DomovTelo a myseľVďaka meditácii dokážeme robiť menej chýb

Vďaka meditácii dokážeme robiť menej chýb

- Reklama -

Vedci tvrdia, že vďaka meditácii máme menšiu tendenciu robiť chyby. Títo vedci testovali, ako otvorená monitorovacia meditácia – meditácia zameraná na vedomie, pocity, myšlienky alebo pocity, ktoré sa odohrávajú v mysli a tele človeka – zmenila mozgovú aktivitu a to spôsobom, ktorý naznačuje zvýšené rozpoznávanie chýb.

„Záujem ľudí o meditáciu a všímavosť je väčšia ako to, čo môže veda dokázať a to z hľadiska účinkov a výhod,“ hovorí Jeff Lin, doktor psychológie na Michiganskej štátnej univerzite a spoluautor príspevku v Brain Sciences.

“Je úžasné, ako môžeme vidieť zmeny v mozgovej aktivite ľudí, ktorí nemali predtým šancu meditovať, a to hneď po prvom vedenom meditačnom sedení.”

Photo by Mindful.org

Meranie efektov meditácie

“Zistenia naznačujú, že rôzne formy meditácie môžu mať rôzne neurokognitívne účinky. Existuje len málo výskumov o vplyve otvorenej monitorovacej meditácie na rozpoznávanie chýb,” hovorí Lin.

“Niektoré formy meditácie od vás chcú, aby ste sa sústredili a zamerali na konkrétnu vec. Väčšinou ide o dýchanie. Avšak otvorená monitorovacia meditácia je trochu iná,” hovorí Lin. Chce od vás, aby ste sa zamerali na svoje vnútro a vnímali čo sa deje vo vašej mysli a vo vašom tele. Cieľom je ticho sedieť a venovať veľkú pozornosť tomu, kam myseľ cestuje.

V rámci tejto štúdie vedci prijali viac ako 200 účastníkov. Chceli otestovať, ako otvorená monitorovacia meditácia ovplyvňuje spôsob, akým ľudia rozoznávajú chyby a ako na nich reagujú. Účastníci, ktorí nikdy predtým nemeditovali, sa zúčastnili 20-minútového otvoreného monitorovacieho meditačného cvičenia, zatiaľ čo vedci merali mozgovú aktivitu pomocou elektroencefalografie (EEG). Potom dokončili počítačový rozptyľovací test.

„EEG dokáže merať mozgovú aktivitu na mili-sekundovej úrovni, takže sme dostali presné merania nervovej aktivity hneď po chybách, v porovnaní so správnymi odpoveďami,“ hovorí Lin. „Určitý nervový signál sa vyskytuje asi pol sekundy po chybe nazývanej „pozitivita chyby“, ktorá súvisí s vedomým rozpoznaním chyby. Zistili sme, že sila tohto signálu, v porovnaní s kontrolami, sa v ľuďoch, ktorí meditujú, zvyšuje.“

Getty Images

Meditácia zrýchľuje detekciu chýb

Zatiaľ čo meditujúci nemali okamžité zlepšenie skutočného výkonu úloh, zistenia vedcov ponúkajú sľubný náhľad do potenciálu trvalej meditácie.

„Tieto zistenia sú silnou ukážkou toho, čo môže urobiť len 20 minút meditácie na to, aby sa zlepšila schopnosť mozgu odhaľovať chyby a venovať im pozornosť,“ hovorí spoluautor Jason Moser. „Vďaka nim veríme v silu meditácie tzv. všímavosti, ktorá dokáže byť vykonávaná v každom momente, na denno-dennom poriadku.

Zatiaľ čo meditácia všímavosti získala v posledných rokoch veľký záujem, Lin patrí medzi relatívne malú skupinu výskumníkov, ktorí pri hodnotení svojich psychologických a výkonnostných účinkov využívajú neurovedecký prístup na posudzovanie psychologických efektov.

V budúcnosti, Lin hovorí, že ďalšou fázou výskumu bude zahrnúť širšiu skupinu účastníkov, otestovať rôzne formy meditácie a určiť, či zmeny v mozgovej aktivite sa môžu preniesť na zmeny správania.

„Je skvelé vidieť záujem verejnosti o meditáciu všímavosti, avšak v rámci vedeckého výskumu ešte musíme zapracovať na tom, aby sme pochopili aké výhody môže meditácia všímavosti mať a ako presne funguje,“ hovorí Lin. „Je na čase, aby sme sa na to zamerali viac detailne.“

Photo by Wired

Zdroje:

https://curiosity.com/topics/meditation-can-help-you-make-fewer-mistakes-curiosity/

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať