DomovZaujímavostiV Chorvátsku sa nachádza morský organ, ktorý vytvára hudbu z vetra a...

V Chorvátsku sa nachádza morský organ, ktorý vytvára hudbu z vetra a vĺn

- Reklama -

V chorvátskom prímorskom meste Zadar, existuje inštrument, ktorý hraje bez dotyku hudobníka – ak nemáme na mysli matku prírodu.
Morský organ, v chorváčtine Morske Orgulje je architektonický zázrak hrajúci vetrom a vlnami Jadranského mora. Sadnite si ku vode na obrovských bielych mramorových schodoch organu a započúvajte sa.

Zadar, Chorvátsko
Zdroj: unsplash.com

Tento 70-metrový “hudobný nástroj” sa na prvý pohľad zdá byť celkom jednoduchým schodiskom vedúcim do Jadranského mora, avšak pod schodmi sa ukrýva 35 organových rúriek. Každý schod drží 5 takýchto rúriek a je naladený do konkrétneho hudobného akordu. Ako tak morské vlny a vietor prechádzajú pod nimi ležiacimi rúrkami, noty vychádzajú z kanálov najvrchnejších schodov a kotinuálne “hrajú” prírodnú hudbu.

Morský organ bol navrhnutý architektom, Nikola Bašić, a kompletne dokončený v roku 2005. Za ním stojí ďalšia inštalácia, ktorú architekt vytvoril, a to Pozdrav Slnka, ktorá má éterický vzor sklenených panelov, ktoré zachytávajú a zvýrazňujú slnečné svetlo, čím preukazujú poctu k slnečnej sústave.

Morske Orgulje, Zadar, Chorvátsko
Zdroj: unsplash.com

Morske Orgulje však nie je jediným hudobným nástrojom takéhoto druhu.
Na móle zálivu v San Franciscu existuje vlnový organ, ktorého aktivuje príliv a skladá sa z o niečo menšieho počtu rúriek, ako ten chorvátsky. A dokonca ešte jeden ďalší, v Blackpooli v Anglicku, na novej promenáde mesta. Všetko z týchto architektonicko-prírodných umeleckých diel stojí za to vidieť a počuť samozrejme.
Návštevníci dokonca zvuk organu prirovnávajú volaniu veľrýb!

Zdroje:

https://www.atlasobscura.com/places/sea-organ

https://curiosity.com/topics/croatias-sea-organ-makes-music-from-the-wind-and-waves-curiosity/

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať