárast alternatívnych maslových nátierok

 • Dajte zbohom vojne medzi maslom a margarínom. Alternatívne nátierky sú jedným z najväčších trendov roku 2021, pretože zahŕňajú zväčšený priestor v obchodoch s potravinami a spotrebitelia môžu nájsť alternatívne nátierky v zdravých potravinách, zdravých potravinách a tradičných reštauráciách.
 • Alternatívne maslo a nátierky zahŕňajú mandle, kešu, cícer, tahini, melónové semienko a tekvicové maslo. Viac reštaurácií a supermarketov predáva tieto alternatívy, aby uspokojili zákazníkov pri keto alebo paleo diétach. Tí, ktorí rozhodujú o výrobkoch, uznávajú dôsledky väčšej transparentnosti potravín a hľadajú výrobky a prísady bez palmového oleja alebo orechov pestovaných v podmienkach podozrivých z životného prostredia.

8. Len tomu povedzte orechy – zvýšený predaj zosilňovačov mozgu

 • Po rokoch strácania v dôsledku alergií na orechy sa orechy a semená vracajú späť. Podľa thehealthy.com sú orechy a semená čoraz populárnejšie, pretože sa považujú za látky podporujúce mozog. Orechy a semená poskytujú koncentrované bielkoviny a zdravé tuky.
 • Kuchári v reštaurácii sa často vyhýbajú zahrnutiu orechov do jedál kvôli vysokému počtu ľudí s alergiou na orechy. Väčšia transparentnosť znamená, že čoraz viac ľudí si pred objednaním skontroluje prísady položiek menu. Keď budú tieto zverejnené, spotrebitelia nesú zodpovednosť za kontrolu prísad a za to, že ich jedlá musia byť pripravené bez orechov.
 • Kuchári môžu bez viny pripravovať jedlá z orechov a spoliehať sa na to, že zákazníci skontrolujú citlivosť na každú prísadu. Medzi obľúbené prípravy v reštauráciách patrí pridávanie orechov do praženice, šalátov a smoothies,

9. Kolagénové doplnky

 • Kolagén bol dlho doplnkom krásy, ale jeho použitie v potravinách sa zvyčajne obmedzovalo na pomaly pražené rebrá a želatínu. Rebrá sa nepovažujú za zdravé, ale kolagén ako doplnkový prášok na orálny príjem poskytuje mnoho zdravotných a wellness výhod. Doplnkový predaj kolagénového prášku sa stáva veľmi populárnym v jednom z najkonkurencieschopnejších priemyselných odvetví na svete.
 • Kolagén je možné pridávať do potravín ako doplnok výživy, pretože je bez zápachu a chuti. Niektoré zo zdravotných výhod, ktoré sa kolagénovému prášku pripisujú, patria redukcia vrások, tvorba väčšieho množstva kolagénu a elastínu v pokožke a boj proti procesu starnutia.

10. Mliečne alternatívy Palivo zvýšilo predaj smoothie

 • Smoothie sa každý rok stáva populárnejším. Kombinácia vysokého obsahu vlákniny, surovej zeleniny a ovocia a ľahkej prenosnosti prispieva k trendu. Hlavným prispievajúcim faktorom v roku 2021 je nárast nemliečneho mlieka pre smoothies. Medzi alternatívne mliečne výrobky patrí obilie, kokos, ryža, lieskové orechy, ovos a mandľové mlieko.
 • Tieto alternatívy sa predávajú vo fľašiach, ako náhrady mlieka a mliečnych výrobkov v reštauráciách a ako prísady do smoothies, ktoré neznášajú laktózu. Tento trend podporuje aj trend rastlinných potravín.

Zdroj: https://linchpinseo.com/trends-shaping-the-health-food-industry/

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať